Artă plastică în expoziţie la Reşiţa
La Centrul German „Alexander Tietz” şi Biblioteca Germană cu acelaşi nume din Reşiţa va avea loc miercuri, 7 februarie de la ora 16.30 o dublă expoziție. Vor expune Doru Modoacă, sculptură și Tatiana Țibru, pictură.
![Artă plastică în expoziţie la Reşiţa Artă plastică în expoziţie la Reşiţa](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/02/carnaval.jpg?resize=275%2C183&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 7 februarie 2024, 10:20 / actualizat: 7 februarie 2024, 20:40
![](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/02/PROGRAMM-FEBRUAR-2024-MODOACA-TIBRU-AFIS.jpg?resize=724%2C1024&ssl=1)
Incursiunile muzicale vor fi susţinute de prof. George Gassenheimer la vioară.
Joi, 8 februarie, de la ora 12.00 la galeria Direcţiei Judeţene pentru Cultură Caraş-Severin din Reşiţa, în cadrul ciclului de manifestări dedicate Făşangului, va fi prezentată expoziția „Carnavalul Culorilor”, ajunsă anul acesta la cea de-a XVI-a ediţie. Manifestarea este organizată de cercul de pictură „Deutsche Kunst Reschitza” care activează în cadrul Forumului Democratic al Germanilor din județul Caraș-Severin, coordonat de Doina și Gustav Hlinka.
Pe simeze vor putea fi văzute lucrările artiştilor plastici: Viorica Ana Farkas, Livia Frunză, Niculina Ghimiș, Adina Elena Ghinaci, Flavia Beatris Grădinaru, Doina & Gustav Hlinka, Nik Potocean, Gabriela Surugiu, Maria Tudur și Tatiana Țibru.
Intrarea publicului este liberă.