Ascultă Radio România Reșița Live

Ocolul silvic al Banatului Montan din Reşiţa – în mijlocul unor intrigi ţesute de minţi bolnave

Anchetă în derulare la Ocolul Silvic al Banatului Montan din Reşiţa, în urma mai multor sesizări privind o serie de nereguli apărute la instituţia înfiinţată în august 2018, Poliţia şi Garda Forestieră au demarat cercetările.

Ocolul silvic al Banatului Montan din Reşiţa – în mijlocul unor intrigi ţesute de minţi bolnave

Articol editat de Gerhard Chwoika, 7 iunie 2019, 14:00 / actualizat: 7 iunie 2019, 20:27

Mai multe email-uri false, expediate în numele lui Ghiocel Meda – șeful de ocol, sub forma unor autodenunţuri, din chiar sediul instituţiei de unul dintre angajaţi, folosindu-se de tehnica de la locul de muncă, l-au determinat să organizeze o informare de presă şi să se apere. Meda a precizat pentru Radio Reşiţa că, nu poate oferi prea multe detalii având în vedere că a depus o plângere penală la Parchetul de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin și ancheta este în desfășurare, dar cu toate acestea şi-a vărsat oful:

Un coleg de-al nostru care îşi doreşte cu ardoare funcţia de director sau şef de ocol a fost capabil să denigreze întreaga instituţie, începând cu mine şi practic cu întregul colectiv. În decursul lunii trecute (n.r. luna mai 2019) a creat o adresă de email pe numele meu: Ghiocel Meda, de pe care a transmis la diverse instituţii ale statului cu funcţii de control un autodenunţ al meu care cuprinde o serie întreagă de fapte neadevărate respectiv acuzaţii de fraudă la nivelul instituţiei. Doar o minte bolnavă poate să facă astfel de afirmaţii. Am depus la Parchetul de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin o plângere penală şi în acest moment se desfăşoară o anchetă. Sunt convins că organele de cercetare îşi vor face datoria şi vor lămuri acest lucru„.

Ghiocel Meda – şeful OSBM Reşiţa

Autoritățile au reacţionat prompt şi au trimis mai multe echipe de control, din partea Gărzii Forestiere Timișoara şi Poliției însă de la începutul săptămânii şi până în momentul de față nu au fost descoperite probleme, ceea ce dovedeşte că activitatea ocolului s-a desfășurat în conformitate cu legislația silvică în vigoare, a mai spus Ghiocel Meda.

Amintim că, Ocolul Silvic Banatul Montan din Reșița are în administrare 14.000 de hectare de fond forestier din care 13.800 în Caraş-Severin şi 200 în Timiş.

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara