Ascultă Radio România Reșița Live

Medic oncolog Vlad Vornicu:”Am avut cazuri când au renunțat să mai vină pentru tratament din cauza navetei”

Bolnavii de cancer din Banatul de Munte fac naveta la Timişoara, indiferent de anotimp pentru a ramâne în viaţă. Aceştia parcurg uneori zilnic distanţa de peste 120 de kilometri de acasă şi pâna la Spitalul Universitar OncoHelp pentru a primi tratament. Dacă la început sunt motivaţi să lupte cu această boală, pe parcurs din cauza oboselii şi a navetei această motivaţie scade şi le este tot mai greu.

Medic oncolog Vlad Vornicu:”Am avut cazuri când au renunțat să mai vină pentru tratament din cauza navetei”

Articol editat de Daiana Rosca, 16 decembrie 2024, 17:14

Nu puţini au fost cei care au renunţat să mai meargă la tratament, fie pentru că au rămas fără bani de transport, fie pentru că nu mai aveau putere de a se deplasa, după cum ne-a declarat medicul oncolog Vlad Vornicu:

„Este necesar deschiderea unui spital care să fie cât mai aproape de pacienții de acolo, pentru că mulți pacienți din județul Caraș-Severin au un statut socio-economic scăzut, sunt de multe ori lăsați, să zic așa, de izbeliște, din cauza faptului că au familia plecată peste graniță și sunt lăsați în voia unor prieteni, sau a altor cunoștințe și care încearcă să se descurce cu ei, să le ofere fie transport, fie ajutor. Deci este necesar un spital de oncologie la Reşiţa, din punctul meu de vedere.

În marea majoritate a cazurilor, ne confruntăm cu faptul că aceștia nu au la dispoziție un transport în comun și de multe ori, după cum ziceam și anterior, rămân la la ajutorul celorlalți și mulți dintre ei plătesc, plătesc foarte mult ca să poată să ajungă la noi, să le putem da tratamentul. Sunt de multe ori piedici care apar. Am avut cazuri când au renunțat să mai vină pentru că nu au putut să să se bazeze pe sprijinul acordat prima oară de oamenii cu care veneau la noi și de multe ori pierdem pacienți pentru că nu se mai oferă să vină, prietenii sau cunoștințele pe care le aveau, nu se mai oferă să vină să-i aducă, deci nu mai au acces la transport și automat, din păcate, se pierd foarte mulți pacienți în sensul ăsta și asta înseamnă că în timp își pierd viața.

Își pierd viața foarte mulți dintre ei din cauza faptului că boala progresează în lipsa tratamentului și mulți dintre ei preferă să rămână acasă.”

Timp de o săptămână, Căsuța de Sticlă din centrul municipiului Reșița va deveni un simbol al generozității și al empatiei. Publicul este invitat să participe prin donații, fie direct la locație, fie printr-un simplu SMS cu textul „ONCOHELP” trimis la 8845, contribuind astfel cu 2 euro pentru această cauză.

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor