Ascultă Radio România Reșița Live

[VIDEO-FOTO] PERICOL în „Blocul Funcționarilor” din Reșița. O femeie a căzut de la parter în subsol!

Pericol la ”blocul funcționarilor” din municipiul Reșița. Atunci când a fost construit blocul, în anul 1950, cu locuințe de tip garsonieră și cu două camere, ce au fost date în folosință pentru persoanele care aveau diferite funcții în orașul de pe Bârzava. După 66 de ani imobilul arată DEPLORABIL. Situația în care s-a ajuns e greu de descris în cuvinte.

[VIDEO-FOTO] PERICOL în „Blocul Funcționarilor” din Reșița. O femeie a căzut de la parter în subsol!

Articol editat de Cristina Corocan, 18 octombrie 2016, 10:38 / actualizat: 18 octombrie 2016, 14:06

Ca să vă puteți imagina, în ce stadiu s-a ajuns cu degradarea, vă relatez ce a pățit una dintre locatare. Delia Ciontea, o doamnă nu foarte corpolentă a ieșit din garsoniera de la parter pe casa scării, unde dorea să se deplaseze spre fereastra laterală, dar nu a mai ajuns, deoarece podeaua din lemn s-a prăbușit cu ea și astfel a căzut în subsol, unde apa plină de mizerii măsoară mai mult de jumătate de metru. În urma căzăturii s-a ales cu capul spart și a ajuns la spital.

 

”Din nefericire, stând pe holul blocului am căzut în pivniță. Mi-am spart doar capul și, din fericire, am avut mâinile și picioarele întregi. Lemnul s-a putrezit din cauza umidității de la subsol și astfel podeaua s-a prăbușit cu mine. Trebuie refăcut tot holul ca să putem circula în siguranță. Implicațiile primăriei s-au redus doar la vorbe, de-a lungul anilor. Singuri nu putem face față acestor cheltuieli și vorbim de o sumă mare de bani. Ultima sesizare am făcut-o anul trecut, dar nimeni nu a făcut nimic. De la Primărie au fost ultima dată aici, exact acum un an, dar totul a rămas la stadiul de vorbe.”

A fost o experiență neplăcută, un semnal de alarmă pentru toți locatarii, mai ales pentru cei mai în vârstă. Tot holul de la parter arată ca după ”bombardament”, fiind multiple găuri în podea. Oamenii le-au acoperit cu bucăți de placaj, sau mobilă, pentru ca cineva să nu pățească la fel. In jurul acestora bucățile de parchet se mișcă și sunt instabile, dar locatarii au învățat pe unde să pășească astfel încât să nu ajungă și ei în subsol, pe… scurtătură. Dacă ești străin, dacă ești factor poștal sau faci livrări la unul dintre apartamente, ai toate șansele să cazi în subsol. La parter locuiesc multe persoane în vârstă, unele au găsit soluția salvatoare: și-au făcut intrarea în locuințe prin partea exterioară a blocului.

La etajele superioare situația nu este cu mult mai roz, scările de acces sunt tot din lemn și se lasă sub greutatea celor care pășesc pe ele, ferestre nu există, uși la fel, pereții sunt decopertați de tencuială, lumină pe casa scării nu există, iar la mansardă plouă în interior. Una dintre locatare își protejează televizorul cu plase din plastic, alt locatar s-a trezit că o parte din tavan s-a prăbușit peste cele aflate în cameră. Noroc că nu era nimeni acolo.

Ana Vlădulescu, aflată la o vârstă venerabilă locuiește la ultimul etaj și vorbește despre experiența sa de viață, în acest bloc, unde locuiește de 30 de ani:

 

”Mai rău ca acum nu se poate și nu-și dă nimeni interesul. Noi suntem foarte săraci. Eu, de exemplu trăiesc dintr-un ajutor social de 140 de lei. Ce pot să fac cu banii aceștia, ce să fac mai întâi? Mai un pic și va pica blocul pe noi. La mansardă plouă în casă, așa se întâmplă la mine. Acopăr televizorul cu pungi, ca să-l protejez. Noi ne rugăm din suflet de cei de la Primărie, dacă doresc să ne ajute și de cei care m-ai au posibilitate, a spus Ana Vlădulescu.”

Blocul funcționarilor, aflat pe Bulevardul Alexandru Ioan Cuza, numărul 30, cuprinde 103 locuințe, din care 5 aparțin de Primăria Reșița, după cum afirmă președintele Asociației de Locatari, Imi Gașpar, persoană nevăzătoare.

