Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Peste 30 de localități din Caraș-Severin sunt vizate de reforma administrativă
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 18:00

Peste 30 de localități din Caraș-Severin sunt vizate de reforma administrativă

Reforma administrativă a României ar putea redesena harta județului Caraș-Severin. Planul vizează comasarea localităților care au o populație...

Peste 30 de localități din Caraș-Severin sunt vizate de reforma administrativă
PUG 2002 reintră în vigoare la Timișoara, după anularea PUG 2023
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 17:17

PUG 2002 reintră în vigoare la Timișoara, după anularea PUG 2023

Primăria Municipiului Timișoara anunță că reglementările din Planul Urbanistic General (PUG) din 2002 redevin aplicabile, cu efect imediat,...

PUG 2002 reintră în vigoare la Timișoara, după anularea PUG 2023
Caransebeș: Blocurile 4 și 5 de pe Aleea Rapsodiei vor fi reabilitate energetic. Investiția depășește 10 milioane de lei
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 17:15

Caransebeș: Blocurile 4 și 5 de pe Aleea Rapsodiei vor fi reabilitate energetic. Investiția depășește 10 milioane de lei

Blocurile 4 și 5 de pe strada Aleea Rapsodiei din Caransebeș vor beneficia de lucrări de renovare energetică, în cadrul unui proiect finanțat...

Caransebeș: Blocurile 4 și 5 de pe Aleea Rapsodiei vor fi reabilitate energetic. Investiția depășește 10 milioane de lei
Accident pe DN 58B, între Gherteniș și Măureni: două persoane au ajuns la spital
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 16:30

Accident pe DN 58B, între Gherteniș și Măureni: două persoane au ajuns la spital

Un accident rutier s-a produs miercuri, 28 octombrie 2026, pe DN 58B, între localitățile Gherteniș și Măureni, din județul Caraș-Severin. O...

Accident pe DN 58B, între Gherteniș și Măureni: două persoane au ajuns la spital
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 15:52

Restricții la apă în Bozovici: seceta și supraconsumul, principalele cauze ale deficitului

Alimentarea cu apă în localitatea Bozovici este afectată de debitul scăzut din baraj. Seceta și precipitațiile reduse din această vară, lipsa...

Restricții la apă în Bozovici: seceta și supraconsumul, principalele cauze ale deficitului
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 15:26

IPJ Timiş: trei bărbați cercetați pentru trafic de droguri de mare risc

Trei bărbați, cu vârste de 28, 29 și 31 de ani, sunt cercetați pentru trafic de droguri de mare risc, după o anchetă desfășurată de...

IPJ Timiş: trei bărbați cercetați pentru trafic de droguri de mare risc
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 14:14

SAJ Caraș-Severin a transmis Ministerului Sănătății necesarul de finanțare până la finalul anului. 16 ambulanțe noi în parcul auto cărăşean

Serviciul de Ambulanță Județean Caraș-Severin nu se confruntă, în prezent, cu probleme financiare grave care să blocheze activitatea, însă a...

SAJ Caraș-Severin a transmis Ministerului Sănătății necesarul de finanțare până la finalul anului. 16 ambulanțe noi în parcul auto cărăşean
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 13:11

Caravana cu Medici ajunge în Vrani, Caraș-Severin. Analize și consultații gratuite pentru adulți și copii

Locuitorii comunei Vrani și ai satelor aparţinătoare Ciortea și Iertof vor putea beneficia de analize de sânge și consultații medicale...

Caravana cu Medici ajunge în Vrani, Caraș-Severin. Analize și consultații gratuite pentru adulți și copii