Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
DiabeTeam invită la Timișoara persoanele cu diabet să descopere beneficiile pompelor de insulină și ale senzorilor de glicemie
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 17:05

DiabeTeam invită la Timișoara persoanele cu diabet să descopere beneficiile pompelor de insulină și ale senzorilor de glicemie

Asociația Pacienților DiabeTeam organizează sâmbătă, 24 octombrie, la Timișoara, o întâlnire educativă dedicată persoanelor cu diabet care...

DiabeTeam invită la Timișoara persoanele cu diabet să descopere beneficiile pompelor de insulină și ale senzorilor de glicemie
Noua gară din Lugoj ar putea fi finalizată în martie 2028. Lucrările continuă după pierderea finanțării prin PNRR
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 16:15

Noua gară din Lugoj ar putea fi finalizată în martie 2028. Lucrările continuă după pierderea finanțării prin PNRR

Lucrările la noua gară din Lugoj continuă, în ciuda pierderii finanțării prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Primarul...

Noua gară din Lugoj ar putea fi finalizată în martie 2028. Lucrările continuă după pierderea finanțării prin PNRR
Arad: Patru bărbați, trimiși în judecată pentru violarea și agresarea unei tinere de 19 ani. Victima ar fi fost sechestrată și bătută
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 15:30

Arad: Patru bărbați, trimiși în judecată pentru violarea și agresarea unei tinere de 19 ani. Victima ar fi fost sechestrată și bătută

Patru bărbați aflați în arest preventiv au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu-Criș,...

Arad: Patru bărbați, trimiși în judecată pentru violarea și agresarea unei tinere de 19 ani. Victima ar fi fost sechestrată și bătută
Consiliul Județean Caraș-Severin se întrunește în ședință ordinară. Pe ordinea de zi, acordarea a două titluri de Cetățean de Onoare
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 14:06

Consiliul Județean Caraș-Severin se întrunește în ședință ordinară. Pe ordinea de zi, acordarea a două titluri de Cetățean de Onoare

Consiliul Județean Caraș-Severin a fost convocat în ședință ordinară miercuri. Întrunirea va avea loc miercuri, 28 octombrie 2026, de la ora...

Consiliul Județean Caraș-Severin se întrunește în ședință ordinară. Pe ordinea de zi, acordarea a două titluri de Cetățean de Onoare
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 13:47

Reșița: aproape 200 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele Direcției de Asistență Socială

Aproximativ 200 de persoane singure și familii beneficiază în prezent de venitul minim de incluziune, în municipiul Reșița. Dintre acestea, 66...

Reșița: aproape 200 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele Direcției de Asistență Socială
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 12:58

Elev de 13 ani, fotografiat cu un obiect tăietor-înțepător într-o sală de clasă din Timișoara. Poliția a deschis o anchetă

Polițiștii din Timișoara au demarat cercetări după ce, pe o platformă de socializare, a apărut o fotografie în care un elev de 13 ani ar fi...

Elev de 13 ani, fotografiat cu un obiect tăietor-înțepător într-o sală de clasă din Timișoara. Poliția a deschis o anchetă
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 09:15

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă

Ziua Armatei României va fi marcată la Lugoj duminică, 25 octombrie 2026, printr-o ceremonie militară și religioasă organizată la monumentul...

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 08:15

Primăria Timișoara vrea să cumpere fostul Club Voința de pe malul Begăi. Terenul aparține deja municipalității

Primăria Municipiului Timișoara face un nou pas pentru valorificarea malurilor Begăi. Municipalitatea propune începerea negocierilor pentru...

Primăria Timișoara vrea să cumpere fostul Club Voința de pe malul Begăi. Terenul aparține deja municipalității