Festivalul pentru Copii „Doina Bistrei” la Măru pentru a 10-a oară
În localitatea Măru din judeţul Caraş-Severin, astăzi de la ora 12, va avea loc Festivalul-concurs de Folclor pentru Copii „Doina Bistrei„, ediţia a X-a. Acest festival-concurs este inclus în Seminarul „Didactica Internaţional”, ediţia XXXI-a.
Evenimentul cultural, ajuns la ediţie aniversară se va derula pe trei secţiuni: poezie în grai, interpretare vocală şi interpretare instrumentală.
Organizatori sunt Şcoala Gimnazială din Zăvoi, Casa Corpului Didactic din Caraş-Severin, Consiliul Judeşean Caraş-Severin, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin, Primăria şi Consiliul Local Zăvoi, Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin şi Ministerul Educaţiei.
![Festivalul pentru Copii „Doina Bistrei” la Măru pentru a 10-a oară Festivalul pentru Copii „Doina Bistrei” la Măru pentru a 10-a oară](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2021/12/Folclor-banat-2.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Radio Resita, 31 mai 2022, 09:46