Şase îmbolnăviri noi de COVID-19 în Caraş-Severin şi peste 780 la nivel naţional

În ultimele 24 de ore, la nivel national au fost depistate 782 cazuri noi de COVID-19. De asemenea alte 14 decese au fost raportate, în timp ce la ATI sunt 205 pacienti bolnavi de COVID-19. In Caras Severin au fost anunţate 6 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-COV-2. În spitalele din judeţ sunt internaţi 25 de pacienti, iar dintre aceştia 3 în secţiile de Anestezie şi Terapie Intensivă din Reşiţa şi Caransebeş.


Medici atrag atenţia cã vaccinarea rămâne singura cale spre evitarea efectelor noului val al pandemiei, dar şi ale tulpinii Delta a virusului SARS-COV-2.

În Caraş-Severin

Pentru data de  24.08.2021 ora 08.30 DSP CS comunică următoarele date:

  • persoane confirmate pozitiv  de la 01.03.2020 – 11597
  • persoane vindecate CARAŞ SEVERIN din 26.06.2020 –  3135 ( 1442 Reşiţa; 1416 Caransebeş,277 Oravita)
  • persoane vindecate TIMIŞ – 2
  • persoane vindecate Hunedoara – 2
  • persoane decedate –686637 CARAS SEVERIN , 35 TIMIS, 3 BIHOR ,2 MEHEDINTI,3 SIBIU,1 CLUJ,1 BRASOV,2 ARAD, 2 GORJ.
  • persoane internate la data de 24.08.2021 CARAS-SEVERIN –25 (11- Resita ,ATI Resita:-1 pozitivi + 0 suspect ;   11-  Caransebes,  ATI Caransebes: – 2 pozitivi +0 SUSPECT,   0- Oravita)

Situatia anchetelor efectuate :

  • persoane izolate institutionalizata /conf. Legii.136/2020 – 22
  • persoane izolate la domiciliu – persoane cu test pozitiv + persoane carantinate la domiciliu -125
    – din care cu test pozitiv – 50
  • total persoane izolate confirmate pozitiv -72
  • persoane carantinate  la domiciliu conf. Legii.136/2020 – 331
  • numar persoane carantinate institutionalizate-0
  • numar decizii emise pentru persoanele aflate în izolare –9077
  • numar decizii emise pentru persoanele aflate în carantina –12891
  • numar persoane testate cu teste rapide –240
  • persoane testate – 21239
  • numar probe recoltate din  23.08.2021 ora 8.00 – 24.08.2021 ora 08.00 – 47

La nivel naţional

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 782 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2135190,07
2.Arad23844120,16
3.Argeș2765070,18
4.Bacău26402200,19
5.Bihor2939660,09
6.Bistrița-Năsăud12125230,4
7.Botoșani1425720,06
8.Brașov43898120,195
9.Brăila1338160,12
10.Buzău1266780,07
11.Caraș-Severin1159760,2
12.Călărași10292120,38
13.Cluj58256810,36
14.Constanța43473270,28
15.Covasna857400,05
16.Dâmbovița22694130,22
17.Dolj26928150,16
18.Galați27878120,2
19.Giurgiu1112170,14
20.Gorj926650,06
21.Harghita833180,06
22.Hunedoara23080280,21
23.Ialomița1089050,2
24.Iași42835190,15
25.Ilfov45769390,65
26.Maramureș2056880,15
27.Mehedinți837780,05
28.Mureș2408860,09
29.Neamț19200170,23
30.Olt14720100,1
31.Prahova35797220,19
32.Satu Mare13197130,19
33.Sălaj1098230,04
34.Sibiu26687120,2
35.Suceava24591290,24
36.Teleorman13880170,22
37.Timiș54887440,27
38.Tulcea850130,1
39.Vaslui16113110,11
40.Vâlcea1653210,12
41.Vrancea1076730,14
42.Mun. București1859071340,52
43.Cazuri noi nealocate pe județe  555*59 
 TOTAL1.092.122782 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 137 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD2
3ARGEŞ1
4BACĂU7
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ6
14CONSTANŢA5
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ1
18GALAŢI2
19GIURGIU3
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV5
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT8
32PRAHOVA5
33SĂLAJ0
34SATU MARE3
35SIBIU1
36SUCEAVA4
37TELEORMAN8
38TIMIŞ3
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA2
 Total137

Până astăzi, 34.439 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.08.2021 (10:00) – 24.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (8 bărbați și 6 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Alba, Bacău, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Mureș, Suceava, Timiș, Vrancea. 

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 la categoria peste 80 de ani.

 13 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.476. Dintre acestea, 205 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.996.339 de teste RT-PCR și 2.249.366 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.418 teste RT-PCR (6.838 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.580 la cerere) și 24.707 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 4.272 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.523 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.391 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 850 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 650 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 august, 413 sancțiuni contravenționale, în valoare de 188.350 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021, au fost raportate 35.848.469 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.    

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Franţa     6.471.035  (+165.877)112.702  (+452)
Regatul Unit6.267.437  (+173.194)130.953  (+597)
Spania4.719.266  (+91.496)  82.595  (+470)
Italia4.440.669   (+44.252)128.432  (+212)
Germania3.823.139   (+31.190)              91.871  (+87) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 19 AUGUST 2021 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
 207.851.733 (+4.452.778) 4.366.290  (+67.209)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

De același autor

Related Articles