În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 179 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. În acelaşi interval de 24 de ore s-au consemnat 35 de decese. Până astăzi, 5 iunie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.078.742 de persoane infectate, 1.042.551 de pacienți fiind declarați vindecați. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2121590,4
2.Arad2362160,13
3.Argeș2735330,28
4.Bacău2603700,09
5.Bihor2923160,28
6.Bistrița-Năsăud1185930,12
7.Botoșani1414620,14
8.Brașov43642100,25
9.Brăila1327030,2
10.Buzău1256730,13
11.Caraș-Severin1144810,3
12.Călărași1004020,12
13.Cluj5746600,28
14.Constanța4290450,2
15.Covasna853210,19
16.Dâmbovița2246940,12
17.Dolj2660120,13
18.Galați2760270,25
19.Giurgiu1100800,15
20.Gorj920300,06
21.Harghita826210,13
22.Hunedoara2286260,13
23.Ialomița1076310,14
24.Iași42359100,15
25.Ilfov4505250,26
26.Maramureș2036020,1
27.Mehedinți832740,15
28.Mureș2392340,18
29.Neamț1892260,25
30.Olt1458720,14
31.Prahova35236130,33
32.Satu Mare1297320,08
33.Sălaj1092930,13
34.Sibiu2647420,31
35.Suceava2417840,09
36.Teleorman1367800,11
37.Timiș5427210,19
38.Tulcea842910,21
39.Vaslui1596450,11
40.Vâlcea1640560,2
41.Vrancea1067410,12
42.Mun. București183432280,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe  467*5 
 TOTAL1.078.742179 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.691. Dintre acestea, 329 sunt internate la ATI.  

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.