Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 14:07

Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD

SMURD Caraș-Severin organizează sâmbătă, 24 octombrie 2026, un nou curs gratuit de prim ajutor, destinat tuturor celor care vor să învețe cum...

Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD
Cinci persoane, cercetate pentru trafic de droguri în Timișoara. Anchetatorii au găsit substanțe interzise și sume de bani în mai multe valute
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:50

Cinci persoane, cercetate pentru trafic de droguri în Timișoara. Anchetatorii au găsit substanțe interzise și sume de bani în mai multe valute

Cinci persoane, cu vârste cuprinse între 26 și 37 de ani, sunt cercetate pentru trafic de droguri de risc și mare risc, precum și pentru...

Cinci persoane, cercetate pentru trafic de droguri în Timișoara. Anchetatorii au găsit substanțe interzise și sume de bani în mai multe valute
Lemn de foc 2026: Romsilva pune la dispoziția populației 2 milioane de metri cubi. Prețurile pornesc de la 200 de lei
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:20

Lemn de foc 2026: Romsilva pune la dispoziția populației 2 milioane de metri cubi. Prețurile pornesc de la 200 de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva estimează că va pune la dispoziția populației aproximativ 2 milioane de metri cubi de lemn de foc în...

Lemn de foc 2026: Romsilva pune la dispoziția populației 2 milioane de metri cubi. Prețurile pornesc de la 200 de lei
Colectare gratuită a deșeurilor electrice și electronice la Timișoara. Cum pot solicita timișorenii ridicarea de la domiciliu
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:15

Colectare gratuită a deșeurilor electrice și electronice la Timișoara. Cum pot solicita timișorenii ridicarea de la domiciliu

O nouă campanie de colectare gratuită a deșeurilor de echipamente electrice și electronice va avea loc la Timișoara, în perioada 15 octombrie...

Colectare gratuită a deșeurilor electrice și electronice la Timișoara. Cum pot solicita timișorenii ridicarea de la domiciliu
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:08

Campanie de colectare a deșeurilor electrice și electronice în comuna Ticvaniu Mare

Locuitorii comunei Ticvaniu Mare vor putea preda aparatele electrice și electronice uzate în cadrul unei campanii de reciclare. Campania este...

Campanie de colectare a deșeurilor electrice și electronice în comuna Ticvaniu Mare
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 10:58

Restricții de circulație pe autostrada A1, în Timiș. Lucrări de asfaltare între Traian Vuia și nodul rutier Balinț

Circulația pe autostrada A1, între Traian Vuia și nodul rutier Balinț, va fi restricționată începând de joi, 15 octombrie. Măsura este...

Restricții de circulație pe autostrada A1, în Timiș. Lucrări de asfaltare între Traian Vuia și nodul rutier Balinț
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 08:15

Timișoara începe identificarea și protejarea arborilor remarcabili. Un Ginkgo biloba de peste 120 de ani, legat de familia Mühle, se află pe listă

Primăria Municipiului Timișoara, în parteneriat cu Asociația Peisagiștilor din România (AsoP) – Filiala Teritorială Vest, a început...

Timișoara începe identificarea și protejarea arborilor remarcabili. Un Ginkgo biloba de peste 120 de ani, legat de familia Mühle, se află pe listă
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 17:17

Tenaris cumpără Artrom Steel Tubes, proprietarul fabricilor din Reșița și Slatina. Tranzacție de 86 de milioane de euro aprobată de Comisia Europeană

Tranzacția, evaluată la 86 de milioane de euro, vizează compania  care deține oțelăria din Reșița și fabrica de țevi din Slatina. Actualul...

Tenaris cumpără Artrom Steel Tubes, proprietarul fabricilor din Reșița și Slatina. Tranzacție de 86 de milioane de euro aprobată de Comisia Europeană