Radio Reşiţa şi Asociaţia Bio Pajiştea sprijină investiţiile Spitalului Judeţean din Reşiţa!
Daiana RoÅŸca
![Radio ReÅŸiÅ£a ÅŸi AsociaÅ£ia Bio PajiÅŸtea sprijină investiÅ£iile Spitalului JudeÅ£ean din ReÅŸiÅ£a! Radio ReÅŸiÅ£a ÅŸi AsociaÅ£ia Bio PajiÅŸtea sprijină investiÅ£iile Spitalului JudeÅ£ean din ReÅŸiÅ£a!](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2017/12/pozÄ_-1.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Daiana Rosca, 15 decembrie 2017, 10:13
Acest autoclav este vital pentru sănătatea bebeluşilor care vin pe lume la maternitatea unităţii medicale. În primele 12 luni de viaţă este foarte important ca biberoanele şi tetinele să fie foarte bine dezinfectate deoarece sistemul imunitar al bebeluşului nu este suficient dezvoltat. Ce alte investiţii s-au mai făcut în ultimele 6 luni în spital ne explică managerul Cristina Bacer.
„La iniÅ£iativa doamnei Laura Sgaverdea ÅŸi prin intermediul AsociaÅ£iei Bio PajiÅŸtea s-a achiziÅ£ionat autoclavul pentru sterilizarea biberoanelor, este vorba despre un aparat important în valoare de 3.882 de euro. S-a achiziÅ£ionat hota bacteriologică cu flux laminar, pentru Oncologie, cu sprijinul integral al Consiliului JudeÅ£ean, s-a achiziÅ£ionat aparatul Roentgen mobil cu detector digital, cu finanÅ£are 90% din partea Ministerului Sănătăţii ÅŸi 10% din partea Consiliului JudeÅ£ean, se achiziÅ£ionează patru aparate de anestezie pentru ATI. Tot cu sprijinul forului judeÅ£ean s-au efectuat lucrările de canalizare pentru ape uzate în incinta rezervorului de la StaÅ£ionarului III, s-a achiziÅ£ionat motorul chirurgical pentru Ortopedie, Traumatologie, cu sprijinul integral al CJ dar ÅŸi cupola Straton pentru computerul tomograf. Vom avea ÅŸi o masa de operaÅ£ii radiotransparentă multifuncÅ£ională pentru Ortopedie, tot cu sprijinul integral al Consiliului”, a precizat Cristina Bacer.
Medicul Cristina Bacer a promovat recent examenul cu notă mare şi va rămâne în continuare managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Reşiţa. Şi pentru anul viitor, şeful unităţii medicale are în plan o serie de investiţii importante tot în beneficiul pacienţilor!
Daiana RoÅŸca