Ascultă Radio România Reșița Live

Ioan Popa – primarul municipiului Reşiţa la conferințele online „Reșița 250: Oameni – Locuri – Fapte” de la Biblioteca germană „Alexander Tietz”

Miercuri, 23 septembrie 2020, în curtea interioară a Bibliotecii Germane „Alexander Tietz” s-a inaugurat un șir de dezbateri sub genericul „Conferințele Reșița 250: Oameni – Locuri – Fapte”, o continuare a unui proiect reușit, derulat în anul 245 al industriei reșițene (2015), sub denumirea „Păreri, opinii, realități. Discuții amicale pe tema istoriei Banatului Montan”, cu sprijinul de atunci al regretatului ing. Dan Perianu din Reșița. Proiectul este dedicat împlinirii în 2021, în data de 3 iulie, a 250 de ani de industrie reșițeană (1771 – 2020/ 2021). Coorganizatorii acestui proiect sunt Centrul Universitar UBB din Reșița, Biblioteca Județeană „Paul Iorgovici” Caraș-Severin, Forumul Democratic al Germanilor din județul Caraș-Severin și Asociația Germană de Cultură și Educație a Adulților Reșița. Conferințele se organizează o dată pe lună, acestea având câte un invitat special, care prezintă, așa cum o spune și genericul ciclului, o temă legată de Reșița și oamenii ei, în prim-plan fiind pusă dezvoltarea ei industrială, culturală, spirituală, educațională, patrimonială, de la începuturi până în prezent. Rezultatul concret al acestor conferințe va consta în apariția unei cărți care să poarte pecetea celor 250 de ani!

Ioan Popa – primarul municipiului Reşiţa la conferințele online „Reșița 250: Oameni – Locuri – Fapte” de la Biblioteca germană „Alexander Tietz”

Articol editat de Gerhard Chwoika, 15 iunie 2021, 11:02

Primul conferențiar a fost, în data de 23 septembrie, prof. univ. dr. Rudolf Gräf, directorul Institutului de Cercetări Socio-Umane Sibiu al Academiei Române, urmat fiind de dr. Ada Cruceanu-Chisăliță în data de 1 octombrie, cu cea de a II-a conferință, de ing. Iulian Georgevici în 26 noiembrie, cu cea de a III-a conferință, de Andrei Bălbărău, coordonatorul Muzeului Cineastului Amator din Reșița, în 15 decembrie 2020, cu cea de a IV-a conferință, de prof. univ. dr. Gheorghe Popovici în 23 ianuarie 2021, cu cea de a V-a conferință și de Gheorghe Jurma în 24 februarie 2021, cu cea de a VI-a conferință. Cea de a VII-a conferință a fost susținută de arhitecta Ioana Mihăiescu, în data de 22 martie 2021, a VIII-a, în data de 27 aprilie 2021, de medicul Ioan Luca, iar cea de a IX-a, în data de 18 mai 2021, de ing. Mircea Ioan Popa.

Cea de a X-a și ultima conferință va fi susținută de Ioan Popa, actualul primar al Municipiului Reșița. Pentru a viziona această conferință, trebuie accesate paginile de Facebook și YouTube, la adresele de mai jos, marți, 15 iunie 2021, începând cu orele 20.00.

Transmiterea live se va efectua de la Biblioteca Germană „Alexander Tietz” din Reșița.

https://www.youtube.com/c/DemokratischesForumderBanaterBerglanddeutschen

https://www.facebook.com/Demokratisches.Forum.der.Banater.Berglanddeutschen

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 14:54

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat duminică faptul că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat. În locul acestuia,...

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Un monument legat de istoria Gărâna Jazz Festival În anul 2016, când festivalul își sărbătorea cea de-a 20-a ediție, Fundația Culturală...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:10

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, vijelii și instabilitate...

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:30

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR

Gradul de siguranță în orașul Buziaș crește odată cu finalizarea unei noi investiții realizate cu fonduri europene. Autoritățile locale au...

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 10:31

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin îi așteaptă pe absolvenții instituțiilor de învățământ, promoția...

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 09:40

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș

Aquatim S.A. anunță modificarea tarifelor pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă și canalizare, începând cu data de 1 iulie 2026....

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 05:50

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane   Agenția...

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane