[EDITORIAL] Cîte-un pic, pic, pic …

Câte-un pic, pic, pic, e mai bine decât nimic! Aceasta pare a fi deviza guvernanților în ceea ce privește majorarea pensiilor, programată pentru anul viitor, atunci când poștașul va aduce cu aproape 5% mai mulți bani în fiecare lună. Însă ideea guvernanților nu va fi valabilă pentru toți, sau cel puțin nu se dorește acest lucru, vizați fiind doar cei cu pensiile mici. Problema apare în momentul în care clasifici respectiva pensie, că dacă îl întrebi pe baătrânelul de la coada de la farmacie, orice pensie este mică. Și, natural, perfect eligibilă pentru majorare. Responsabil de clasificarea acestor venituri nu se știe cine va fi, pentru că momentan Curtea Constituțională a spus pas ideii, pe principiul toți pentru unul și unul pentru toți. Adică toată lumea la fel, dar poate Parlamentul va descoperi o soluție prin care să diferențieze majorările. Care va fi aceasta, nimeni nu știe, nici măcar premierul, care a preccizat că indiferent cum, pensiile se vor majora anul viitor. Cei din Ministerul Muncii sunt concentrați pe a descoperi formula legislativă și constituțională pentru a da mai mult celor mici, adică, în opinia acestora, cu pensii pe la 450 de lei. Veștile bune despre creșteri se cam opresc aici, pentru că anul viitor nu se prevăd nici un fel de creșteri salariale. Poate prin 2016, atunci când este prevăzut ca salariul minim să ajungă la 1.200 de lei, dacă trecem cu bine de noua Lege a salarizării unitare, prevăzută pentru anul viitor. Pentru că, trebuie să recunoaștem, noi am fi vrut să trecem de mult la euro, iar cei 1.200 prevăzuți a fi salariul minim din 2016 ar fi fost suficienți. Plătibili în euro, bine’nțeles!
Articol editat de Alin Datcu, 18 iunie 2014, 13:26
(Ion Moldovan)