Ascultă Radio România Reșița Live

Se fac demersuri pentru salvarea Semmeringului bănăţean. Asociaţia Euroland Banat are speranţe că totul va fi din nou bine

Semmeringul bănăţean, mai exact trenul, unic din România care, pe traseu montan, leagă Oraviţa de Anina, riscă să fie transformat într-un tren turistic de weekend.

Se fac demersuri pentru salvarea Semmeringului bănăţean. Asociaţia Euroland Banat are speranţe că totul va fi din nou bine

Articol editat de Gerhard Chwoika, 13 ianuarie 2025, 21:21 / actualizat: 14 ianuarie 2025, 18:39

Urmare unei note recente a Sucursalei Regionale de Căi Ferate Timişoara, se intenţionează sistarea pe perioada iernii, mai precis din 13 ianuarie şi până în 17 aprilie a circulaţiei perechii de trenuri dintre Oraviţa-Anina şi retur în zilele de luni, marţi, miercuri şi joi. Acest demers survine celor două încercări asemănătoare, dar nereuşite, din anii 2019 respectiv 2021 de a-l transforma într-un tren de weekend, deşi călători ar fi şi fiecare anotimp are farmecul său, a declarat pentru Radio Reşiţa, şeful staţiei Oraviţa, Remus Cherla:

„Oravița-Anina din păcate, de luni până joi, 4 zile pe săptămână nu circulă. CFR Călători au dispus treaba asta pentru că ei sunt operatori de transport pe secția Oravița-Anina și retur. Motivul pentru care s-a dispus această măsură este probabil Ordonanța Trenulețul şi aşa mai departe. Călători ar fi, nu ca și în perioada de vară, dar sunt. De sărbători am tot circulat cu vagoanele pline. Fiecare anotimp are frumusețile lui.

Nerularea trenului implică factori negativi şi distructivi şi-anume: o linie care nu-i circulată, pe ea se depune un praf fin de rugină, pe ciuperca şinei, iar roțile care trag, iau pe bandaj praful la de rugină și locomotiva bate în loc pe o declivitate de 21‰, deci efectiv patinează şi nu mai poate înainte şi aşa punem în pericol viaţa călătorilor.

Închiderea liniei se încearcă de mai mult timp. Au mai fost două astfel de încercări: în 2021 şi 2019, dar atunci cu ajutorul domnului ministru Grindeanu care a venit la Reșița, a dispus ca trenurile să circule normal. Acum să vedem, aşteptăm şi sperăm...

Asociaţia „Euroland Banat” nu a rămas indiferentă demersului CFR Călători şi a adresat o scrisoare deschisă ministrului transporturilor, Sorin Grindeanu, ONG-urilor de profil, parlamentarilor de Caraş-Severin şi autorităţilor judeţene şi locale, solicitând menținerea circulației feroviare zilnice pe Semmeringul bănățean. Andrei Szabo – preşedintele asociaţiei pentru Radio Reşiţa:

Am luat poziție și pe parcursul acestui weekend am realizat o scrisoare deschisă către ministrul transportului, Sorin Grindeanu. Am trimis de asemenea notificări și petiții către alte instituții publice, către Ministerul Culturii, către Institutul Național al Patrimoniului, către Direcția Județeană de Cultură Caraș-Severin, către Consiliul Județean, către primăriile din zona de pe traseul de cale ferată, pentru ca toate aceste instituții să se realieze demersului nostru. Mai mult, am trimis către ONG-urile din Caraș-Severin și către parlamentarii de Caraș-Severin. Sperăm ca acest demers să să fie unul de succes și să putem menține circulația zilnică a trenului pe distanța Oraviţa-Anina și retur„.

Amintim că, Semmeringul bănăţean se află printre cele 150 de obiective aflate in competiția națională "Destinația turistică a anului" şi este parte a liniei de cale ferată Baziaş-Oraviţa-Anina, clasată ca monument de patrimoniu, clasa A, reprezentând una dintre principalele atracții din județul Caraș-Severin și din întregul Banatul.

Construită de administrația habsburgică, traseul este cel mai vechide pe actualul teritoriu al României, fiind dat în folosinţă în urmă cu peste 160 de ani, la 25 noiembrie 1863. Pe cei 33 de kilometri sunt zece viaducte și 14 tuneluri. Linia este inclusă în Lista Monumentelor Istorice și este una dintre bijuteriile tehnice și arhitecturale ale Europei de sud-est.

Sursa foto: Trainspotting Oraviţa

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 08:00

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei

Activitatea de control a Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș s-a intensificat în luna mai. Inspectorii au efectuat nu mai...

Garda de Mediu Timiș, bilanț intens în luna mai: peste 100 de controale și amenzi de aproape 740.000 de lei
Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 06:51

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița continuă să atragă turiști din întreaga țară și din străinătate, confirmându-și statutul de...

Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, pe podium la „Destinația Anului 2026”. Turiștii se lovesc însă de starea precară a Drumului Județean 571
Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 05:30

Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului

Problema locurilor de parcare din zona Spitalului Județean din Timișoara revine în atenția autorităților. Președintele Consiliul Județean...

Parcare de mari dimensiuni lângă Spitalul Județean din Timișoara. Consiliul Județean și Primăria caută soluții pentru una dintre cele mai aglomerate zone ale orașului
Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village
Actualitate joi, 11 iunie 2026, 00:12

Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village

Satul Macedonia din judeţul Timiş devine, timp de trei zile, centrul unuia dintre cele mai ample proiecte de voluntariat din vestul țării. Peste...

Peste 400 de voluntari dau culoare, de astăzi, satului Macedonia la cea de-a opta ediție Color the Village
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 21:00

Primăria Timișoara accelerează digitalizarea serviciilor publice. Peste 80% dintre cereri sunt depuse online

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a serviciilor publice prin extinderea funcționalităților disponibile în...

Primăria Timișoara accelerează digitalizarea serviciilor publice. Peste 80% dintre cereri sunt depuse online
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 17:05

Aparatură de ultimă generație pentru diagnosticarea cancerului la Spitalul Județean de Urgență Reșița

Laboratorul de Anatomie Patologică al Spitalului Județean de Urgență Reșița a fost dotat cu echipamente performante pentru diagnosticarea...

Aparatură de ultimă generație pentru diagnosticarea cancerului la Spitalul Județean de Urgență Reșița
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 16:34

Accident grav la Mehadia: o femeie a murit, iar un copil de un an și un bărbat au fost transportați la spital

Un grav accident rutier s-a produs în localitatea Mehadia, județul Caraș-Severin, unde un autotren și un autoturism au fost implicate într-o...

Accident grav la Mehadia: o femeie a murit, iar un copil de un an și un bărbat au fost transportați la spital
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 11:00

Cel mai mare complex sportiv din România va fi construit lângă Timișoara. Primele imagini ale proiectului Timiș 4 All

Consiliul Județean Timiș anunță dezvoltarea unuia dintre cele mai ambițioase proiecte de infrastructură sportivă din România. Complexul...

Cel mai mare complex sportiv din România va fi construit lângă Timișoara. Primele imagini ale proiectului Timiș 4 All