Primăria Lugoj reclamată la DNA
![Primăria Lugoj reclamată la DNA Primăria Lugoj reclamată la DNA](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/04/lugoj_primaria.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol editat de Mirabela Afronie, 14 aprilie 2014, 12:49
Primăria Lugoj a fost reclamată la DNA de către Camera de Conturi a judeţului Timiş, care solicită Direcţiei Naţionale Anticorupţie să verifice contractul privind lucrările de modernizare, extindere şi întreţinere a sistemului de iluminat public. Inspectorii Curţii de Conturi au sesizat mai multe nereguli, în contractul pe care primăria Lugoj l-a semnat cu o societate din Timişoara . Potrivit unui document al Camerei de Conturi, disponibil pe site-ul instituţiei, abaterile constatate la primăria Lugoj sunt de natură penală, iar fapta este considerată abuz în serviciu în formă calificată. Conform Curţii de Conturi, municipalitatea lugojeană a efectuat plăţi nelegale din fondurile publice, prejudiciul estimat fiind de peste 3.300.000 de lei. (Ion Moldovan)