Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO-AUDIO] Tăieri progresive la Secu, subiect de dispută la Reşiţa. Asociaţiile de mediu reacţionează la sesizarea Radio Reşiţa

La extragerea cantităţii de material lemnos s-a avut în vedere promovarea regenerării naturale şi conservarea arboretelui pentru a vegeta şi a fructifica corespunzător, a mai spus acesta. Extragerea arborilor marcaţi se face pe un drum forestier amenajat pe raza parchetului, iar depozitarea materialului lemnos se realizează într-un perimetru din imediata apropiere a drumului spre staţiune, fiind singura posibilitate de încărcare şi transport al acestuia. Operatorul economic este direct răspunzător de starea versanţilor şi a carosabilului în urma exploatărilor efectuate, a mai spus Adam Danilescu.

fagi-secu3Acesta atrage atenţia reşiţenilor că nu sunt prevăzute lucrări de defrişare masivă în zonă, ci se lucrează strict după amenajamentul silvic realizat de specialiştii în domeniu în baza unei solicitări a Primăriei Reşiţa.

Redăm integral comunicatul de presă survenit redacţiei de la Asociaţia „Euroland Banat” după ce Radio Reşiţa a făcut primele sesizări urmare unor reclamaţii din partea cetăţenilor:

În această după-amiază am primit vești îngrijorătoare: se taie pădure în apropiere de Lacul Secu. Explicațiile date de silvicultori și apărute în presă ne-au sporit îngrijorarea. Imaginile îi contrazic, scrie Andrei Szabo – preşedintele Asociaţiei „Euroland Banat”.

Un grup de organizații din Banatul montan tragem un nou semnal de alarmă. Considerăm că exploatarea forestieră din zona stațiunii Secu este una inoportună și care degradează pentru 100 de ani peisajul celei mai populare zone de agrement a reșițenilor. De asemenea, aceste tăieri, afectează posibilitățile de dezvoltare viitoare a Reșiței prin această stațiune de care suntem legați sufletește întreaga comunitate.

Au fost și sunt mult prea multe păduri tăiate în județul Caraș Severin. Este destul!

Stațiunea Secu trebuie să redevină locul în care comunitatea noastră se bucură de liniște, de apă, de un loc în care fiecare cetățean al urbei poate să se plimbe cu copilul în natură. Considerăm că Zona Secu reprezintă o arie deosebită unde se pot dezvolta pensiuni, piste de biciclete și o diversă infrastructură turistică. Întregul areal și dezvoltarea lui durabilă riscă să fie compromise de „tăierile progresive”.

Opinăm că decizia actualei conduceri a Primăriei Reșița și a Ocolului Silvic este total greșită și sfidătoare în condițiile în care, la mai multe întălniri cu autoritățile locale, am atras atenția asupra necesității de a NU se mai exploata pădurile municipiului Reșița. Numai societățile primitive se bazează pe exploatarea agresivă a resurselor naturale. Asta se dorește la Reșița?

Semnează prezentul comunicat organizațiile: Asociația Euroland Banat, Asociația Speologică Exploratorii, Asociația Prietenii Munților, Asociația Bike Attack, Asociația Speocaraș, Asociația GEC Nera, Asociația Cogito.

[FOTO-AUDIO] Tăieri progresive la Secu, subiect de dispută la Reşiţa. Asociaţiile de mediu reacţionează la sesizarea Radio Reşiţa

Articol editat de Gerhard Chwoika, 4 iunie 2016, 17:00 / actualizat: 4 iunie 2016, 18:09

fagi-secu2Zeci de arbori din specii, precum: fag, carpen şi gorun sunt în curs de exploatare de un operator economic privat în zona pădurii Secu din municipiul Reşiţa, a precizat pentru Radio Reşiţa şeful Ocolului silvic Adam Danilescu. Este vorba de o partidă adjudecată prin licitaţie la Direcţia silvică a judeţului Caraş-Severin, iar lucrările vizează tăierea unor arbori mai puţin valoroşi, la cererea Primăriei municipiului Reşiţa, pentru efectuarea unor lucrări la infrastructura drumului de acces spre staţiune, care urmează să aibă loc în zonă. Acestea vizează pe o distanţă de aproximativ 15 km lărgirea carosabilului, construirea unor ziduri de sprijin în porţiunile de drum în care se necesită acest lucru şi amplasarea de stâlpi de iluminat public pe anumite tronsoane, a mai subliniat Adam Danilescu. Primăria Reşiţa a solicitat Direcţiei silvice Caraş-Severin urgentarea lucrărilor de profil, acţiuni care se desfăşoară zilele acestea.

La extragerea cantităţii de material lemnos s-a avut în vedere promovarea regenerării naturale şi conservarea arboretelui pentru a vegeta şi a fructifica corespunzător, a mai spus acesta. Extragerea arborilor marcaţi se face pe un drum forestier amenajat pe raza parchetului, iar depozitarea materialului lemnos se realizează într-un perimetru din imediata apropiere a drumului spre staţiune, fiind singura posibilitate de încărcare şi transport al acestuia. Operatorul economic este direct răspunzător de starea versanţilor şi a carosabilului în urma exploatărilor efectuate, a mai spus Adam Danilescu.

fagi-secu3Acesta atrage atenţia reşiţenilor că nu sunt prevăzute lucrări de defrişare masivă în zonă, ci se lucrează strict după amenajamentul silvic realizat de specialiştii în domeniu în baza unei solicitări a Primăriei Reşiţa.

