Două luni de la izbucnirea războiului de lângă noi
Pentru a marca împlinirea a două luni (24 februarie – 24 aprilie 2022) de la izbucnirea războiului nedorit de lângă noi, Forumul Democratic al Germanilor din județul Caraș-Severin și Asociația Germană de Cultură și Educație a Adulților din Reșița a lansat un plic filatelic ocazional. Cu același prilej a fost confecționată şi o ștampilă filatelică de o zi, folosită la Oficiul poștal Reșița 1, în a treia zi de Paști, în data de 26 aprilie. Menționăm faptul că această ștampilă a fost aprobată de Federația Filatelică Română și de către Poșta Română pentru întreaga corespondență expediată în data de 26 aprilie din Reșița de la Oficiul Poștal nr. 1.
![Două luni de la izbucnirea războiului de lângă noi Două luni de la izbucnirea războiului de lângă noi](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2022/04/2022.04.26.-ROMANIA-UKRAINE-PLIC.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 26 aprilie 2022, 10:07