Ascultă Radio România Reșița Live

Locuitorii comunei Lupac au primit apă potabilă de la autorități, după ce fântânile le-au fost poluate accidental

Ca urmare a sesizării unui grup de cetățeni din comuna Lupac, a informării primite ulterior de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Caraș-Severin și a ședinței de lucru desfășurate miercuri, 21 iunie la sediul Instituției Prefectului Județului Caraș-Severin cu principalii responsabili din cadrul Grupului de suport al CJSU Caraș-Severin privind poluarea accidentală cu levigat, generată de Centrul de Management Integrat al Deșeurilor (deponeul ecologic) de pe raza comunei cărăşene, au fost dispuse de către autorități măsurile necesare pentru protecția populației, animalelor și mediului înconjurător/ terenurilor/ culturilor agricole din zona afectată de efectele poluării.

Locuitorii comunei Lupac au primit apă potabilă de la autorități, după ce fântânile le-au fost poluate accidental

Articol editat de Gerhard Chwoika, 21 iunie 2023, 20:14 / actualizat: 21 iunie 2023, 21:55

Pentru protecția sănătății populației, Direcția de Sănătate Publică Caraș-Severin transmite următoarele:

  • recomandă să nu fie consumată apa din fântânile publice și individuale de pe raza localității Lupac, decât după efectuarea analizelor de specialitate privind potabilitatea acesteia;
  • marcarea/semnalizarea fântânilor publice cu anunțul că „APA NU ESTE POTABILĂ!”;
  • conform art. 22, alin 3 din Ordinul MS nr.119/2014, UAT Lupac trebuie să asigure populației care nu are acces la apă potabilă o cantitate zilnică de minimum 5 litri de apă potabilă/persoană.
  • Existând posibilitatea afectării calității apei subterane (respectiv apa din fântânile gospodăriilor populației, râurilor, etc.)
  • Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Caraș-Severin recomandă:
  • se  interzice  adăparea animalelor de pe raza localității Lupac din surse de apă din zona afectată până la emiterea unor buletine de analiză conforme de către instituțiile abilitate (DSP, SGA, APM). Având în vedere situația produsă și temperaturile ridicate din această perioadă, pentru asigurarea aportului hidric al animalelor se impune afluirea acestora către surse de apă din zone neafectate;
  • orice modificare a stării de sănătate a animalelor, în această perioadă, va fi anunțată la medicul veterinar.
  • Având în vedere impactul pe care l-ar putea produce apa poluată în   agricultură, Direcția pentru Agricultură Județeană Caraș-Severin a dispus:

– evitarea folosirii apei la efectuarea lucrărilor de erbicidare și a tratamentelor fitosanitare ce se efectuează în această perioadă la culturile agricole din câmp și spații protejate;

– evitarea folosirii apei pentru irigarea culturilor.

Reprezentanții Primăriei Comunei Lupac au informat că cele patru fântâni publice din comună au fost semnalizate cu anunțul „APA NU ESTE POTABILĂ!”. Totodată, la avizierul primăriei și în alte locuri publice frecventate de cetățeni au fost afișate anunțuri de avertizare privind posibilitatea poluării fântânilor din gospodării și necesitatea efectuării de analize ale apei.

Au fost identificate persoanele vulnerabile care au fost aprovizionate cu apă, iar cu sprijinul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Semenic” al județului Caraș-Severin a fost transportată în comună cu o cisternă având capacitatea de 3000 litri de apă pentru a fi distribuită populației.

Foto Facebook

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara