Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.881 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

În ultimile 24 de ore, niciun cărăşean infectat cu COVID – 19 şi peste un milion de români declaraţi vindecaţi

Articol editat de Caruntu Marius, 20 iulie 2021, 15:10

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128250,01
2.Arad2369400,03
3.Argeș2748320,03
4.Bacău2610430,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189430,03
7.Botoșani1419910,02
8.Brașov4369330,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259110,02
11.Caraș-Severin1149300,02
12.Călărași1006510,01
13.Cluj5766670,06
14.Constanța4299120,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671620,02
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj922010,02
21.Harghita829220,01
22.Hunedoara2288530,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247760,04
25.Ilfov4517650,05
26.Maramureș2043440,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398810,01
29.Neamț1899300,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548320,04
32.Satu Mare1303510,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652440,01
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5439960,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183849140,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

504*
16
TOTAL1.081.77395

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
Total21

Până astăzi, 34.258 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.07.2021 (10:00) – 20.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 4 decese (2 bărbați și 2 femei), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Brașov, Maramureș, Prahova și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna noiembrie 2020, în județul Brașov.

Dintre cele 4 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani. 

3 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 244. Dintre acestea, 36 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.565.266 de teste RT-PCR și 1.692.728 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.188 de teste RT-PCR (6.376 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.812 la cerere) și 18.098 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 540 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 424 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.192 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

Etichete:
Acțiune a poliției în Timișoara: 337 de persoane legitimate, 33 de sancțiuni și trei infracțiuni constatate
Actualitate duminică, 1 noiembrie 2026, 08:17

Acțiune a poliției în Timișoara: 337 de persoane legitimate, 33 de sancțiuni și trei infracțiuni constatate

Polițiștii Secției 1 Poliție Urbană Timișoara au desfășurat, în noaptea de 31 octombrie spre 1 noiembrie 2026, o acțiune pentru prevenirea...

Acțiune a poliției în Timișoara: 337 de persoane legitimate, 33 de sancțiuni și trei infracțiuni constatate
Elevii revin la școală luni, 2 noiembrie 2026. Când este următoarea vacanță și cum arată calendarul anului școlar
Actualitate duminică, 1 noiembrie 2026, 06:56

Elevii revin la școală luni, 2 noiembrie 2026. Când este următoarea vacanță și cum arată calendarul anului școlar

Elevii din România revin la cursuri luni, 2 noiembrie 2026, după o săptămână de vacanță. Începe al doilea modul al anului școlar...

Elevii revin la școală luni, 2 noiembrie 2026. Când este următoarea vacanță și cum arată calendarul anului școlar
Cod galben de inundații în Caraș-Severin. Râul Cerna și afluenții Dunării, sub avertizare hidrologică până luni
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 22:00

Cod galben de inundații în Caraș-Severin. Râul Cerna și afluenții Dunării, sub avertizare hidrologică până luni

Județul Caraș-Severin se află sub avertizare cod galben de inundații, valabilă de duminică, 1 noiembrie, până luni, 2 noiembrie 2026, la ora...

Cod galben de inundații în Caraș-Severin. Râul Cerna și afluenții Dunării, sub avertizare hidrologică până luni
Medicii de familie din Caraș-Severin, descurajați de cheltuielile tot mai mari și veniturile insuficiente
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 20:45

Medicii de familie din Caraș-Severin, descurajați de cheltuielile tot mai mari și veniturile insuficiente

Deschiderea unui cabinet de medicină de familie în Caraș-Severin devine tot mai puțin atractivă pentru tinerii medici. Numărul redus de...

Medicii de familie din Caraș-Severin, descurajați de cheltuielile tot mai mari și veniturile insuficiente
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 20:15

Șapte stații de încărcare pentru mașini electrice, pregătite pentru utilizare în Lugoj. Ce tarif propune Primăria

Șapte stații de încărcare pentru mașini electrice, pregătite pentru utilizare în Lugoj. Ce tarif propune Primăria Cele șapte stații de...

Șapte stații de încărcare pentru mașini electrice, pregătite pentru utilizare în Lugoj. Ce tarif propune Primăria
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 20:00

Parcul „Mihai Eminescu” din Arad va fi modernizat cu 2,8 milioane de euro. 88 de arbori noi vor fi plantați

Parcul „Mihai Eminescu”, unul dintre spațiile de relaxare preferate ale arădenilor, va trece printr-un amplu proces de modernizare, cu ajutorul...

Parcul „Mihai Eminescu” din Arad va fi modernizat cu 2,8 milioane de euro. 88 de arbori noi vor fi plantați
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 18:15

Siguranța elevilor din Timiș, în atenția autorităților. Un grup de lucru va analiza vulnerabilitățile din școli

Siguranța elevilor și a cadrelor didactice din unitățile de învățământ din județul Timiș va fi evaluată de un grup de lucru. acesta va fi...

Siguranța elevilor din Timiș, în atenția autorităților. Un grup de lucru va analiza vulnerabilitățile din școli
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 15:05

Caraş-Severin: accident mortal pe DN 6, la Jupa. Un tânăr de 28 de ani a murit după o coliziune frontală cu un TIR

Un accident rutier mortal s-a produs sâmbătă, 31 octombrie 2026, pe DN 6, la ieșirea din localitatea Jupa, județul Caraș-Severin. Un tânăr de...

Caraş-Severin: accident mortal pe DN 6, la Jupa. Un tânăr de 28 de ani a murit după o coliziune frontală cu un TIR