Ascultă Radio România Reșița Live

Muzica ajunge în spitalele din Timișoara. Primăria lansează un proiect dedicat pacienților și cadrelor medicale

Municipiul Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație, lansează un proiect pilot prin care muzica ajunge dincolo de scenele clasice și pătrunde în spitalele aflate în administrarea municipalității.

Muzica ajunge în spitalele din Timișoara. Primăria lansează un proiect dedicat pacienților și cadrelor medicale

Articol editat de Casandra Silitra, 2 iunie 2026, 08:23

Inițiativa urmărește să ofere pacienților și personalului medical momente de liniște, speranță și relaxare. Toate acestea vor fi oferite într-un mediu adesea marcat de stres și emoții puternice.

Paula Romocean: „Cultura ajunge mai aproape de oamenii care au nevoie de ea”

Viceprimarul Paula Romocean a subliniat importanța proiectului pentru comunitate și pentru cei care trec prin perioade dificile în spitale.

„Prin acest proiect, ducem cultura dincolo de sălile de spectacol. Mai aproape de oamenii care au poate cel mai mult nevoie de ea. Muzica nu vindecă și nu putem lua grijile și teama celor care ajung la spital fie ca pacienți, fie alături de cei dragi, dar putem să le oferim câteva momente de speranță. Iar pentru personalul medical, aducem momente de respiro”, a declarat viceprimarul.

Primul eveniment are loc la Spitalul „Louis Țurcanu”

Primul moment muzical este programat pentru data de 3 iunie, de la ora 17:00, la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Louis Țurcanu.

Pe parcursul lunii iunie, evenimentele vor continua și la:

  • Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș;
  • Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara.

Evenimentele sunt dedicate exclusiv pacienților internați și personalului medical.

Cultura, ca formă de sprijin emoțional

Reprezentanții municipalității spun că proiectul face parte dintr-un demers mai amplu prin care cultura este adusă în spitale ca formă de sprijin emoțional și uman.

Pentru mulți pacienți, perioada spitalizării vine la pachet cu anxietate, incertitudine și teamă, iar muzica poate contribui la crearea unei atmosfere mai calde și mai liniștitoare.

Parteneriate

Evenimentele sunt organizate în parteneriat cu Filarmonica Banatul Timișoara, cu sprijinul Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.

Prin acest proiect, autoritățile locale își propun să transforme pentru câteva momente atmosfera din spitale și să ofere atât pacienților, cât și cadrelor medicale, o experiență diferită, bazată pe puterea emoțională a muzicii.

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor