Ascultă Radio România Reșița Live

Jocurile de noroc, eliminate treptat din Reșița. Primăria nu va mai acorda avize la expirarea licențelor

Eliminarea sălilor de jocuri de noroc din Reșița nu se va face imediat, ci etapizat, în funcție de expirarea autorizațiilor deja emise de Agenția Națională pentru Jocuri de Noroc. Potrivit autorităților locale, unele dintre aceste licențe au fost acordate chiar în luna martie 2026 și sunt valabile până în martie 2027. Până atunci, activitatea va continua în baza autorizațiilor existente.

Jocurile de noroc, eliminate treptat din Reșița. Primăria nu va mai acorda avize la expirarea licențelor

Articol editat de Jurchescu Adrian, 15 aprilie 2026, 15:49

Primăria va refuza reautorizarea operatorilor
Conform prevederilor Ordonanța nr. 7/2026, autorizațiile vor trebui reînnoite prin intermediul administrațiilor locale. În acest context, operatorii vor fi obligați să solicite avizul Primăriei la expirarea licențelor actuale, a declarat viceprimarul Daniel Călin:

Însă, potrivit hotărârii adoptate de Consiliul Local Reșița, acest aviz nu va mai fi acordat, ceea ce va duce, în timp, la dispariția acestor activități din oraș.

Decizia, susținută de majoritatea populației
Un argument important invocat de autorități este rezultatul unui sondaj de opinie realizat online, pe parcursul a 24 de ore.

Datele arată că:

  • 62% dintre respondenți susțin eliminarea jocurilor de noroc din municipiu
  • 10% doresc menținerea acestora
  • 28% ar fi preferat relocarea lor în alte zone

Autoritățile locale spun că, în lipsa unor spații alternative pentru relocare, soluția adoptată a fost eliminarea treptată.

Hotărâre adoptată în unanimitate
Decizia de a nu mai acorda avize pentru funcționarea sălilor de jocuri de noroc a fost votată în unanimitate de consilierii locali, într-un context în care tema devine tot mai sensibilă la nivel național.

Măsura vizează reducerea impactului social al acestui tip de activitate și răspunde presiunii publice pentru limitarea fenomenului.

Urmărește-ne și pe Google News

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 14:54

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat duminică faptul că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat. În locul acestuia,...

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Un monument legat de istoria Gărâna Jazz Festival În anul 2016, când festivalul își sărbătorea cea de-a 20-a ediție, Fundația Culturală...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:10

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, vijelii și instabilitate...

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:30

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR

Gradul de siguranță în orașul Buziaș crește odată cu finalizarea unei noi investiții realizate cu fonduri europene. Autoritățile locale au...

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 10:31

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin îi așteaptă pe absolvenții instituțiilor de învățământ, promoția...

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 09:40

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș

Aquatim S.A. anunță modificarea tarifelor pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă și canalizare, începând cu data de 1 iulie 2026....

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 05:50

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane   Agenția...

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane