Hălmăgenii îşi caută primar
Comuna Hălmagiu din judeţul Arad a rămas fără primar printr-un ordin semnat de prefectul Cosmin Pribac. Consilierii locali, dar şi cetăţenii au sesizat Prefectura că Adrian Ţoca, de la data învestirii în funcţia de primar, nu s-a mai prezentat la serviciu şi nu a mai participat la nicio şedinţă a Consiliului Local. Prefectura i-a aplicat o amendă de 10.000 de lei pentru faptul că nu a pus în executare 56 de hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile privind reconstituirea dreptului de proprietate. Împotriva lui Adrian Ţoca a fost formulată şi o plângere penală pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice. Până la data organizării alegerilor, atribuţiile funcţiei de primar vor fi exercitate de către viceprimarul comunei Hălmagiu.
Articol editat de Sebastian Dragomir, 26 august 2013, 16:03 / actualizat: 26 august 2013, 17:10