Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Amenzi de 70.000 de lei în urma controalelor ITM Caraș-Severin în construcții
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 16:00

Amenzi de 70.000 de lei în urma controalelor ITM Caraș-Severin în construcții

Inspectorii de muncă din Caraș-Severin au aplicat amenzi în valoare totală de 70.000 de lei, în urma a 55 de controale efectuate la angajatorii...

Amenzi de 70.000 de lei în urma controalelor ITM Caraș-Severin în construcții
Peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele DAS Timișoara
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 15:05

Peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele DAS Timișoara

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara are în evidență peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în cadrul...

Peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele DAS Timișoara
Reșița, parte a unui proiect european de peste 5,1 milioane de euro. Zona Funicularului va fi amenajată cu mobilier urban sustenabil
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 14:14

Reșița, parte a unui proiect european de peste 5,1 milioane de euro. Zona Funicularului va fi amenajată cu mobilier urban sustenabil

Municipiul Reșița este unul dintre orașele pilot ale proiectului european CANVAS. Este o inițiativă finanțată prin programul Horizon Europe,...

Reșița, parte a unui proiect european de peste 5,1 milioane de euro. Zona Funicularului va fi amenajată cu mobilier urban sustenabil
Urmărire în trafic la Izvin: un bărbat fără permis a fost arestat preventiv pentru 30 de zile
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 14:14

Urmărire în trafic la Izvin: un bărbat fără permis a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

Un bărbat în vârstă de 37 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi condus un autoturism fără a deține permis de...

Urmărire în trafic la Izvin: un bărbat fără permis a fost arestat preventiv pentru 30 de zile
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 14:00

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei

Instituția dispune de un stoc de 11.600 de metri cubi de lemn de foc, disponibil în depozitele și la drumurile auto ale celor 17 ocoale...

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 13:19

Reșița: Un bloc-turn de pe Bulevardul Republicii intră în reabilitare energetică. Investiția depășește 9,2 milioane de lei

Un nou bloc-turn din Reșița va intra în lucrări de eficientizare energetică. Primarul municipiului, Ioan Popa, a anunțat emiterea ordinului de...

Reșița: Un bloc-turn de pe Bulevardul Republicii intră în reabilitare energetică. Investiția depășește 9,2 milioane de lei
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 11:45

Doi bărbați, cercetați pentru trafic de droguri de mare risc în Timișoara. Aproape două kilograme de 4-CMC, descoperite la percheziții

Doi bărbați, în vârstă de 39 și 40 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT Timișoara. Aceştia sunt cercetați pentru trafic de...

Doi bărbați, cercetați pentru trafic de droguri de mare risc în Timișoara. Aproape două kilograme de 4-CMC, descoperite la percheziții
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 10:26

Reșițenii cu datorii la bugetul local pot scăpa de penalitățile de întârziere. Termenul-limită este 30 noiembrie 2026

Persoanele fizice din Reșița care au datorii la bugetul local mai au la dispoziție până la 30 noiembrie 2026 pentru a beneficia de scutirea...

Reșițenii cu datorii la bugetul local pot scăpa de penalitățile de întârziere. Termenul-limită este 30 noiembrie 2026