Ascultă Radio România Reșița Live

Semnal de alarmă tras de medicii timișoreni în privința pacienților oncologici: să vină cu încredere la spital!

Anul 2020 din cauza pandemiei de SARS CoV-2 a dus la o scădere substanțială a numărului de pacienți oncologici care au solicitat un consult de specialitate într-o unitate spitalicească. Gradul de adresabilitate a scăzut cu peste zece procente în clinicile oncologice, ajungând chiar și cu până la 50 la sută în spitalele de stat.

Semnal de alarmă tras de medicii timișoreni în privința pacienților oncologici: să vină cu încredere la spital!

Articol editat de Daiana Rosca, 28 februarie 2021, 07:13

Mai mult, potrivit unor date statistice existente la nivel național, diagnosticarea pacienților a scăzut în România dramatic în perioada de urgență. Specialiștii spun că riscurile amânării unui tratament împotriva cancerului, dar și amânarea prezentării la medic pentru diagnosticarea unei asemenea afecțiuni sunt mai mari decât acela al îmbolnăvirii cu virusul SARS-CoV 2. De aceea, medicii trag un semnal de alarmă și cer demararea unei campanii naționale de conștientizare a populației pentru a se prezenta la medic la primele simptome ale unei boli, mai ales în cazul unor pacienți cu o posibila afecțiune oncologică.

Situația este cu adevărat dramatică. Dacă în 2019 am avut internați în Spitalul Victor Babes, cu un diagnostic de suspiciune de neoplasm pulmonar, 664 de persoane, anul trecut, în 2020, doar 231 de persoane au venit la spital pentru a fi investigate. Situația este la fel de gravă și în ceea ce privește numărul pacienților internați, confirmați cu cancer de plămâni. Numărul acestora s-a redus cu 60 la sută, și asta pe fondul amânării sau refuzului de a se adresa medicilor. Bronhoscopiile, investigații necesare în cazul suspiciunilor de neoplasm pulmonar, au scăzut și ele cu 50 la sută anul trecut față de 2019. Pericolul este unul pe termen lung. Oamenii se feresc și amână să vina la spital pentru a fi diagnosticați ceea ce face ca intervențiile chirurgicale și tratamentul să fie și ele realizate cu întârziere. În acest fel, pacienții își reduc drastic șansele la un tratament care i-ar putea salva”, spune prof.dr. Cristian Oancea, managerul Spitalului de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Doctor Victor Babeș Timișoara.

Scăderea diagnosticării a atras după sine și o reducere a numărului celor care s-au prezentat pentru administrarea unui tratament oncologic. Adresabilitatea a scăzut, în acest caz, cu 10 până la 15 procente in 2020 față de anul anterior.

Orice întârziere în administrarea terapiei duce la scăderea şanselor de supravieţuire ale pacienţilor. De aceea, trebuie găsit un compromis rezonabil între riscul de infecţie cu SARS CoV 2 şi continuarea administrării terapiei oncologice. Scăderea dramatică a diagnosticării și tratării cazurilor noi de boală este cu siguranță sectorul în care pandemia COVID a determinat daunele colaterale cele mai mari. Întreruperi în programele de screening și follow-up, amânări în procedurile diagnostice și terapeutice, precum și reticența publică pentru contactul cu serviciile medicale sunt împreună factori care contribuie la acest tablou”, spune conf. dr. Șerban Negru, medic primar oncolog, Asociația Oncohelp Timișoara.

Amânarea prezentării la medic până la finalul pandemiei va duce la formarea, în viitor, a unor liste de așteptare pentru diagnosticare și, implicit, și la tratament, ceea ce pentru unii pacienți ar putea fi fatal. De aceea, printr-o campanie susținută de conștientizare, se intenționează realizarea unei “normalizări” a situației prin creșterea gradului de încredere a oamenilor în existența unor unități sanitare în care posibilitatea de infecție cu virusul SARS CoV 2 a fost redusă la maxim, pe de-o parte datorită instituirii unor măsuri de protecție anti Covid 19 și a unor circuite speciale, iar pe de altă parte datorită vaccinării în masă a cadrelor medicale.

Pacienții aflați într-un stadiu incipient al unui neoplasm, de exemplu, pot ajunge foarte repede, dacă nu sunt diagnosticați imediat și nu li se administrează un tratament corespunzător într-un timp cât mai scurt, la metastaze. În loc să fie posibilă vindecarea acestora, vom fi nevoiți doar să încercăm să le prelungim cât mai mult viața. Dacă acest lucru nu se înțelege, vom avea în viitor un număr mare de pacienți decedați pentru că au venit prea târziu la spital, de cele mai multe ori în ultimul stadiu. Renunțarea sau amânarea luării unei scheme de tratament existentă sau amânarea prezentării la medic pentru o reevaluare în vederea modificării schemei de tratament este la fel de gravă. Putem vorbi de recidivă în situația unor pacienți care, dacă ar fi venit în mod constant la control și ar fi avut parte de tratament corespunzător, ar fi trecut cu bine prin boală”, spune prof. dr. Cristian Oancea, manager Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Doctor Victor Babeș Timișoara.

