Lansare de carte în oraşul de pe Timiş
Articol editat de Mirabela Afronie, 20 ianuarie 2015, 16:00 / actualizat: 20 ianuarie 2015, 21:06
Locuitorii municipiului Caransebeş sunt invitaţi joi, 22 ianuarie, de la ora 15.00 să participe la lansarea cărţii „Oraşul Caransebeş între anii 1919-1941”. O carte în care autorul Constantin Brătescu prezintă istoria oraşului de la intrarea trupelor armatei române în Banat la rebeliunea legionară.
Evenimentul va avea loc în sala 1 Decembrie 1918, a Primăriei Municipiului Caransebeş, iar prezentarea cărţii va fi făcută de către dr. Ovidiu Laurenţiu Roşu – director la Arhivele Naţionale Caraş-Severin, dr. Daniel Albai – consilier cultural al Episcopiei Caransebeşului şi jurnalistul Adrian Crânganu.
Manifestarea este organizată cu sprijinul Primăriei Caransebeş, în parteneriat cu Biblioteca Municipală „Mihail Halici”.
(Lavinia Călina)