 

”Ne confruntăm cu multe probleme și blocul ar fi trebuit refăcut. Încă din 2009 am făcut cerere pentru anvelopare a construcției, am fi avut și întâietate dat fiind faptul că este inclusă în categoria celor cu risc de prăbușire. Autoritățile nu s-au implicat, deoarece multe încăperi sunt proprietate personală. Au fost doar promisiuni, neonorate de-a lungul anilor. Acum totul este „vraiște”.

Emil Loghin membru al Comisiei de cenzori din Asociație povestește care au fost ultimele demersuri făcute către autorități:

 

”O firmă de gaze din Satu Mare a făcut lucrări în fața blocului, iar în momentul în care au intervenit cu picamerele s-au crăpat scările de la intrare. Am încercat să merg în audiență la primar, dar nu a fost de găsit în octombrie 2015. La Primărie mi-au spus că nu sunt fonduri pentru o astfel de investiție. Aici stau mulți locatari cu venituri mici și aici trebuie făcut totul de la A-Z.”

Restul sunt proprietate personală sau închiriate. În total locuiesc 102 persoane, inclusiv copii și bătrâni. Majoritatea trăiesc în condiții grele, având salarii și pensii mici, care nu le permit să repare tot blocul. Unele locuințe arată bine în interior, altele mai puțin. Pe casa scării se face curat, dar e foarte greu să treci cu vederea peste celelalte probleme, cu adevărat grave. Ultima dată, când în apropierea blocului s-au efectuat lucrări la rețeaua de gaze, din cauza trepidațiilor produse de utilaje, scările de la intrare s-au prăbușit.

În exterior, cade tencuiala de pe bloc, și unde mai pui că în apropiere se află un parc de joacă!

Oamenii cer ajutorul autorităților, mai ales cei aflați la parter și la ultimul etaj. Sunt conștienți de pericol, de exemplu în cazul unui cutremur, dar cu toate acestea nu pot face mare lucru, deoarece situația financiară nu le permite. Credeți-mă, opulența nu este cuvântul de ordine în locuințele acestor oameni!

Cristina Corocan

Bărbat înjunghiat de fiul vitreg
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 12:02

Bărbat înjunghiat de fiul vitreg

Un bărbat a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean din Reșița după ce a fost înjunghiat într-o locuință din Brădișorul de Jos....

Bărbat înjunghiat de fiul vitreg
Guvernul Veştea nu a primit votul de învestitură
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 22:21

Guvernul Veştea nu a primit votul de învestitură

Propunerea de cabinet condusă de Adrian Veștea a fost respinsă de Parlament. Au fost exprimate în total doar 212 voturi, din care doar 189 pentru...

Guvernul Veştea nu a primit votul de învestitură
Furtunile puternice au provocat primele pagube în Caraș-Severin. Pompierii au intervenit pentru copaci căzuți și gospodării inundate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 20:14

Furtunile puternice au provocat primele pagube în Caraș-Severin. Pompierii au intervenit pentru copaci căzuți și gospodării inundate

Pompierii militari din Caraș-Severin au fost mobilizați luni seara pentru gestionarea efectelor produse de fenomenele meteorologice severe care au...

Furtunile puternice au provocat primele pagube în Caraș-Severin. Pompierii au intervenit pentru copaci căzuți și gospodării inundate
Cod roșu de furtuni în vestul țării: vijelii, grindină și ploi torențiale în Caraș-Severin și Timiș
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 18:17

Cod roșu de furtuni în vestul țării: vijelii, grindină și ploi torențiale în Caraș-Severin și Timiș

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni, 22 iunie 2026, două avertizări nowcasting Cod roșu de fenomene meteorologice...

Cod roșu de furtuni în vestul țării: vijelii, grindină și ploi torențiale în Caraș-Severin și Timiș
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:54

A început construcția unei noi creșe în Arad, în cartierul Micălaca. Investiție de peste 12 milioane de lei pentru educația timpurie

Primăria Municipiului Arad a anunțat demararea lucrărilor pentru construirea unei noi creșe pe strada Voinicilor, în cartierul Micălaca, în...

A început construcția unei noi creșe în Arad, în cartierul Micălaca. Investiție de peste 12 milioane de lei pentru educația timpurie
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți

Absolvenții clasei a VIII-a au susținut luni, 22 iunie, prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2026, cea la Limba și literatura...

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj

Regulamentul privind organizarea traficului greu în municipiul Lugoj va fi modificat după o nouă sesiune de consultări publice și după...

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate