Ascultă Radio România Reșița Live

În România, astăzi: 906 persoane confirmate cu COVID-19. 86 de persoane declarate vindecate şi 18 pacienți la ATI, din care 8 în stare gravă!

Potrivit Ordonanței Militare nr. 3 din 24.03.2020, începând de astăzi, 25 martie, ora 12.00, se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții:Share on   

În România, astăzi: 906 persoane confirmate cu COVID-19. 86 de persoane declarate vindecate şi 18 pacienți la ATI, din care 8 în stare gravă!

Articol editat de Daiana Rosca, 25 martie 2020, 13:34

  1. a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
  2. b) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;
  3. c) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
  4. d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;
  5. e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
  6. f) deplasarea în scopul donării de sânge, la centrele de transfuzie sanguină;
  7. g) deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
  8. h) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;
  9. i) deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare.

Totodată, circulația persoanelor care au împlinit vârsta de 65 de ani, în afara locuinței/gospodăriei, este permisă numai în intervalul orar 11.00 – 13.00, strict pentru următoarele motive: deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță, deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor, asistența altor persoanevârstnice, bolnave sau cu dizabilități, ori în cazul decesului unui membru de familie, deplasări scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități fizice colective), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice. Circulația persoanelor peste 65 de ani, în exteriorul locuinței/ gospodăriei, este permisă și în afara intervalului orar 11.00 – 13.00, dacă aceasta se face în interes profesional ori pentru realizarea de activități agricole.

Persoanele cu vârste mai mari de 65 de ani, care prezintă urgențe medicale, vor apela numărul unic de urgență 112, pentru a fi preluate de serviciile de ambulanță.

Pentru verificarea motivului deplasării, angajații prezintă legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator, persoanele fizice autorizate, titularii întreprinderilor individuale, membrii întreprinderilor familiale, liber profesioniștii și persoanele care practică activități agricole prezintă o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil, iar pentru verificarea motivului deplasării în alte situații, se prezintă o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil. Pentru toate situațiile prevăzute în Ordonanța Militară nr. 3, persoanele vor prezenta și documentul de identitate.

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până în prezent, au fost plasate în carantină instituționalizată 450 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 8 persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea  fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile. 

Până astăzi, 25 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 906 cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cele 906 persoane confirmate pozitiv, 86 au fost declarate vindecate și externate (53 la Timișoara, 23 la București, 6 la Craiova, 2 la Constanța, unul la Cluj și unul la Iași). 

Până astăzi, 25 martie, 13 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 și cu boli cronice preexistente, internate în spitale din București, Iași, Suceava, Arad, Craiova, Timișoara și Bacău, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 144 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 3 ani și 79 de ani.

La ATI, în acest moment, sunt internați 18 pacienți, din care 8 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 6.016 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 96.055 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală. Menționăm că aceste cifre referitoare la persoanele carantinate și izolate nu cuprind cifrele cu privire la situația din municipiul București, pentru care vom comunica în cel mai scurt timp posibil. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate  14.466 de teste, din care 646 în unități medicale private. 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.391 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 9.359 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 167 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal. Totodată, Poliția și Jandarmeria au aplicat 1.336 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantină. 

De asemenea, cu ocazia formalităților de intrare în țară, Poliția de Frontieră a întocmit 4 dosare penale, în care sunt cercetate 18 persoane, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fals în declarații, faptă prevăzută și pedepsită de art. 326 Cod Penal.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, până în prezent, 51 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 38 în Italia, 4 în Spania, 2 în Namibia, 2 în Indonezia, 2 în Franța și câte unul în Tunisia, Irlanda și Luxemburg. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 8 cetățeni români aflați în străinătate, 7 în Italia și unul în Franța, au decedat.

 Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor +4021.320.20.20.

Etichete:
DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 06:08

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii

Direcția de Sănătate Publică Timiș va operaționaliza, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, punctele de prim-ajutor destinate persoanelor...

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Schimbare importantă pentru șoferi! Testul pentru reducerea suspendării permisului nu se va mai susține la IPJ Caraș-Severin
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 06:03

Schimbare importantă pentru șoferi! Testul pentru reducerea suspendării permisului nu se va mai susține la IPJ Caraș-Severin

Inspectoratul de Poliție Județean Caraș-Severin anunță o modificare importantă pentru conducătorii auto care doresc să susțină testul de...

Schimbare importantă pentru șoferi! Testul pentru reducerea suspendării permisului nu se va mai susține la IPJ Caraș-Severin
ITM Caraș-Severin reamintește obligațiile artificierilor și pirotehnicienilor autorizați
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 00:02

ITM Caraș-Severin reamintește obligațiile artificierilor și pirotehnicienilor autorizați

Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin atrage atenția artificierilor și pirotehnicienilor autorizați asupra obligației de a efectua...

ITM Caraș-Severin reamintește obligațiile artificierilor și pirotehnicienilor autorizați
Caransebeș: Datorii de peste două milioane de lei la SC Aeroport SA. Consilierii județeni iau în calcul rezilierea contractului
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 22:20

Caransebeș: Datorii de peste două milioane de lei la SC Aeroport SA. Consilierii județeni iau în calcul rezilierea contractului

Datoriile istorice acumulate de SC Aeroport SA față de Consiliul Județean Caraș-Severin au generat noi discuții în ultima ședință a forului...

Caransebeș: Datorii de peste două milioane de lei la SC Aeroport SA. Consilierii județeni iau în calcul rezilierea contractului
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 22:00

Ministerul Educaţiei solicită inspectoratelor măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, vineri, o adresă tuturor inspectoratelor şcolare, prin care solicită asigurarea măsurilor...

Ministerul Educaţiei solicită inspectoratelor măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 11:13

Șofer sancționat cu peste 5.000 de lei după o cursă periculoasă pe străzile din Băile Herculane

Un șofer a rămas fără permisul de conducere și certificatul de înmatriculare al autoturismului, după ce a comis mai multe abateri grave la...

Șofer sancționat cu peste 5.000 de lei după o cursă periculoasă pe străzile din Băile Herculane
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 11:00

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală

Măsura este implementată în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”,...

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 10:56

AJPIS Caraș-Severin a plătit în luna mai  peste 34 de milioane de lei pentru peste 91.000 de beneficiari de asistență socială

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Caraș-Severin a anunțat că, în luna mai 2026, a efectuat plăți în valoare totală...

AJPIS Caraș-Severin a plătit în luna mai  peste 34 de milioane de lei pentru peste 91.000 de beneficiari de asistență socială