Ascultă Radio România Reșița Live

Cea de-a 33-a ediţie a Târgului Internaţional Agromalim în defăşurare la Arad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură a județului Arad a deschis joi, 7 septembrie la Expo Arad, o nouă ediţie a evenimentului internațional de agricultură, industrie alimentară și ambalaje, Agromalim.

Cea de-a 33-a ediţie a Târgului Internaţional Agromalim în defăşurare la Arad

Articol editat de Gerhard Chwoika, 7 septembrie 2023, 16:49 / actualizat: 8 septembrie 2023, 17:22

La conferința oficială de deschidere au participat: Preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie și Agricultură Arad – Gheorghe SECULICI,  Secretarul de stat din cadrul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale – Aurel SIMION, Preşedintele Consiliului Judeţean Arad – Iustin CIONCA, Viceprimarul Municipiului Arad – Lazăr FAUR, Prefectul Județului Arad – Csaba TÓTH, Președintele Academiei de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Șișești” – Valeriu TABĂRA, Rectorul Universităţii de Științele Vieții „Regele Mihai I” din Timișoara – Cosmin Alin POPESCU, Directorul Agenţiei Naţionale pentru Zootehnie “Prof. Dr. G. K. Constantinescu” – Florinel BÂRCĂ.

În deschiderea evenimentului, președintele CCIA Arad, domnul Gheorghe Seculici, a declarat că, târgul Agromalim a cunoscut o creștere comparativ cu anii precedenți: „La ediția de anul acesta a crescut interesul expozanților, fapt care s-a reflectat în numărul mai mare de participanți, evenimentul înregistrând un grad semnificativ de internaționalizare anul acesta. Avem expozanţi din Ungaria, Serbia, Germania, Cehia, Bulgaria, Italia, Ucraina”.

Cel mai mare târg de agricultură din Vestul țării își așteaptă vizitatorii, în perioada 7-10 septembrie, cu ultimele evoluții tehnologice, cu peste 300 de expozanți. Pe lângă vizitatorii tradiţionali, şi-au anunţat prezenţa şi grupuri din Polonia, Franţa, Africa (Uganda).

În cadrul deschiderii oficiale a fost lansat proiectul „Şcoala Părinţilor”, în parteneriat interinstituțional – Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură a judeţului Arad. În cadrul proiectului se vor oferi cursuri gratuite şi servicii de consiliere şi orientare profesională, consultanţă pentru angajații părinți sau viitori părinți, în vederea îmbunătăţirii calităţii vieții personale şi sporirii eficienței şi productivităţii muncii lor.

Secțiunea de comunicări și dezbateri este foarte importantă pentru Agromalim, de aceea ne bucurăm că, în cadrul târgului putem găzdui o serie de conferinţe şi workshop-uri, în care vor fi prezentate diferite teme de cercetare şi rezultate obţinute în domeniul agricol, susținute de specialişti din cadrul U.Ş.V. “Regele Mihai I” din Timişoara, ACO Păstorul Crișana filiala Arad, INMA București, ASAS București, SCDCB ARAD, Asociația Agricultorilor Maghiari din Județul Arad”, informează managerul târgului, Cimi Enache.

Orar de vizitare Agromalim:

7 septembrie: 11-18

8 – 9 septembrie: 10:00 – 18:00

10 septembrie: 10:00 – 16:00

În data de 13 octombrie, la Expo Arad va avea loc prestigiosul eveniment anual, Gala Premierii Mediului de Afaceri Arădean –  Topul Firmelor.

Următorul târg „Vicii & Delicii” va avea loc la Expo Arad în perioada 20 -22 octombrie.

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin
Agricultură luni, 22 iunie 2026, 12:43

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin

  Proiectul, cofinanțat de Uniunea Europeană prin programul Interreg IPA România–Serbia, conectează județele Timiș și Caraș-Severin cu...

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin
Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Agricultură vineri, 19 iunie 2026, 14:57

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă

Potrivit Idei Șuța, vicepreședinta Asociațiilor Crescătorilor de Albine din Caraș-Severin și Timiș, producția de miere din acest an este una...

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
Agricultură miercuri, 17 iunie 2026, 16:12

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural

Noua lege are ca obiectiv principal stimularea agroturismului, conservarea tradițiilor autentice și valorificarea patrimoniului rural românesc,...

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026
Agricultură marți, 16 iunie 2026, 13:44

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Caraș-Severin anunță că apicultorii și formele asociative din sectorul apicol...

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026