Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Wizz Air mută temporar zborurile de la Timișoara la Arad
Actualitate duminică, 18 octombrie 2026, 05:00

Wizz Air mută temporar zborurile de la Timișoara la Arad

Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara va suspenda temporar zborurile în perioada 2–22 noiembrie 2026, pentru lucrări de...

Wizz Air mută temporar zborurile de la Timișoara la Arad
Primăria Carașova primește cereri pentru ajutorul de încălzire în sezonul rece 2026–2027. Termenul-limită este 20 noiembrie
Actualitate sâmbătă, 17 octombrie 2026, 22:15

Primăria Carașova primește cereri pentru ajutorul de încălzire în sezonul rece 2026–2027. Termenul-limită este 20 noiembrie

Primăria Carașova anunță că, începând cu 20 octombrie 2026, persoanele singure și familiile care îndeplinesc condițiile legale pot depune...

Primăria Carașova primește cereri pentru ajutorul de încălzire în sezonul rece 2026–2027. Termenul-limită este 20 noiembrie
Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD
Actualitate sâmbătă, 17 octombrie 2026, 14:07

Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD

SMURD Caraș-Severin organizează sâmbătă, 24 octombrie 2026, un nou curs gratuit de prim ajutor, destinat tuturor celor care vor să învețe cum...

Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD
Faleza Mureșului din Arad, în plin proces de modernizare. Investiția depășește 75 de milioane de lei
Actualitate sâmbătă, 17 octombrie 2026, 13:15

Faleza Mureșului din Arad, în plin proces de modernizare. Investiția depășește 75 de milioane de lei

Lucrările de modernizare a falezei Mureșului din Arad, pe tronsonul cuprins între Parcul Europa și Podul Decebal, avansează conform calendarului...

Faleza Mureșului din Arad, în plin proces de modernizare. Investiția depășește 75 de milioane de lei
Actualitate sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:20

Incendiul din Domogled – Valea Cernei, aproape de lichidare. Doar șase focare mai sunt active. DN67D rămâne închis

Incendiul din Parcul Național Domogled – Valea Cernei este aproape de lichidare. În urma recunoașterii aeriene efectuate vineri, 16 octombrie...

Incendiul din Domogled – Valea Cernei, aproape de lichidare. Doar șase focare mai sunt active. DN67D rămâne închis
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 18:15

Primăria Timișoara vrea să cumpere cele patru clădiri din Piața Aurora. Pe terenul de peste 14.000 mp ar putea fi amenajată o parcare

Primăria Municipiului Timișoara intenționează să cumpere cele patru clădiri din Piața Aurora, din cartierul Dâmbovița, pentru a putea...

Primăria Timișoara vrea să cumpere cele patru clădiri din Piața Aurora. Pe terenul de peste 14.000 mp ar putea fi amenajată o parcare
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 16:15

Prevenirea traficului de persoane și a violenței în școli, priorități în Caraș-Severin. Proiectul „Puternic fără violență, liber fără dependență!” continuă

Prevenirea traficului de persoane și creșterea siguranței elevilor se află printre prioritățile autorităților din Caraș-Severin. Instituția...

Prevenirea traficului de persoane și a violenței în școli, priorități în Caraș-Severin. Proiectul „Puternic fără violență, liber fără dependență!” continuă
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 15:53

Urmărire în trafic la Caransebeș. Un adolescent de 17 ani, fără permis, a fost oprit de polițiști pe DN 58, după mai multe somații

Un adolescent de 17 ani, care nu deține permis de conducere, a fost urmărit de polițiști pe DN 58, în direcția localității Păltiniș, după...

Urmărire în trafic la Caransebeș. Un adolescent de 17 ani, fără permis, a fost oprit de polițiști pe DN 58, după mai multe somații