S-a prăbușit tavanul școlii pe ea
![S-a prăbușit tavanul școlii pe ea S-a prăbușit tavanul școlii pe ea](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2017/09/tavan20-untitled-project-1-mpeg4-16x9-37970300_37970300.jpg?resize=605%2C286&ssl=1)
Articol editat de Cristina Corocan, 27 septembrie 2017, 18:49 / actualizat: 27 septembrie 2017, 21:50
Incidentul a avut loc la Şcoala Gimnazială „Octavian Goga” din municipiul Deva. Profesoara se află în timpul orei de română, când o bucată de tencuială s-a desprins din plafon şi i-a căzut pe cap,scrie TVR.
De teamă ca incidentul să nu se repete şi în altă clasă, clădirea veche de 40 de ani a fost evacuată. Peste 300 de elevi vor învăţa săptămâna această într-o clădire alăturată. Conducerea şcolii pregăteşte un alt spaţiu, unde elevii se vor muta de săptămâna viitoare.
Primăria Deva a trimis o echipă de specialişti să verifice sălile de clasă. Aceasta a decis că trebuie reparate toate spaţiile în care sunt crăpături. Şi Poliţia trebuie să facă o anchetă.
Un incident similar a avut loc în luna mai, la o școală din Capitală, unde plafonul din rigips s-a prăbuşit pe holul clădirii, dar nu a rănit pe nimeni.