Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 15:50

Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader

Managerul interimar Cristian Toader a reuşit să reducă arieratele celui mai mare spital din Caraş-Severin. Dacă va câştiga prin concurs un nou...

Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader
Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 14:32

Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut

Polițiștii rutieri din Caraș-Severin au desfășurat, luni, 12 octombrie 2026, o acțiune de tip „Releu” pe DN 6, în cooperare cu polițiști...

Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut
Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 12:15

Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne

Un sistem integrat de transport public, autobuze cu zero emisii și soluții digitale pentru călători sunt principalele investiții vizate de un...

Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne
Licitație pentru locurile de parcare de reședință din Reșița. Care sunt zonele vizate
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 11:15

Licitație pentru locurile de parcare de reședință din Reșița. Care sunt zonele vizate

Primăria Municipiului Reșița organizează o nouă licitație pentru atribuirea locurilor de parcare de reședință, în cinci zone ale orașului....

Licitație pentru locurile de parcare de reședință din Reșița. Care sunt zonele vizate
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 09:30

Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență

Românii se consideră bine informați despre comportamentul pe care trebuie să îl adopte în cazul unui cutremur, însă puțini au luat măsuri...

Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 08:15

Lugoj: A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate s-a încheiat fără rezultat

A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate în martie 1950 s-a încheiat fără identificarea mormintelor comune din pădurea...

Lugoj: A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate s-a încheiat fără rezultat
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 06:33

Concurs directori de școli 2026: Proba de competențe are loc marți

Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din școlile de stat continuă marți, 13 octombrie 2026, cu proba de evaluare...

Concurs directori de școli 2026: Proba de competențe are loc marți
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 06:30

Caraș-Severin, printre județele cu cele mai puține firme noi în 2026. Timișul înregistrează o creștere a înmatriculărilor

Județele Caraș-Severin și Timiș înregistrează evoluții diferite în privința înmatriculărilor de firme și persoane fizice autorizate...

Caraș-Severin, printre județele cu cele mai puține firme noi în 2026. Timișul înregistrează o creștere a înmatriculărilor