Ascultă Radio România Reșița Live

Termenul de valorificare al tomatelor a fost prelungit cu 15 zile

Executivul a aprobat hotărârea de Guvern prin care este prelungită cu două săptămâni valorificarea tomatelor în perioada 1 – 15 iulie, inclusiv.

Termenul de valorificare al tomatelor a fost prelungit cu 15 zile

Articol editat de Gerhard Chwoika, 6 iulie 2023, 16:24 / actualizat: 7 iulie 2023, 11:10

Actul normativ modifică şi termenul limită până la care pot fi depuse documentele justificative la direcţiile agricole judeţene, respectiv până la data de 18 iulie 2023, inclusiv din cauza temperaturilor fluctuante din această primăvară, a precizat pentru Radio Reşiţa adjunctul Direcţiei pentru Agricultură Caraş-Severin, Adina Bâte:

A fost aprobată hotărârea de Guvern prin care se prelungește valorificarea tomatelor și în perioada 1-15.07.2023 inclusiv. S-a prelungit și termenul limită până la care se pot depune documentele justificative la Direcția pentru Agricultură Județeană Caraș-Severin, respectiv până la data de 18.07.2023 inclusiv. Acestea sunt: factura fiscală şi filele din carnetul de comercializare.

Ajutorul de minimis pentru programul tomata 2023 este de 3.000 euro pe beneficiarul eligibil, cu o suprafață de 1.000mp de solar sau seră și care valorifică minim 3kg de roșii pe metru pătrat.

Din cauza temperaturilor scăzute din primăvara acestui an, a ploilor care parcă nu se mai opreau și a luminii insuficiente, la noi în județ nu au reușit decât 5 legumicultori să-și valorifice producția până în prezent, dar în urma prelungirii perioadei de valorificare sunt convinsă că majoritatea vor putea să își vândă tomatele astfel să beneficieze de acest ajutor de stat„.

Adina Bâte a mai subliniat că, ajutorul de minimis este de 3 mii de euro pentru fiecare beneficiar eligibil care valorifică minim 3 kg de roşii pe metru pătrat de pe o suprafaţă de 1.000 de metri pătraţi de seră sau solar.

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Agricultură vineri, 19 iunie 2026, 14:57

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă

Potrivit Idei Șuța, vicepreședinta Asociațiilor Crescătorilor de Albine din Caraș-Severin și Timiș, producția de miere din acest an este una...

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
Agricultură miercuri, 17 iunie 2026, 16:12

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural

Noua lege are ca obiectiv principal stimularea agroturismului, conservarea tradițiilor autentice și valorificarea patrimoniului rural românesc,...

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026
Agricultură marți, 16 iunie 2026, 13:44

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Caraș-Severin anunță că apicultorii și formele asociative din sectorul apicol...

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026