Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Șofer prins cu 207 km/h în Timiș, pe un drum cu limita de 70 km/h
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 15:59

Șofer prins cu 207 km/h în Timiș, pe un drum cu limita de 70 km/h

Un șofer în vârstă de 41 de ani a fost depistat de polițiștii rutieri din județul Timiș circulând cu 207 km/h pe DN 59/E70, între...

Șofer prins cu 207 km/h în Timiș, pe un drum cu limita de 70 km/h
Poliţiştii din Caraş-Severin: peste 400 de sancţiuni şi amenzi de 190.000 de lei în weekend
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 15:54

Poliţiştii din Caraş-Severin: peste 400 de sancţiuni şi amenzi de 190.000 de lei în weekend

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Caraș-Severin au desfășurat, în perioada 23–25 octombrie 2026, acțiuni...

Poliţiştii din Caraş-Severin: peste 400 de sancţiuni şi amenzi de 190.000 de lei în weekend
Aeroportul Timișoara suspendă zborurile între 2 și 22 noiembrie 2026. Wizz Air mută temporar cursele la Arad
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 15:20

Aeroportul Timișoara suspendă zborurile între 2 și 22 noiembrie 2026. Wizz Air mută temporar cursele la Arad

Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara va suspenda zborurile în perioada 2–22 noiembrie 2026, pentru efectuarea unor lucrări...

Aeroportul Timișoara suspendă zborurile între 2 și 22 noiembrie 2026. Wizz Air mută temporar cursele la Arad
Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 14:41

Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi

Consiliul Local Reșița se reunește joi, 29 octombrie 2026, de la ora 14:00, în ședință ordinară. Pe ordinea de zi sunt înscrise 25 de...

Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 13:42

Spitalul Orășenesc Oravița, premiat la Romanian Healthcare Awards pentru investițiile în infrastructura medicală

Spitalul Orășenesc Oravița a ajuns în finala Romanian Healthcare Awards, la categoria „Investiții și Infrastructură Medicală”, și a...

Spitalul Orășenesc Oravița, premiat la Romanian Healthcare Awards pentru investițiile în infrastructura medicală
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 12:55

Controale rutiere cu sprijin aerian în Caraș-Severin. Polițiștii monitorizează din aer drumurile cu risc ridicat de accidente

Polițiștii rutieri din Caraș-Severin intensifică acțiunile de prevenire a accidentelor de circulație, cu sprijinul Inspectoratului General de...

Controale rutiere cu sprijin aerian în Caraș-Severin. Polițiștii monitorizează din aer drumurile cu risc ridicat de accidente
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 08:58

Incendiile din Parcul Național Domogled – Valea Cernei și zona Topleț au fost stinse complet. ISU Semenic a încheiat intervenția pe 25 octombrie 2026

Incendiile din Parcul Național Domogled – Valea Cernei și din apropierea localității Topleț au fost lichidate complet. Inspectoratul pentru...

Incendiile din Parcul Național Domogled – Valea Cernei și zona Topleț au fost stinse complet. ISU Semenic a încheiat intervenția pe 25 octombrie 2026
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 08:15

Timișoara, selectată într-un program pilot pentru tratarea dependențelor la copii și adolescenți. Finanțare de 120.000 de franci elvețieni

Timișoara va beneficia de o finanțare de 120.000 de franci elvețieni. Banii vor fi folosiţi pentru dezvoltarea serviciilor de sănătate mintală...

Timișoara, selectată într-un program pilot pentru tratarea dependențelor la copii și adolescenți. Finanțare de 120.000 de franci elvețieni