Pădurarii şi-au mai revenit financiar
După o lună şi jumătate, în care au fost remuneraţi cu doar 80% din salariu, veniturile pădurarilor cărăşeni au revenit la normal. Contactat în mai multe rânduri de Radio Reşiţa, şeful Direcţiei silvice judeţene, Ion Olariu, nu a răspuns la apel pentru a transmite un punct de vedere, dar din informaţii survenite din interiorul Regiei am aflat că, în prezent sunt plătiţi sută la sută pentru activitatea depusă, iar pandemia care i-a afectat din punct de vedere economic este în defensivă.
![Pădurarii şi-au mai revenit financiar Pădurarii şi-au mai revenit financiar](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2020/05/salariu.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 20 mai 2020, 11:46 / actualizat: 20 mai 2020, 14:00
Într-o interpelare publicată de Green Report, Ministrul Mediului, Costel Alexe, a cerut public conducerii Romsilva să respecte drepturile pădurarilor, să le majoreze salariile și să le ofere uniforme. Acesta a reamintit că, Regia Națională a Pădurilor se află în subordinea ministerului pe care îl conduce și că nu va ezita să exercite această autoritate, dacă va fi cazul.