Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Fosta manageră interimară şi două şefe de servicii de la Spitalul Municipal Timişoara au fost trimise în judecată
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 20:38

Fosta manageră interimară şi două şefe de servicii de la Spitalul Municipal Timişoara au fost trimise în judecată

Fosta manageră interimară, șefa Biroului Resurse Umane și șefa Serviciului Juridic din cadrul Spitalului Municipal Timișoara au fost trimise...

Fosta manageră interimară şi două şefe de servicii de la Spitalul Municipal Timişoara au fost trimise în judecată
Analize medicale gratuite la Spitalul Județean din Reșița. Managerul Cristian Toader: „Avem fonduri suficiente pentru populația din judeţ”
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 18:30

Analize medicale gratuite la Spitalul Județean din Reșița. Managerul Cristian Toader: „Avem fonduri suficiente pentru populația din judeţ”

Pacienții din Reșița și din Caraș-Severin pot beneficia de analize medicale gratuite, pe baza biletului de trimitere, la Spitalul Județean de...

Analize medicale gratuite la Spitalul Județean din Reșița. Managerul Cristian Toader: „Avem fonduri suficiente pentru populația din judeţ”
Biroul Vamal Naidăș, bilanț la frontiera cu Serbia. Cătălin Zărnescu: „Urmărim combaterea contrabandei și a evaziunii fiscale”
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 15:30

Biroul Vamal Naidăș, bilanț la frontiera cu Serbia. Cătălin Zărnescu: „Urmărim combaterea contrabandei și a evaziunii fiscale”

În primele nouă luni ale anului 2026, lucrătorii Biroului Vamal de Frontieră Naidăș au confiscat sau preluat 9.120 de țigarete, 76 de litri de...

Biroul Vamal Naidăș, bilanț la frontiera cu Serbia. Cătălin Zărnescu: „Urmărim combaterea contrabandei și a evaziunii fiscale”
Primăria Arad suspendă pentru trei luni Certificatul de Agrement al unei firme. Lucrări executate fără respectarea avizelor și dosar penal
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 15:26

Primăria Arad suspendă pentru trei luni Certificatul de Agrement al unei firme. Lucrări executate fără respectarea avizelor și dosar penal

Primăria Municipiului Arad a suspendat pentru trei luni Certificatul de Agrement al societății S.C. INSTGAZ S.R.L., în urma unor abateri...

Primăria Arad suspendă pentru trei luni Certificatul de Agrement al unei firme. Lucrări executate fără respectarea avizelor și dosar penal
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 15:18

Polițist din Timișoara, trimis în judecată după ce ar fi furnizat unui infractor informații despre un seif cu bani dintr-o locuință

Un agent de poliție din Timișoara a fost trimis în judecată, fiind acuzat că a furnizat unei persoane cunoscute pentru infracțiuni contra...

Polițist din Timișoara, trimis în judecată după ce ar fi furnizat unui infractor informații despre un seif cu bani dintr-o locuință
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 14:46

Concediile medicale, în atenția CJAS Caraș-Severin. Ionuț Popovici a cerut modificări legislative pentru controale mai eficiente

Verificarea concediilor medicale și decontarea sumelor aferente continuă să reprezinte provocări pentru Casa Județeană de Asigurări de...

Concediile medicale, în atenția CJAS Caraș-Severin. Ionuț Popovici a cerut modificări legislative pentru controale mai eficiente
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 14:26

Se pregătește construirea unei parcări multietajate la Spitalul Județean Timişoara

Primăria Municipiului Timișoara pregătește un parteneriat cu Consiliul Județean Timiș pentru construirea unei parcări multietajate în zona...

Se pregătește construirea unei parcări multietajate la Spitalul Județean Timişoara
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 10:02

Incendiu la Spitalul Județean de Urgență Reșița, pe Secția Psihiatrie. 16 pacienți evacuați și o pacientă rănită

Un incendiu a izbucnit marți dimineață, 27 octombrie 2026, la Secția Psihiatrie a Spitalului Județean de Urgență Reșița, situată în...

Incendiu la Spitalul Județean de Urgență Reșița, pe Secția Psihiatrie. 16 pacienți evacuați și o pacientă rănită