Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO-FOTO] Tomatele de Berzovia pot fi culese direct din seră din acest sfârşit de săptămână

Primele tomate de Berzovia vor ajunge în piețe în acest sfârşit de săptămână. Confirmarea vine din partea legumicultorului Claudia Gross din comuna Berzovia care are solariile încărcate cu plantele aflate deja în etapa de rodire. Tomatele au fost cultivate încă din decembrie, solariile încălzite aproape tot timpul, iar cultivatorul cărăşean a mărturisit pentru Radio Reşiţa că primele roșii s-au copt deja în prima jumătate a lunii iunie.

[AUDIO-FOTO] Tomatele de Berzovia pot fi culese direct din seră din acest sfârşit de săptămână

Articol editat de Gerhard Chwoika, 17 iunie 2022, 11:21 / actualizat: 17 iunie 2022, 13:53

Aproape în fiecare an, Claudia Gross reușește să fie printre legumicultorii fruntaşi care scoate recolte de tomate timpurii. Pentru asta muncește tot anul aproape fără oprire. Încă de toamna, după ce solariile sunt golite de legume, legumicultorul trece la pregătirea serelor și a răsadurilor pentru recolta timpurie de anul următor. Așa a făcut și anul trecut, astfel că încă din luna decembrie a plantat primele răsaduri de tomate. Acum plantele deja au rodit, iar legumicultorul a şi gustat din primele tomate coapte din propiile solarii.

Claudia Gross

Şi cum tomatele sunt produse natural, fără pesticide, legumele din serele de la Berzovia sunt foarte căutate în pieţele din regiune. Claudia Gross cultivă tomate pe o suprafaţă de 1.000 de metri pătrați în cadrul programului de susţinere a producţiei în spaţii protejate, dar pe lângă acestea în alte două sere de 75 respectiv 200 de metri pătraţi mai pune şi mai multe soiuri de ardei, castraveţi, vinete şi verdeţuri şi în curând va relua proiectul „Lădiţa colorată”, cu legume proaspete, direct din seră pentru gospodinele prea ocupate să facă piaţa.

Sursa foto: claudia gross

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin
Agricultură luni, 22 iunie 2026, 12:43

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin

  Proiectul, cofinanțat de Uniunea Europeană prin programul Interreg IPA România–Serbia, conectează județele Timiș și Caraș-Severin cu...

Ruta Mierii în Banat, la jumătatea implementării: 10 locații pentru promovarea apiculturii și ecoturismului în Timiș și Caraș-Severin
Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Agricultură vineri, 19 iunie 2026, 14:57

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă

Potrivit Idei Șuța, vicepreședinta Asociațiilor Crescătorilor de Albine din Caraș-Severin și Timiș, producția de miere din acest an este una...

Mierea românească, tot mai greu de vândut în 2026. Apicultorii din Banat trag un semnal de alarmă
Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
Agricultură miercuri, 17 iunie 2026, 16:12

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural

Noua lege are ca obiectiv principal stimularea agroturismului, conservarea tradițiilor autentice și valorificarea patrimoniului rural românesc,...

Legea „Viața la Țară” a fost adoptată. Ion Marcel Vela: un pas important pentru agroturismul din România și valorificarea patrimoniului rural
APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026
Agricultură marți, 16 iunie 2026, 13:44

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Caraș-Severin anunță că apicultorii și formele asociative din sectorul apicol...

APIA: Apicultorii pot depune cereri de plată pentru sprijinul financiar aferent anului 2026