Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Concurs directori școli 2026 în Caraș-Severin: promovare de 100% la proba de management și legislație. Patru candidați au obținut nota 10
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 15:08

Concurs directori școli 2026 în Caraș-Severin: promovare de 100% la proba de management și legislație. Patru candidați au obținut nota 10

Toți cei 48 de candidați din Caraș-Severin care au susținut marți, 20 octombrie 2026, proba scrisă de management și legislație școlară din...

Concurs directori școli 2026 în Caraș-Severin: promovare de 100% la proba de management și legislație. Patru candidați au obținut nota 10
Armă letală și muniție deținute ilegal, descoperite în urma unor percheziții în Oravița și Timișoara
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 12:16

Armă letală și muniție deținute ilegal, descoperite în urma unor percheziții în Oravița și Timișoara

Polițiștii au descoperit o armă letală și muniție deținute fără drept de un bărbat de 30 de ani, în urma unor percheziții domiciliare...

Armă letală și muniție deținute ilegal, descoperite în urma unor percheziții în Oravița și Timișoara
Cinci incendii de vegetație uscată în Timiș, în ultimele 24 de ore. Peste 50 de hectare de teren, afectate
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 12:15

Cinci incendii de vegetație uscată în Timiș, în ultimele 24 de ore. Peste 50 de hectare de teren, afectate

Peste 50 de hectare de teren au fost afectate de incendiile de vegetație uscată izbucnite în ultimele 24 de ore în mai multe localități din...

Cinci incendii de vegetație uscată în Timiș, în ultimele 24 de ore. Peste 50 de hectare de teren, afectate
Evaluarea Națională 2027: calendarul final al examenelor și simulărilor, publicat de Ministerul Educației
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 12:00

Evaluarea Națională 2027: calendarul final al examenelor și simulărilor, publicat de Ministerul Educației

Ministerul Educației și Cercetării a publicat marți, 20 octombrie 2026, calendarul final al Evaluării Naționale 2027 pentru absolvenții clasei...

Evaluarea Națională 2027: calendarul final al examenelor și simulărilor, publicat de Ministerul Educației
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 10:50

Transport ilegal de deșeuri, sancționat în Timiș: amenzi de 45.000 de lei la Moșnița Nouă

Un transport de aproximativ 880 de kilograme de deșeuri metalice și de echipamente electrice și electronice a fost depistat de polițiști în...

Transport ilegal de deșeuri, sancționat în Timiș: amenzi de 45.000 de lei la Moșnița Nouă
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 10:43

Peste 3,87 milioane de lei, beneficii sociale pentru persoanele cu HIV și TBC, tineri și beneficiarii VMI

AJPIS Caraș-Severin a virat fondurile către bănci și Poșta Română. Cei mai mulți bani sunt alocați beneficiarilor venitului minim de...

Peste 3,87 milioane de lei, beneficii sociale pentru persoanele cu HIV și TBC, tineri și beneficiarii VMI
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 10:37

Recensământ rutier în Caraș-Severin şi Timiş: șoferii vor fi întrebați despre originea și destinația călătoriilor

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Timișoara continuă colectarea datelor pentru recensământul general de circulație rutieră....

Recensământ rutier în Caraș-Severin şi Timiş: șoferii vor fi întrebați despre originea și destinația călătoriilor
Actualitate marți, 20 octombrie 2026, 07:15

Nouă firme concurează pentru modernizarea Liceului „Coriolan Brediceanu” din Lugoj. Investiția depășește 17,5 milioane de lei

Nouă firme și asocieri de constructori au depus oferte la licitația pentru reabilitarea și modernizarea a trei clădiri ale Liceului Teoretic...

Nouă firme concurează pentru modernizarea Liceului „Coriolan Brediceanu” din Lugoj. Investiția depășește 17,5 milioane de lei