Românii din Valea Timocului sărbătoresc Crăciunul
Creştinii pe rit vechi prăznuiesc duminică, 7 ianuarie Naşterea Domnului – sărbătoarea Crăciunului.
![Românii din Valea Timocului sărbătoresc Crăciunul Românii din Valea Timocului sărbătoresc Crăciunul](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/01/Craciun-rit-vechi.png?resize=709%2C355&ssl=1)
Articol editat de Smadu Paul-Sever, 5 ianuarie 2024, 15:52 / actualizat: 7 ianuarie 2024, 14:48
Printre cei care au menţinut sărbătorile după vechiul calendar sunt şi creştinii ortodocşi din Serbia. Cum se pregăteşte comunitatea românească din Valea Timocului pentru această mare sărbătoare religioasă, a povestit pentru Radio Reșița, Preacucernicul părinte Florin Papavă – slujitor al Sfintelor altare la Mănăstirea Malainiţa:
Foto: arhiva