Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Vaporașele STPT își încheie sezonul de navigație pe Bega. Peste 104.000 de călători în 2026
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 16:15

Vaporașele STPT își încheie sezonul de navigație pe Bega. Peste 104.000 de călători în 2026

Vaporașele Societății de Transport Public Timișoara (STPT) își încheie sezonul de navigație pe Canalul Bega. Vineri, 23 octombrie 2026, este...

Vaporașele STPT își încheie sezonul de navigație pe Bega. Peste 104.000 de călători în 2026
Amenzi de 70.000 de lei în urma controalelor ITM Caraș-Severin în construcții
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 16:00

Amenzi de 70.000 de lei în urma controalelor ITM Caraș-Severin în construcții

Inspectorii de muncă din Caraș-Severin au aplicat amenzi în valoare totală de 70.000 de lei, în urma a 55 de controale efectuate la angajatorii...

Amenzi de 70.000 de lei în urma controalelor ITM Caraș-Severin în construcții
Peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele DAS Timișoara
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 15:05

Peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele DAS Timișoara

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara are în evidență peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în cadrul...

Peste 970 de beneficiari ai venitului minim de incluziune, în evidențele DAS Timișoara
Reșița, parte a unui proiect european de peste 5,1 milioane de euro. Zona Funicularului va fi amenajată cu mobilier urban sustenabil
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 14:14

Reșița, parte a unui proiect european de peste 5,1 milioane de euro. Zona Funicularului va fi amenajată cu mobilier urban sustenabil

Municipiul Reșița este unul dintre orașele pilot ale proiectului european CANVAS. Este o inițiativă finanțată prin programul Horizon Europe,...

Reșița, parte a unui proiect european de peste 5,1 milioane de euro. Zona Funicularului va fi amenajată cu mobilier urban sustenabil
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 14:14

Urmărire în trafic la Izvin: un bărbat fără permis a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

Un bărbat în vârstă de 37 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi condus un autoturism fără a deține permis de...

Urmărire în trafic la Izvin: un bărbat fără permis a fost arestat preventiv pentru 30 de zile
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 14:00

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei

Instituția dispune de un stoc de 11.600 de metri cubi de lemn de foc, disponibil în depozitele și la drumurile auto ale celor 17 ocoale...

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 13:19

Reșița: Un bloc-turn de pe Bulevardul Republicii intră în reabilitare energetică. Investiția depășește 9,2 milioane de lei

Un nou bloc-turn din Reșița va intra în lucrări de eficientizare energetică. Primarul municipiului, Ioan Popa, a anunțat emiterea ordinului de...

Reșița: Un bloc-turn de pe Bulevardul Republicii intră în reabilitare energetică. Investiția depășește 9,2 milioane de lei
Actualitate joi, 22 octombrie 2026, 11:45

Doi bărbați, cercetați pentru trafic de droguri de mare risc în Timișoara. Aproape două kilograme de 4-CMC, descoperite la percheziții

Doi bărbați, în vârstă de 39 și 40 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT Timișoara. Aceştia sunt cercetați pentru trafic de...

Doi bărbați, cercetați pentru trafic de droguri de mare risc în Timișoara. Aproape două kilograme de 4-CMC, descoperite la percheziții