Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 09:38

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?

Timișoara găzduiește, în perioada 15–17 octombrie 2026, Bienala de Științe Medicale, Tehnologie și Artă „UMAN – The Biennial”, un...

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?
Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 09:15

Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare

Pădurea Verde din Timișoara ar putea beneficia de noi trasee pentru plimbări și biciclete, alei suspendate, podețe peste pârâul Behela și...

Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare
Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 07:45

Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa

Medicul internist Cristian Toader a câştigat concursul pentru ocuparea funcţiei de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa....

Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa
Lugoj: Vaccinarea antigripală este disponibilă și la farmacia Help Net 128
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 07:15

Lugoj: Vaccinarea antigripală este disponibilă și la farmacia Help Net 128

Locuitorii județului Timiș se pot vaccina împotriva gripei sezoniere și în farmacii autorizate, nu doar în cabinetele medicilor de familie. La...

Lugoj: Vaccinarea antigripală este disponibilă și la farmacia Help Net 128
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 06:15

Autobuz pe ruta Rafnic – Clocotici – Vodnic – Lupac – Reșița. Ce tarife sunt propuse și când se încheie consultarea publică

Inițiativa vizează în special elevii care fac naveta la școlile din Reșița, dar și ceilalți locuitori care au nevoie de o legătură...

Autobuz pe ruta Rafnic – Clocotici – Vodnic – Lupac – Reșița. Ce tarife sunt propuse și când se încheie consultarea publică
Actualitate joi, 15 octombrie 2026, 20:20

Băiat de 14 ani, salvat după ce a căzut într-o fântână de 4 metri, la Reșița

Un băiat în vârstă de 14 ani a fost salvat de pompieri după ce a căzut într-o fântână din curtea locuinței sale, în municipiul Reșița....

Băiat de 14 ani, salvat după ce a căzut într-o fântână de 4 metri, la Reșița
Actualitate joi, 15 octombrie 2026, 18:32

Tatăl unui elev și fratele acestuia, arestaţi preventiv după un conflict la o şcoală din Timişoara

UPDATE | IPJ Timiş anunţă că față de bărbatul de 39 de ani, reținut în urma incidentului, instanța a dispus măsura arestării preventive...

Tatăl unui elev și fratele acestuia, arestaţi preventiv după un conflict la o şcoală din Timişoara
Actualitate joi, 15 octombrie 2026, 14:54

Bărbat din Jimbolia, arestat preventiv pentru pornografie infantilă și viol asupra unui minor

Un bărbat de 41 de ani, din Jimbolia, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Acesta este  cercetat pentru pornografie infantilă și viol...

Bărbat din Jimbolia, arestat preventiv pentru pornografie infantilă și viol asupra unui minor