Bănăţeni în tabăra de dansuri populare germane
Chiar dacă se află încă în plină vacanţă estivală, formaţiile de dansuri populare germane, ale Forumului Democratic al Germanilor din judeţul Caraş-Severin, desfăşoară o bogată activitate culturală peste hotare. În această săptămână, coregrafii Marianne şi Nelu Florea se află împreună cu o parte a formaţiei de dansuri populare germane „Enzian”, din Reşiţa, la Casa Europei „Karl Brunner” din Neumarkt/ Stiria. Aceştia participă la o tabără internaţională de dansuri, alături de alţi tineri din Austria, Ungaria şi România, a transmis Erwin Josef Ţigla – preşedintele Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin.
![Bănăţeni în tabăra de dansuri populare germane Bănăţeni în tabăra de dansuri populare germane](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/08/tabara-dansuri-germane.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Mirabela Afronie, 21 august 2014, 19:00 / actualizat: 22 august 2014, 9:18
Chiar dacă se află încă în plină vacanţă estivală, formaţiile de dansuri populare germane, ale Forumului Democratic al Germanilor din judeţul Caraş-Severin, desfăşoară o bogată activitate culturală peste hotare. În această săptămână, coregrafii Marianne şi Nelu Florea se află împreună cu o parte a formaţiei de dansuri populare germane „Enzian”, din Reşiţa, la Casa Europei „Karl Brunner” din Neumarkt/ Stiria. Aceştia participă la o tabără internaţională de dansuri, alături de alţi tineri din Austria, Ungaria şi România, a transmis Erwin Josef Ţigla – preşedintele Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin.
(Hardy Cvoica)