Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 15:50

Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader

Managerul interimar Cristian Toader a reuşit să reducă arieratele celui mai mare spital din Caraş-Severin. Dacă va câştiga prin concurs un nou...

Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader
Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 14:32

Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut

Polițiștii rutieri din Caraș-Severin au desfășurat, luni, 12 octombrie 2026, o acțiune de tip „Releu” pe DN 6, în cooperare cu polițiști...

Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut
Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 12:15

Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne

Un sistem integrat de transport public, autobuze cu zero emisii și soluții digitale pentru călători sunt principalele investiții vizate de un...

Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne
Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 09:30

Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență

Românii se consideră bine informați despre comportamentul pe care trebuie să îl adopte în cazul unui cutremur, însă puțini au luat măsuri...

Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 08:15

Lugoj: A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate s-a încheiat fără rezultat

A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate în martie 1950 s-a încheiat fără identificarea mormintelor comune din pădurea...

Lugoj: A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate s-a încheiat fără rezultat
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 06:33

Concurs directori de școli 2026: Proba de competențe are loc marți

Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din școlile de stat continuă marți, 13 octombrie 2026, cu proba de evaluare...

Concurs directori de școli 2026: Proba de competențe are loc marți
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 06:30

Caraș-Severin, printre județele cu cele mai puține firme noi în 2026. Timișul înregistrează o creștere a înmatriculărilor

Județele Caraș-Severin și Timiș înregistrează evoluții diferite în privința înmatriculărilor de firme și persoane fizice autorizate...

Caraș-Severin, printre județele cu cele mai puține firme noi în 2026. Timișul înregistrează o creștere a înmatriculărilor
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 21:38

Cine va conduce Spitalul Județean Reșița? Cristian Toader și Cosmin Librimir, față în față! Candidaţii şi-au prezentat proiectele de management

Concursul pentru ocuparea funcţiei de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă din Reşiţa a continuat astăzi cu prezentarea publică a...

Cine va conduce Spitalul Județean Reșița? Cristian Toader și Cosmin Librimir, față în față! Candidaţii şi-au prezentat proiectele de management