Ascultă Radio România Reșița Live

[VIDEO-FOTO] PERICOL în „Blocul Funcționarilor” din Reșița. O femeie a căzut de la parter în subsol!

Pericol la ”blocul funcționarilor” din municipiul Reșița. Atunci când a fost construit blocul, în anul 1950, cu locuințe de tip garsonieră și cu două camere, ce au fost date în folosință pentru persoanele care aveau diferite funcții în orașul de pe Bârzava. După 66 de ani imobilul arată DEPLORABIL. Situația în care s-a ajuns e greu de descris în cuvinte.

[VIDEO-FOTO] PERICOL în „Blocul Funcționarilor” din Reșița. O femeie a căzut de la parter în subsol!

Articol editat de Cristina Corocan, 18 octombrie 2016, 10:38 / actualizat: 18 octombrie 2016, 14:06

Ca să vă puteți imagina, în ce stadiu s-a ajuns cu degradarea, vă relatez ce a pățit una dintre locatare. Delia Ciontea, o doamnă nu foarte corpolentă a ieșit din garsoniera de la parter pe casa scării, unde dorea să se deplaseze spre fereastra laterală, dar nu a mai ajuns, deoarece podeaua din lemn s-a prăbușit cu ea și astfel a căzut în subsol, unde apa plină de mizerii măsoară mai mult de jumătate de metru. În urma căzăturii s-a ales cu capul spart și a ajuns la spital.

 

”Din nefericire, stând pe holul blocului am căzut în pivniță. Mi-am spart doar capul și, din fericire, am avut mâinile și picioarele întregi. Lemnul s-a putrezit din cauza umidității de la subsol și astfel podeaua s-a prăbușit cu mine. Trebuie refăcut tot holul ca să putem circula în siguranță. Implicațiile primăriei s-au redus doar la vorbe, de-a lungul anilor. Singuri nu putem face față acestor cheltuieli și vorbim de o sumă mare de bani. Ultima sesizare am făcut-o anul trecut, dar nimeni nu a făcut nimic. De la Primărie au fost ultima dată aici, exact acum un an, dar totul a rămas la stadiul de vorbe.”

A fost o experiență neplăcută, un semnal de alarmă pentru toți locatarii, mai ales pentru cei mai în vârstă. Tot holul de la parter arată ca după ”bombardament”, fiind multiple găuri în podea. Oamenii le-au acoperit cu bucăți de placaj, sau mobilă, pentru ca cineva să nu pățească la fel. In jurul acestora bucățile de parchet se mișcă și sunt instabile, dar locatarii au învățat pe unde să pășească astfel încât să nu ajungă și ei în subsol, pe… scurtătură. Dacă ești străin, dacă ești factor poștal sau faci livrări la unul dintre apartamente, ai toate șansele să cazi în subsol. La parter locuiesc multe persoane în vârstă, unele au găsit soluția salvatoare: și-au făcut intrarea în locuințe prin partea exterioară a blocului.

La etajele superioare situația nu este cu mult mai roz, scările de acces sunt tot din lemn și se lasă sub greutatea celor care pășesc pe ele, ferestre nu există, uși la fel, pereții sunt decopertați de tencuială, lumină pe casa scării nu există, iar la mansardă plouă în interior. Una dintre locatare își protejează televizorul cu plase din plastic, alt locatar s-a trezit că o parte din tavan s-a prăbușit peste cele aflate în cameră. Noroc că nu era nimeni acolo.

Ana Vlădulescu, aflată la o vârstă venerabilă locuiește la ultimul etaj și vorbește despre experiența sa de viață, în acest bloc, unde locuiește de 30 de ani:

 

”Mai rău ca acum nu se poate și nu-și dă nimeni interesul. Noi suntem foarte săraci. Eu, de exemplu trăiesc dintr-un ajutor social de 140 de lei. Ce pot să fac cu banii aceștia, ce să fac mai întâi? Mai un pic și va pica blocul pe noi. La mansardă plouă în casă, așa se întâmplă la mine. Acopăr televizorul cu pungi, ca să-l protejez. Noi ne rugăm din suflet de cei de la Primărie, dacă doresc să ne ajute și de cei care m-ai au posibilitate, a spus Ana Vlădulescu.”

Blocul funcționarilor, aflat pe Bulevardul Alexandru Ioan Cuza, numărul 30, cuprinde 103 locuințe, din care 5 aparțin de Primăria Reșița, după cum afirmă președintele Asociației de Locatari, Imi Gașpar, persoană nevăzătoare.

 

”Ne confruntăm cu multe probleme și blocul ar fi trebuit refăcut. Încă din 2009 am făcut cerere pentru anvelopare a construcției, am fi avut și întâietate dat fiind faptul că este inclusă în categoria celor cu risc de prăbușire. Autoritățile nu s-au implicat, deoarece multe încăperi sunt proprietate personală. Au fost doar promisiuni, neonorate de-a lungul anilor. Acum totul este „vraiște”.

Emil Loghin membru al Comisiei de cenzori din Asociație povestește care au fost ultimele demersuri făcute către autorități:

 

”O firmă de gaze din Satu Mare a făcut lucrări în fața blocului, iar în momentul în care au intervenit cu picamerele s-au crăpat scările de la intrare. Am încercat să merg în audiență la primar, dar nu a fost de găsit în octombrie 2015. La Primărie mi-au spus că nu sunt fonduri pentru o astfel de investiție. Aici stau mulți locatari cu venituri mici și aici trebuie făcut totul de la A-Z.”

Restul sunt proprietate personală sau închiriate. În total locuiesc 102 persoane, inclusiv copii și bătrâni. Majoritatea trăiesc în condiții grele, având salarii și pensii mici, care nu le permit să repare tot blocul. Unele locuințe arată bine în interior, altele mai puțin. Pe casa scării se face curat, dar e foarte greu să treci cu vederea peste celelalte probleme, cu adevărat grave. Ultima dată, când în apropierea blocului s-au efectuat lucrări la rețeaua de gaze, din cauza trepidațiilor produse de utilaje, scările de la intrare s-au prăbușit.

În exterior, cade tencuiala de pe bloc, și unde mai pui că în apropiere se află un parc de joacă!

Oamenii cer ajutorul autorităților, mai ales cei aflați la parter și la ultimul etaj. Sunt conștienți de pericol, de exemplu în cazul unui cutremur, dar cu toate acestea nu pot face mare lucru, deoarece situația financiară nu le permite. Credeți-mă, opulența nu este cuvântul de ordine în locuințele acestor oameni!

Cristina Corocan

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:32

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt așteptați luni, 22 iunie 2026, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și...

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 05:57

Program suspendat la Permise și Înmatriculări Caransebeș pe 22 iunie. Activitatea se reia marți

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Caraș-Severin anunță modificări în programul cu publicul...

Program suspendat la Permise și Înmatriculări Caransebeș pe 22 iunie. Activitatea se reia marți