Cancerul bronhopulmonar este cel mare ucigaș malign. În 2020 a ucis la fel de multe persoane la nivel mondial ca și pandemia de COVID-19, fiind înregistrate circa 1,8 milioane de decese prin fiecare din aceste boli. Din nefericire însă, cancerul bronhopulmonar este mult mai agresiv și are o probabilitate enormă de evoluție rapidă spre metastazare și deces dacă nu este depistat și tratat precoce. De aceea, pacienții ar trebui să se prezinte la medic la primele semne sugestive – tuse seacă prelungită, expectorație cu sânge, scădere masivă în greutate la un mare fumător. Probabilitatea de infecție virală în cursul vizitei la spital este foarte mică și nu justifică riscul asumat prin diagnosticarea tardivă”, spune conf dr. Șerban Negru, medic primar oncolog, Asociația Oncohelp Timișoara.

România numără peste jumătate de milion de oameni diagnosticați cu o formă de cancer. Neoplasmul pulmonar a reprezentat, în 2020, cea mai frecventă cauză de deces în țara noastră, în cazul pacienților înregistrați cu o formă de cancer.

Etichete:
Caniculă în România. Ministerul Sănătății: evitați expunerea la soare între orele 11:00 și 18:00
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 07:19

Caniculă în România. Ministerul Sănătății: evitați expunerea la soare între orele 11:00 și 18:00

Ministerul Sănătății a transmis, duminică, o serie de recomandări pentru populație, în contextul avertizărilor de cod galben de caniculă...

Caniculă în România. Ministerul Sănătății: evitați expunerea la soare între orele 11:00 și 18:00
Barajul și Centrala Hidroelectrică cu Acumulare prin Pompaj Poneasca ar putea fi readuse în atenţie: proiect strategic pentru Bozovici și întreaga vale a Almăjului
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 22:34

Barajul și Centrala Hidroelectrică cu Acumulare prin Pompaj Poneasca ar putea fi readuse în atenţie: proiect strategic pentru Bozovici și întreaga vale a Almăjului

Este vorba despre Barajul Poneasca și CHEMP Poneasca (Centrala Hidroelectrică cu Acumulare prin Pompaj), investiție considerată esențială...

Barajul și Centrala Hidroelectrică cu Acumulare prin Pompaj Poneasca ar putea fi readuse în atenţie: proiect strategic pentru Bozovici și întreaga vale a Almăjului
ANM emite Cod roșu de caniculă în 16 județe: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 22:27

ANM emite Cod roșu de caniculă în 16 județe: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roșu de caniculă valabilă duminică și luni pentru 16 județe din țară....

ANM emite Cod roșu de caniculă în 16 județe: temperaturi de până la 40 de grade și nopți tropicale
Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 20:30

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști

Pasionații de ciclism și iubitorii de plimbări în aer liber vor avea ocazia să se bucure, în perioada 26–28 iunie 2026, de una dintre cele...

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:08

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii

Direcția de Sănătate Publică Timiș va operaționaliza, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, punctele de prim-ajutor destinate persoanelor...

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 14:05

Ziua Drapelului Național, marcată la Reșița în Piața 1 Decembrie 1918

Ziua Drapelului Național a fost marcată vineri, 26 iunie 2026, și în municipiul Reșița. Evenimentul a avut loc în Piața 1 Decembrie 1918,...

Ziua Drapelului Național, marcată la Reșița în Piața 1 Decembrie 1918
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 13:57

Aproape 1.000 de cărășeni și-au găsit un loc de muncă în primele cinci luni din 2026 prin AJOFM Caraș-Severin

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Caraș-Severin anunță că, în perioada ianuarie – mai 2026, 959 de persoane au...

Aproape 1.000 de cărășeni și-au găsit un loc de muncă în primele cinci luni din 2026 prin AJOFM Caraș-Severin
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 13:51

Restricții de circulație pentru camioanele de peste 7,5 tone din cauza caniculei. CNAIR anunță măsuri în 16 județe

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat instituirea unor restricții temporare de circulație pentru...

Restricții de circulație pentru camioanele de peste 7,5 tone din cauza caniculei. CNAIR anunță măsuri în 16 județe