Ascultă Radio România Reșița Live

Zi neagră în România din cauza SARS CoV-2: 211 decese, un nou record şi 7.661 cazuri noi

Până astăzi, 3 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 492.211 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 381.001 pacienți au fost declarați vindecați.

Zi neagră în România din cauza SARS CoV-2: 211 decese, un nou record şi 7.661 cazuri noi

Articol editat de Daiana Rosca, 3 decembrie 2020, 14:10

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.661 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba102241284,38
2.Arad116221624,74
3.Argeș144621674,74
4.Bacău134331262,58
5.Bihor144571733,41
6.Bistrița-Năsăud5945582,37
7.Botoșani63991082,46
8.Brașov196022305,38
9.Brăila5879693,02
10.Buzău6714562,17
11.Caraș-Severin4945382,47
12.Călărași4584743,2
13.Cluj225743995,82
14.Constanța183003187,15
15.Covasna4257332,16
16.Dâmbovița117991513,15
17.Dolj125601332,88
18.Galați10996763,22
19.Giurgiu4261932,85
20.Gorj4440361,32
21.Harghita4731341,17
22.Hunedoara91001183,41
23.Ialomița4910963,67
24.Iași208393162,91
25.Ilfov161382427,12
26.Maramureș8787702,37
27.Mehedinți4098632,37
28.Mureș12311863,2
29.Neamț9500 531,68
30.Olt75741111,19
31.Prahova196441423,55
32.Satu Mare5785993,51
33.Sălaj5582212,36
34.Sibiu14356695,78
35.Suceava133671261,81
36.Teleorman57381052,36
37.Timiș196372874,00
38.Tulcea3856482,6
39.Vaslui79641082,09
40.Vâlcea8197902,6
41.Vrancea57211151,6
42.Mun. București69821 7675,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe71021867 
TOTAL492.2117.661 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.353 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD58
3ARGEŞ43
4BACĂU33
5BIHOR31
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI18
8BRĂILA5
9BRAŞOV28
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ57
14CONSTANŢA62
15COVASNA17
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ27
18GALAŢI34
19GIURGIU14
20GORJ10
21HARGHITA15
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA4
24IAŞI79
25ILFOV58
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI20
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI215
29MUREŞ18
30NEAMŢ35
31OLT23
32PRAHOVA35
33SĂLAJ16
34SATU MARE28
35SIBIU50
36SUCEAVA48
37TELEORMAN18
38TIMIŞ79
39TULCEA7
40VÂLCEA15
41VASLUI26
42VRANCEA12
 Total1353

Până astăzi, 11.876 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.12.2020 (10:00) – 03.12.2020 (10:00) au fost raportate 211 de decese (125 bărbați și 86 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9  ani, 2 decese la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 23 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 49 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 64 decese la categoria de peste 80 de ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.156. Dintre acestea, 1.252 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.170.013  teste. Dintre acestea, 32.120 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.420 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.700 la cerere.

Pe teritoriul României, 44.965 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.191 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.826 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.180 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 813 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 decembrie a.c., 6.124 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.021.420 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.056 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Etichete:
Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 08:00

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă

Ziua Armatei României va fi marcată la Lugoj duminică, 25 octombrie 2026, printr-o ceremonie militară și religioasă organizată la monumentul...

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 20:00

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei

Instituția dispune de un stoc de 11.600 de metri cubi de lemn de foc, disponibil în depozitele și la drumurile auto ale celor 17 ocoale...

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 17:15

Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv

Echipele din teren au continuat lucrările de întreținere și amenajare în mai multe zone ale municipiului Reșița. Intervențiile din această...

Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv
Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 15:15

Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%

Lucrările de consolidare a Variantei de Ocolire Caransebeș au ajuns la un stadiu de realizare de 24%, anunță Direcția Regională de Drumuri și...

Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 14:15

Două investiții majore în infrastructura de apă din Lugoj. Stația de epurare ar putea costa 60 de milioane de euro

Municipiul Lugoj se pregătește pentru două investiții importante în infrastructura de apă și canalizare. Aquatim lucrează la proiectul unei...

Două investiții majore în infrastructura de apă din Lugoj. Stația de epurare ar putea costa 60 de milioane de euro
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 13:15

Primăria Carașova avertizează proprietarii construcțiilor fără autorizație: termenul anunțat pentru regularizare este 25 august 2027

Primăria comunei Carașova îi informează pe cetățeni cu privire la schimbările legislative referitoare la construcțiile realizate fără...

Primăria Carașova avertizează proprietarii construcțiilor fără autorizație: termenul anunțat pentru regularizare este 25 august 2027
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 08:30

UCMH Reșița investește în utilaje industriale de ultimă generație. Noi echipamente pentru platforma Câlnicel și proiecte hidroenergetice în derulare

Uzina de Construcții de Mașini Hidroenergetice Reșița a demarat un amplu proces de modernizare a capacităților de producție, prin achiziția...

UCMH Reșița investește în utilaje industriale de ultimă generație. Noi echipamente pentru platforma Câlnicel și proiecte hidroenergetice în derulare
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 21:41

Locuințele sociale din Mociur, Reșița, premiate la Anuala de Arhitectură București 2026

Proiectul de locuințe sociale din Mociur, Reșița, a câștigat premiul pentru arhitectura locuinței colective la Anuala de Arhitectură...

Locuințele sociale din Mociur, Reșița, premiate la Anuala de Arhitectură București 2026