Redăm integral comunicatul de presă survenit redacţiei de la Asociaţia „Euroland Banat” după ce Radio Reşiţa a făcut primele sesizări urmare unor reclamaţii din partea cetăţenilor:

În această după-amiază am primit vești îngrijorătoare: se taie pădure în apropiere de Lacul Secu. Explicațiile date de silvicultori și apărute în presă ne-au sporit îngrijorarea. Imaginile îi contrazic, scrie Andrei Szabo – preşedintele Asociaţiei „Euroland Banat”.

Un grup de organizații din Banatul montan tragem un nou semnal de alarmă. Considerăm că exploatarea forestieră din zona stațiunii Secu este una inoportună și care degradează pentru 100 de ani peisajul celei mai populare zone de agrement a reșițenilor. De asemenea, aceste tăieri, afectează posibilitățile de dezvoltare viitoare a Reșiței prin această stațiune de care suntem legați sufletește întreaga comunitate.

Au fost și sunt mult prea multe păduri tăiate în județul Caraș Severin. Este destul!

Stațiunea Secu trebuie să redevină locul în care comunitatea noastră se bucură de liniște, de apă, de un loc în care fiecare cetățean al urbei poate să se plimbe cu copilul în natură. Considerăm că Zona Secu reprezintă o arie deosebită unde se pot dezvolta pensiuni, piste de biciclete și o diversă infrastructură turistică. Întregul areal și dezvoltarea lui durabilă riscă să fie compromise de „tăierile progresive”.

Opinăm că decizia actualei conduceri a Primăriei Reșița și a Ocolului Silvic este total greșită și sfidătoare în condițiile în care, la mai multe întălniri cu autoritățile locale, am atras atenția asupra necesității de a NU se mai exploata pădurile municipiului Reșița. Numai societățile primitive se bazează pe exploatarea agresivă a resurselor naturale. Asta se dorește la Reșița?

Semnează prezentul comunicat organizațiile: Asociația Euroland Banat, Asociația Speologică Exploratorii, Asociația Prietenii Munților, Asociația Bike Attack, Asociația Speocaraș, Asociația GEC Nera, Asociația Cogito.

(Hardy Cvoica)

 

Lan de grâu, mistuit de flăcări în Gherteniș
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 15:07

Lan de grâu, mistuit de flăcări în Gherteniș

Pompierii militari cărășeni au intervenit astăzi în localitatea Gherteniș, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un lan de grâu. La fața...

Lan de grâu, mistuit de flăcări în Gherteniș
În Caraş-Severin, grădiniţele cu program prelungit functionează şi pe perioada vacanţei de vară
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 14:30

În Caraş-Severin, grădiniţele cu program prelungit functionează şi pe perioada vacanţei de vară

În Caraş-Severin, grădiniţele cu program prelungit functionează şi pe perioada vacanţei de vară, fiind un colac de salvare pentru parinţii...

În Caraş-Severin, grădiniţele cu program prelungit functionează şi pe perioada vacanţei de vară
Laptele, brânza şi ouăle, în vizorul inspectorilor sanitar-veterinari în perioada sezonului estival
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 14:25

Laptele, brânza şi ouăle, în vizorul inspectorilor sanitar-veterinari în perioada sezonului estival

Pentru a preveni toxiinfecţiile alimentare din perioada sezonului estival, inspectorii sanitar-veterinari au efectuat peste 150 de controale în...

Laptele, brânza şi ouăle, în vizorul inspectorilor sanitar-veterinari în perioada sezonului estival
Peste 100 de persoane s-au adăpostit în corturile anticaniculă din Reşiţa
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 12:07

Peste 100 de persoane s-au adăpostit în corturile anticaniculă din Reşiţa

Corturile anticaniculă, instalate zilele acestea de primăria Reşiţa în locurile cele mai aglomerate din oraş, sunt o binecuvântare, susţin...

Peste 100 de persoane s-au adăpostit în corturile anticaniculă din Reşiţa
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 11:01

Lipsa unei surse permanente de apă, devansează lucrările la cimitirul animalelor din Reşiţa

Viitorul cimitir al animalelor din Reşiţa va fi mutat cu 200 de metri mai în spate faţă de locaţia asanată în prezent din lipsa unei surse...

Lipsa unei surse permanente de apă, devansează lucrările la cimitirul animalelor din Reşiţa
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 08:16

Un polițist din Băile Herculane s-a împușcat accidental în picior cu arma din dotare

Un polițist din Băile Herculane, județul Caraș-Severin, s-a împușcat din greșeală, miercuri, cu arma din dotare, miercuri, în picior,...

Un polițist din Băile Herculane s-a împușcat accidental în picior cu arma din dotare
Actualitate joi, 20 iunie 2024, 07:56

CFR anunță că viteza medie a trenurilor va fi redusă cu 20-30 Km/h din cauza temperaturilor ridicate

CFR SA a anunţat că viteza medie a trenurilor va fi redusă cu 20-30 de km/h, până vineri, din cauza temperaturilor ridicate, şi a precizat că...

CFR anunță că viteza medie a trenurilor va fi redusă cu 20-30 Km/h din cauza temperaturilor ridicate
Actualitate miercuri, 19 iunie 2024, 19:19

Tir răsturnat în urma unui accident rutier pe DN 6, localitatea Cornea

În urma unui accident rutier, un tir s-a răsturnat pe DN 6, în localitatea Cornea. Au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Caransebeș...

Tir răsturnat în urma unui accident rutier pe DN 6, localitatea Cornea