Radar ultramodern la meteo
La Centrul Meteorologic Banat-Crișana din Timișoara a fost pus în funcțiune un nou radar meteorologic, finanțat cu fonduri europene. Noul turn radar meteorologic Doppler de ultimă generație va contribui la o precizie vizibil îmbunătățită a prognozelor meteo și a avertizărilor nowcasting, a declarat directoarea Centrului Meteorologic, Silvia Barbu. Vechiul radar al Centrului Meteorologic din Timișoara a funcționat timp de 20 de ani.
![Radar ultramodern la meteo Radar ultramodern la meteo](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/04/radar-meteo-3.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Sebastian Dragomir, 16 aprilie 2024, 14:22
![](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/04/radar-meteo-1.jpg?resize=1020%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/04/radar-meteo-2.jpg?resize=1024%2C719&ssl=1)
Informațiile meteo transmise de Radio Reșița sunt furnizate de Centrul Meteorologic Banat-Crișana din Timișoara.