Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] La mulţi ani, Radio România Reşiţa! De 24 de ani împreună pe 105,6 FM!

Radio România Reşiţa, parte a Societăţii Române de Radiodifuziune împlineşte 24 de ani de la primul semnal emis în eter, 24 de ani de când emite neîntrerupt cu şi pentru oameni, pentru că Radio România Reșița este radioul oamenilor, mereu alături de prieteni, indiferent de vârstă sau clasa socială.

[AUDIO] La mulţi ani, Radio România Reşiţa! De 24 de ani împreună pe 105,6 FM!

Articol editat de Radio Resita, 8 august 2020, 15:51 / actualizat: 10 august 2020, 14:21

Jingle Radio Reşiţa „Dragostea mea” – Maria Gheorghiu

… Așa începea în urmă cu 24 de ani povestea a ceea ce este astăzi un post cu notorietate, în topul preferinţelor ascultătorilor din vestul ţării. Totul se întâmpla în vara anului 1995, la iniţiativa unor tineri entuziaşti şi a omului de radio – Doru Dinu Glăvan. A urmat o perioadă de muncă şi emoţii până când în luna august a anului 1996 radioul a fost statuat ca post public local. Acela a fost punctul de plecare pentru a ceea ce avea să devină “Sunetul Banatului Montan”.

Pe atunci frecvenţa era 102,5 MHz, după care în decembrie 2000 a fost schimbată în 105,6. În Clisura Dunării, Radio România Reşiţa poate fi ascultat pe frecvenţele: 91,9 şi 92,8 FM. La începutul anului 2004 Societatea Română de Radiodifuziune a hotărât acordarea titlului de post public regional.

Doru Dinu Glăvan, Adriana Baghiu şi Gelu Ghera – primul hibrid la Post Meridian

Doru Dinu Glăvan: „O premieră la Reșița, asocierea Radiodifuziunii Române cu Fundația Radio Caraș-Severin din care a rezultat Radio Reșița, un post local, un post local utilitar. De astăzi, familia Radiodifuziunii Române s-a îmbogățit cu alți membrii, adică echipa Radio Reșița. Cu mare emoție vreau să vă spun cacă fac acest anunț de la acest studio cochet instalat la sediul Camerei de Comerț și Industrie din Reșița.

Radio Reșița nu este doar un radio! Este sursa ta de informație și cel care te conectează cu realitățile din Banat! Este radioul căruia îi pasă de tine!

Sub acest slogan, Radio România Reșița a reușit să-și îndeplinească cu succes misiunea publică de a informa obiectiv, prompt şi echilibrat, mai ales în perioada COVID-19 când oamenii şi-au petrecut majoritatea timpului în casă. Am fost împreună pe calea undelor, respectând distanţarea socială. Ne-am păstrat calmul și am trecut cu bine peste aceste luni care nu au fost deloc ușoare, fără familie și prieteni alături, dar însoțiți clipă de clipă de Radio România Reșița.

Și Ministrul Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela a recunoscut meritele radioului public, în păstrarea echidistanţei şi transmiterea corectă către cetăţeni a informaţiilor exact aşa cum sunt primite de la autorităţi. Astfel, Ion Marcel Vela a înmânat, într-un cadru oficial, redactorului Radio România Reşiţa, Daiana Roşca-Cenda, placheta de onoare a MAI.

Ion Marcel Vela – Ministrul Afacerilor Interne

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela: „Pentru că în timpul gestionării situaţiei de urgenţă şi tot ceea ce s-a întâmplat în continuare am evaluat împreună cu colegii din minister, jurnaliştii care au susţinut activitatea noastră, care au prezentat mesaje de interes public, au ajutat la protejarea sănătăţii şi în judeţul Caraş-Severin colegii de la Direcţia de Informare şi Relaţii Publice mi-au propus să ofer diploma Ministerului Afacerilor Interne, numită Placheta de Onoare, doamnei Daiana Roşca-Cenda, redactor la Radio România Reşiţa cu prilejul zilei Ministerului Afacerilor Interne pentru sprijinul constant acordat instituţiei noastre prin îndeplinirea obiectivelor asumate. Vă mulţumim că aţi ajutat şi poate aţi salvat măcar o viaţă cu ceea ce aţi promovat de la microfonul Radio Reşiţa„.

Ascultătorii Radio România Reşiţa apreciază postul public și recunosc că oferă cele mai corecte informații:

Vox ascultători

Ştirile sunt foarte bune, informaţiile, mai ales pentru oraşul şi judeţul nostru, plus că ascultăm cântece frumoase şi ne bucurăm că avem şi noi un radio în acest oraş frumos„.

Foarte binevenit, documentat, la obiect, ştirile locale cele mai proaspete şi mai corecte. La mulţi ani Radio Reşiţa, vă ascult din prima zi„.

Despre Radio Reşiţa am o părere super bună. Ascult destul de des, urmăresc chiar şi din Statele Unite, am lăsat şi mesaje pe messenger. Radio Reşiţa tot înainte şi tot aşa. Vă mulţumesc, sunteţi nemaipomenit de buni„.

Ascult cu mare plăcere Radio Reşiţa, îmi place cum sunt ordonate emisiunile, muzica şi ştirile care sunt prezentate şi aş dori să aibă acţiuni mai multe în oraş, să participe în mai multe locuri să ia pulsul străzii, să observe şi lumea că este cineva care îi ascultă şi se ocupă de acţiunile din urbe„.

Erwin Josef Ţigla – preşedintele Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin

Mesajul preşedintelui Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin, Erwin Josef Ţigla: „Mă bucur foarte mult că Radio România Reşiţa are o aniversare atât de frumoasă anul acesta când sărbătoreşte cei 24 de ani de activitate. Transmit atât întregului colectiv, dar şi celor care de-alungul timpului s-au perindat pe undele radioului reşiţean, multă sănătate, multe bucurii şi tradiţionalul La Mulţi Ani! Fie ca Radio Reşiţa să îndeplinească şi pe mai departe toate năzuinţele cu care a fost înfiinţat în urmă cu 24 de ani„.

Prof. dr. ing. Christian Paul Chioncel – prorectorul Universităţii „Eftimie Murgu” Reşiţa

Mesajul prorectorului UEM Reşiţa, Christian Paul Chioncel: „24 de ani pentru postul de Radio România Reşiţa sunt în acelaşi timp 24 de ani de tinereţe, dar şi 24 de ani de experienţă, iar pentru ascultătorii Radio România Reşiţa sunt 24 de ani de o sursă sigură şi corectă de informare, de relatări echilibrate, avem pe această cale, iată noi aici în Banatul de Munte posibilitatea să aflăm ce se întâmplă în partea istorică a Banatului, mă gândesc aici la românii din banatul sârbesc şi ca atare nu pot decât la acest ceas aniversar să urez redactorilor şi tuturor celor care trudesc la Radio România Reşiţa, pe frecvenţa 105, 6, ţineţi-o tot aşa, o faceţi bine şi La Mulţi Ani!„.

.

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:32

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt așteptați luni, 22 iunie 2026, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și...

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 05:57

Program suspendat la Permise și Înmatriculări Caransebeș pe 22 iunie. Activitatea se reia marți

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Caraș-Severin anunță modificări în programul cu publicul...

Program suspendat la Permise și Înmatriculări Caransebeș pe 22 iunie. Activitatea se reia marți