Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Prevenirea traficului de persoane și a violenței în școli, priorități în Caraș-Severin. Proiectul „Puternic fără violență, liber fără dependență!” continuă
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 16:15

Prevenirea traficului de persoane și a violenței în școli, priorități în Caraș-Severin. Proiectul „Puternic fără violență, liber fără dependență!” continuă

Prevenirea traficului de persoane și creșterea siguranței elevilor se află printre prioritățile autorităților din Caraș-Severin. Instituția...

Prevenirea traficului de persoane și a violenței în școli, priorități în Caraș-Severin. Proiectul „Puternic fără violență, liber fără dependență!” continuă
Urmărire în trafic la Caransebeș. Un adolescent de 17 ani, fără permis, a fost oprit de polițiști pe DN 58, după mai multe somații
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 15:53

Urmărire în trafic la Caransebeș. Un adolescent de 17 ani, fără permis, a fost oprit de polițiști pe DN 58, după mai multe somații

Un adolescent de 17 ani, care nu deține permis de conducere, a fost urmărit de polițiști pe DN 58, în direcția localității Păltiniș, după...

Urmărire în trafic la Caransebeș. Un adolescent de 17 ani, fără permis, a fost oprit de polițiști pe DN 58, după mai multe somații
Un kilogram de cocaină, tranzacționat cu 60.000 de euro la Caransebeș. Două persoane, reținute de DIICOT
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 13:23

Un kilogram de cocaină, tranzacționat cu 60.000 de euro la Caransebeș. Două persoane, reținute de DIICOT

Două persoane au fost prinse în flagrant delict la Caransebeș. Operaţiunea a avut loc în timp ce acestea ar fi tranzacționat un kilogram de...

Un kilogram de cocaină, tranzacționat cu 60.000 de euro la Caransebeș. Două persoane, reținute de DIICOT
Lugoj: Serviciul Spații Verzi va fi dotat cu utilaje noi pentru întreținerea domeniului public
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 10:15

Lugoj: Serviciul Spații Verzi va fi dotat cu utilaje noi pentru întreținerea domeniului public

Serviciul Spații Verzi din Lugoj va beneficia de echipamente noi pentru întreținerea domeniului public. Primarul municipiului, Călin Dobra, a...

Lugoj: Serviciul Spații Verzi va fi dotat cu utilaje noi pentru întreținerea domeniului public
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 10:15

Reșițenii pot depune cererile pentru ajutorul de încălzire

Cererile pentru sezonul rece 2026-2027 se depun la Direcția de Asistență Socială Reșița sau online Reșițenii care se află în situații de...

Reșițenii pot depune cererile pentru ajutorul de încălzire
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 09:38

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?

Timișoara găzduiește, în perioada 15–17 octombrie 2026, Bienala de Științe Medicale, Tehnologie și Artă „UMAN – The Biennial”, un...

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 09:15

Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare

Pădurea Verde din Timișoara ar putea beneficia de noi trasee pentru plimbări și biciclete, alei suspendate, podețe peste pârâul Behela și...

Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 07:45

Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa

Medicul internist Cristian Toader a câştigat concursul pentru ocuparea funcţiei de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa....

Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa