Tabăra Zâmbete pe Schiuri continuă pe Muntele Mic
Tabăra Zâmbete pe Schiuri pentru copiii care suferă de boli mai putin obisnuite se află în această săptămână în a doua etapă în staţiunea cărăşeană Muntele Mic.
![Tabăra Zâmbete pe Schiuri continuă pe Muntele Mic Tabăra Zâmbete pe Schiuri continuă pe Muntele Mic](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2018/02/Tabara-Zambete-pe-schiuri-2-1-696x438-1.jpg?resize=696%2C438&ssl=1)
Articol editat de Radio Resita, 27 februarie 2018, 14:00 / actualizat: 27 februarie 2018, 15:23
25 de copii însotiti de părinti vor deprinde practicarea sporturilor alpine cu ajutorul voluntarilor parteneri ai Asociatiei Extrem Muntele Mic. Presedintele acesteia, Ciprian Gaica, subliniază că este o activitate caritabilă menită să sensibilezeze oamenii normali pentru ca acesti copii cu probleme să nu mai fie priviti într-un mod curios. Ciprian Gaica:
Pentru o mai bună integrare în societate, dar în special pentru perfecţionarea relaţiei părinte-copil, Asociaţia Extrem Muntele Mic continuă de 4 ani iniţiativa de a urca pe munte grupuri de copii care suferă de sindromul DOWN, retard mintal sau autism pentru a-i integra social. Preşedintele Asociaţiei, Ciprian Gaica, un român reîntors din Germania consideră că părinţii români sunt cei care ar trebui să beneficieze de terapie înainte de a trece la tratamentul copiilor.
(Ada Botezan)