Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Reșița: stația „Ateneul Tineretului” nu va mai fi deservită temporar
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 07:00

Reșița: stația „Ateneul Tineretului” nu va mai fi deservită temporar

Călătorii din cartierul Moroasa, din Reșița, trebuie să țină cont de o modificare temporară a transportului public. Începând de vineri, 30...

Reșița: stația „Ateneul Tineretului” nu va mai fi deservită temporar
Bilete și abonamente mixte pentru Reșița și zonele metropolitane
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 06:49

Bilete și abonamente mixte pentru Reșița și zonele metropolitane

Organizarea și funcționarea transportului public local și metropolitan din Reșița și Banatul Montan au fost printre proiectele aprobate de...

Bilete și abonamente mixte pentru Reșița și zonele metropolitane
Primul dintre cele 10 blocuri din Timișoara intră în programul de reabilitare energetică cu fonduri europene
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 06:48

Primul dintre cele 10 blocuri din Timișoara intră în programul de reabilitare energetică cu fonduri europene

Primul dintre cele 10 blocuri din Timișoara care vor fi reabilitate energetic cu fonduri europene a intrat în etapa de finanțare. Viceprimarul cu...

Primul dintre cele 10 blocuri din Timișoara intră în programul de reabilitare energetică cu fonduri europene
Accident pe autostrada A1, în Timiş
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 20:01

Accident pe autostrada A1, în Timiş

Un accident rutier în care au fost implicate două autotrenuri, un microbuz și un autoturism s-a produs joi seară, 29 octombrie 2026 pe autostrada...

Accident pe autostrada A1, în Timiş
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 17:15

Cele șapte baraje din Caraș-Severin sunt în stare bună de funcționare. Prefectul cere soluții pentru alimentarea cu apă a localității Bozovici

Cele șapte baraje din clasa C de importanță din județul Caraș-Severin se află în stare bună de funcționare. De asemenea, acestea dețin şi...

Cele șapte baraje din Caraș-Severin sunt în stare bună de funcționare. Prefectul cere soluții pentru alimentarea cu apă a localității Bozovici
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 17:12

Lugoj: bărbat de 35 de ani, reţinut după ce s-ar fi dat drept poliţist

Un bărbat în vârstă de 35 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Lugoj. El este bănuit de uzurpare de calități oficiale....

Lugoj: bărbat de 35 de ani, reţinut după ce s-ar fi dat drept poliţist
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 16:15

Primăria Timișoara pregătește exproprieri de peste 6,8 milioane de lei pentru Podul Solventul

Primăria Municipiului Timișoara avansează cu procedura de expropriere pentru realizarea conexiunii dintre strada Gării și bulevardul...

Primăria Timișoara pregătește exproprieri de peste 6,8 milioane de lei pentru Podul Solventul
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 15:25

Vești bune pentru cei care așteaptă vaccinul antigripal în Caraș-Severin. Noi doze au ajuns în farmacii

Farmaciile din Caraș-Severin au primit noi tranșe de vaccin antigripal, iar persoanele aflate pe listele de așteptare au început să fie...

Vești bune pentru cei care așteaptă vaccinul antigripal în Caraș-Severin. Noi doze au ajuns în farmacii