Programul complet al turneului final Rusia 2018

Campionatul Mondial din Rusia începe în joi, 14 iunie cu meciul de deschidere dintre ţara gazdă şi Arabia Saudită şi se încheie duminică, 15 iulie, cu marea finală. 32 de echipe vor lua startul în competiţia din Rusia, unde se vor disputa în total 64 de partide pentru a afla ce naţională va ridica trofeul.

Formaţiile sunt împărţite în 8 grupe de câte 4, iar meciurile se vor disputa pe 12 stadioane din 11 oraşe. Ceremonia de deschidere va avea loc pe 14 iunie, înaintea duelului dintre Rusia şi Arabia Saudită, care este programat de la ora 18:00, scrie Digisport.ro

Programul meciurilor de la Campionatul Mondial din Rusia:

Grupa A:

14 iunie, ora 18:00 Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)

15 iunie, ora 15:00 Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)

19 iunie, ora 21:00 Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 18:00 Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 17:00 Uruguay – Rusia (Samara)

25 iunie, ora 17:00 Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

 

Grupa B:

15 iunie, ora 18:00 Maroc – Iran (Sankt Petersburg)

15 iunie, ora 21:00 Portugalia – Spania (Soci)

20 iunie, ora 15:00 Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 21:00 Iran – Spania (Kazan)

25 iunie, ora 21:00 Spania – Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 21:00 Iran – Portugalia (Saransk)

 

Grupa C:

16 iunie, ora 13:00 Franţa – Australia (Kazan)

16 iunie, ora 19:00 Peru – Danemarca (Saransk)

21 iunie, ora 15:00 Franţa – Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 18:00 Danemarca – Australia (Samara)

26 iunie, ora 17:00 Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 17:00 Australia – Peru (Soci)

 

Grupa D:

16 iunie, ora 16:00 Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 22:00 Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 21:00 Argentina – Croaţia (Novgorod)

22 iunie, ora 18:00 Nigeria – Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 21:00 Islanda – Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 21:00 Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

 

Grupa E:

17 iunie, ora 15:00 Costa Rica – Serbia (Samara)

17 iunie, ora 21:00 Brazilia – Elveţia (Rostov)

22 iunie, ora 15:00 Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 21:00 Serbia – Elveţia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 21:00 Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 21:00 Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

 

Grupa F:

17 iunie, ora 18:00 Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 15:00 Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 18:00 Germania – Suedia (Soci)

23 iunie, ora 21:00 Coreea de Sud – Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 17:00 Mexic – Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 17:00 Coreea de Sud – Germania (Kazan)

 

Grupa G:

18 iunie, ora 18:00 Belgia – Panama (Soci)

18 iunie, ora 21:00 Tunisia – Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 15:00 Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 15:00 Anglia – Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 21:00 Anglia – Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 21:00 Panama – Tunisia (Saransk)

 

Grupa H:

19 iunie, ora 15:00 Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 18:00 Columbia – Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 18:00 Japonia – Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 21:00 Polonia – Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 17:00 Senegal – Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 17:00 Japonia – Polonia (Samara)

Optimile de finală – Campionatul Mondial din Rusia:

 

30 iunie, ora 16:00 (optimi1) 1C – 2D (Kazan)

30 iunie, ora 20:00 (optimi2) 1A – 2B (Soci)

1 iulie, ora 16:00 (optimi3) 1B – 2A (Moscova, Lujniki)

1 iulie, ora 20:00 (optimi4) 1D – 2C (Nijni Novgorod)

2 iulie, ora 16:00 (optimi5) 1E – 2F (Samara)

2 iulie, ora 20:00 (optimi6) 1G – 2H (Rostov-pe-Don)

3 iulie, ora 16:00 (optimi7) 1F – 2E (Sankt Petersburg)

3 iulie, ora 20:00 (optimi8) 1H – 2G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală – Campionatul Mondial din Rusia:

6 iulie, ora 16:00 (sfertul 1): câştigătoare optimi1 – câştigătoare optimi2 (Nijni Novgorod)

6 iulie, ora 20:00 (sfertul 2): câştigătoare optimi5 – câştigătoare optimi6 (Kazan)

7 iulie, ora 16:00 (sfertul 3): câştigătoare optimi7 – câştigătoare optimi8 (Samara)

7 iulie, ora 20:00 (sfertul 4): câştigătoare optimi3 – câştigătoare optimi4 (Soci)

 

Semifinale – Campionatul Mondial din Rusia:

10 iulie, ora 20:00 (semifinala 1): câştigătoare sfert 1 – câştigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)

11 iulie, ora 20:00 (semifinala 2): câştigătoare sfert 3 – câştigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

 

Finala mică – Campionatul Mondial din Rusia:

14 iulie, ora 16:00 Învinsele din semifinalele 1 şi 2 (Sankt Petersburg)

 

FINALA MARE – Campionatul Mondial din Rusia:

15 iulie, ora 17:00 Învingătoarele din semifinalele 1 şi 2 (Lujniki, Moscova).

sursa foto: https://www.fifa.com/worldcup/#