Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Concurs directori școli 2026 în Caraș-Severin: promovare de 100% la proba de management și legislație. Patru candidați au obținut nota 10
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 15:08

Concurs directori școli 2026 în Caraș-Severin: promovare de 100% la proba de management și legislație. Patru candidați au obținut nota 10

Toți cei 48 de candidați din Caraș-Severin care au susținut marți, 20 octombrie 2026, proba scrisă de management și legislație școlară din...

Concurs directori școli 2026 în Caraș-Severin: promovare de 100% la proba de management și legislație. Patru candidați au obținut nota 10
Armă letală și muniție deținute ilegal, descoperite în urma unor percheziții în Oravița și Timișoara
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 12:16

Armă letală și muniție deținute ilegal, descoperite în urma unor percheziții în Oravița și Timișoara

Polițiștii au descoperit o armă letală și muniție deținute fără drept de un bărbat de 30 de ani, în urma unor percheziții domiciliare...

Armă letală și muniție deținute ilegal, descoperite în urma unor percheziții în Oravița și Timișoara
Cinci incendii de vegetație uscată în Timiș, în ultimele 24 de ore. Peste 50 de hectare de teren, afectate
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 12:15

Cinci incendii de vegetație uscată în Timiș, în ultimele 24 de ore. Peste 50 de hectare de teren, afectate

Peste 50 de hectare de teren au fost afectate de incendiile de vegetație uscată izbucnite în ultimele 24 de ore în mai multe localități din...

Cinci incendii de vegetație uscată în Timiș, în ultimele 24 de ore. Peste 50 de hectare de teren, afectate
Evaluarea Națională 2027: calendarul final al examenelor și simulărilor, publicat de Ministerul Educației
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 12:00

Evaluarea Națională 2027: calendarul final al examenelor și simulărilor, publicat de Ministerul Educației

Ministerul Educației și Cercetării a publicat marți, 20 octombrie 2026, calendarul final al Evaluării Naționale 2027 pentru absolvenții clasei...

Evaluarea Națională 2027: calendarul final al examenelor și simulărilor, publicat de Ministerul Educației
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 10:50

Transport ilegal de deșeuri, sancționat în Timiș: amenzi de 45.000 de lei la Moșnița Nouă

Un transport de aproximativ 880 de kilograme de deșeuri metalice și de echipamente electrice și electronice a fost depistat de polițiști în...

Transport ilegal de deșeuri, sancționat în Timiș: amenzi de 45.000 de lei la Moșnița Nouă
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 10:43

Peste 3,87 milioane de lei, beneficii sociale pentru persoanele cu HIV și TBC, tineri și beneficiarii VMI

AJPIS Caraș-Severin a virat fondurile către bănci și Poșta Română. Cei mai mulți bani sunt alocați beneficiarilor venitului minim de...

Peste 3,87 milioane de lei, beneficii sociale pentru persoanele cu HIV și TBC, tineri și beneficiarii VMI
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 10:37

Recensământ rutier în Caraș-Severin şi Timiş: șoferii vor fi întrebați despre originea și destinația călătoriilor

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Timișoara continuă colectarea datelor pentru recensământul general de circulație rutieră....

Recensământ rutier în Caraș-Severin şi Timiş: șoferii vor fi întrebați despre originea și destinația călătoriilor
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 07:15

Nouă firme concurează pentru modernizarea Liceului „Coriolan Brediceanu” din Lugoj. Investiția depășește 17,5 milioane de lei

Nouă firme și asocieri de constructori au depus oferte la licitația pentru reabilitarea și modernizarea a trei clădiri ale Liceului Teoretic...

Nouă firme concurează pentru modernizarea Liceului „Coriolan Brediceanu” din Lugoj. Investiția depășește 17,5 milioane de lei