17 mai 2024 – ora 11.00
Membrii Alianţei pentru Unirea Românilor îşi intensifică activităţile electorale în acest sfârşit de săptămână. Mâine, începând cu ora 9.30 candidaţii la Consiliulu Judeţean Caraş-Severin, în frunte cu Ilie Iova şi Ionuţ Creţan, candidatul la Primăria Bocşa vor fi prezenţi în zona pieţei din Bocşa Montană pentru a discuta cu cetăţenii. O întâlnire similară va avea loc la ora 11.30, în zona pieţei de vechituri din Reşiţa. La discuţiile cu alegătorii va participa şi candidatul AUR la funcţia de primar, Bogdan Gaiţă.
![17 mai 2024 – ora 11.00 17 mai 2024 – ora 11.00](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/05/STIRI-ELECTORALE-1.png?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Sebastian Dragomir, 17 mai 2024, 20:28
Şi echipa PNL Caraş-Severin este în mijlocul oamenilor. Viorel Lolea şi Doru Coşei, candidaţi pentru un nou mandat de consilier judeţean, s-au alăturat cetăţenilor din comuna Fîrliug şi primarului Adriana Sărăor pentru a dezbate priorităţile viitorul mandat. Totdată, Viorel Roşca, liberalul care luptă pentru funcţia de primar la Brebu a fost însoţit prin comună de Ghiţă Sporea, Viorel Lolea şi Doru Coşei. În Caransebeş, liberalii s-au întâlnit cu cetăţenii de pe străzile Romanilor, Muntele Mic, Potocului, respectiv Strada Târgului. Dumitru Rujan, Andrei Ungur şi Ilona Voina au vorbit cu un număr mare de caransebeşeni cărora le-au prezentat planurile liberale de viitor şi au analizat împreună problemele oraşului şi soluţiile pe care liberalii le propun.
Consultarea reşiţenilor este esenţială înainte de a fi derulate proiecte de investiţii. Candidatul Alianţei Dreapta Unită la Primăria Reşiţa, Andrei Rotaru, spune că priorităţile sunt diferite pentru fiecare zonă a municipiului:
Andrei Rotaru mai spune că este esenţială înfiinţarea comisiilor consultative de cartier.
Preşedintele PSD Caraş-Severin, Silviu Hurduzeu a enunţat obiectivele filialei pe care o conduce. El spune că e de datoria sa să lupte pentru a câştiga această bătălie electorală şi va duce o campanie pozitivă, constructivă:
Alfred Simonis candidează din partea Alianţei electorale PSD-PNL la funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş. Printre proiectele lui se numără noul stadion din Timişoara, o nouă sală polivalentă şi viitorul Institut Oncologic.
Liderul Partidului SOS România se va afla duminică în mai multe localităţi din Caraş-Severin. Anunţul a fost făcut de candidatul partidului la Primăria Reşiţa, Emanuel Pavel:
Candidatul Alianţei Dreapta Unită la primăria Lugoj, Ervin Floroni, actualul manager al Spitalului orăşenesc, îşi propune să schimbe imaginea municipiului care, în opinia sa, a fost lăsat în ruină de către fostele administraţii locale. Ervin Floroni, de la USR, doreşte să atragă finanţări în vederea dezvoltării infrastructurii locale :