Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Caraș-Severin a recuperat peste 146 de milioane de lei prin executare silită
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 16:28

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Caraș-Severin a recuperat peste 146 de milioane de lei prin executare silită

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Caraș-Severin a încasat peste 1,27 miliarde de lei la bugetul general consolidat în primele opt...

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Caraș-Severin a recuperat peste 146 de milioane de lei prin executare silită
TermSet preia transportul și furnizarea energiei termice în Timișoara
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 16:02

TermSet preia transportul și furnizarea energiei termice în Timișoara

Începând cu 15 octombrie 2026, sistemul centralizat de termoficare din Timișoara va funcționa după o nouă organizare. TermSet va prelua...

TermSet preia transportul și furnizarea energiei termice în Timișoara
Liceul de Arte „Sabin Păuța” din Reșița, pregătit pentru reabilitare și dotare. Licitația se apropie de final
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 15:15

Liceul de Arte „Sabin Păuța” din Reșița, pregătit pentru reabilitare și dotare. Licitația se apropie de final

Liceul de Arte „Sabin Păuța” din Reșița urmează să intre într-un amplu proces de reabilitare și modernizare. Procedura de achiziție este...

Liceul de Arte „Sabin Păuța” din Reșița, pregătit pentru reabilitare și dotare. Licitația se apropie de final
Acțiuni ale polițiștilor rutieri pe DN 6. Amenzi de peste 13.000 de lei, într-o singură zi, în Caraș-Severin
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 14:30

Acțiuni ale polițiștilor rutieri pe DN 6. Amenzi de peste 13.000 de lei, într-o singură zi, în Caraș-Severin

Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă luni, 12 octombrie 2026, la o acțiune de tip „RELEU”, desfășurată pe DN 6. Acţiunea are...

Acțiuni ale polițiștilor rutieri pe DN 6. Amenzi de peste 13.000 de lei, într-o singură zi, în Caraș-Severin
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 14:29

Primăria Timișoara propune achiziția unui imobil pentru a îmbunătăți accesul pacienților și ambulanțelor la Clinica ORL

Primăria Municipiului Timișoara propune achiziționarea unui imobil situat în imediata vecinătate a Clinicii ORL a Spitalului Municipal, pentru a...

Primăria Timișoara propune achiziția unui imobil pentru a îmbunătăți accesul pacienților și ambulanțelor la Clinica ORL
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 12:28

Garda Forestieră Națională lansează o platformă digitală pentru sesizări și controale. Cetățenii pot solicita să participe la verificările din teren

Garda Forestieră Națională (GFN) are o nouă platformă digitală prin care cetățenii pot depune petiții și sesizări, pot urmări modul în...

Garda Forestieră Națională lansează o platformă digitală pentru sesizări și controale. Cetățenii pot solicita să participe la verificările din teren
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 12:15

189 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Cele mai multe au fost misiuni SMURD

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș au gestionat 189 de situații de...

189 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Cele mai multe au fost misiuni SMURD
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 11:31

Corpul C al Colegiului Național „Mircea Eliade” din Reșița intră în reabilitare. Investiția depășește 18,7 milioane de lei

Lucrările de reabilitare și dotare a Corpului C al Colegiului Național „Mircea Eliade” din Reșița, fosta Școală Gimnazială nr. 12, au...

Corpul C al Colegiului Național „Mircea Eliade” din Reșița intră în reabilitare. Investiția depășește 18,7 milioane de lei