Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Poliţiştii din Caraş-Severin: peste 400 de sancţiuni şi amenzi de 190.000 de lei în weekend
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 15:54

Poliţiştii din Caraş-Severin: peste 400 de sancţiuni şi amenzi de 190.000 de lei în weekend

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Caraș-Severin au desfășurat, în perioada 23–25 octombrie 2026, acțiuni...

Poliţiştii din Caraş-Severin: peste 400 de sancţiuni şi amenzi de 190.000 de lei în weekend
Aeroportul Timișoara suspendă zborurile între 2 și 22 noiembrie 2026. Wizz Air mută temporar cursele la Arad
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 15:20

Aeroportul Timișoara suspendă zborurile între 2 și 22 noiembrie 2026. Wizz Air mută temporar cursele la Arad

Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara va suspenda zborurile în perioada 2–22 noiembrie 2026, pentru efectuarea unor lucrări...

Aeroportul Timișoara suspendă zborurile între 2 și 22 noiembrie 2026. Wizz Air mută temporar cursele la Arad
Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 14:41

Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi

Consiliul Local Reșița se reunește joi, 29 octombrie 2026, de la ora 14:00, în ședință ordinară. Pe ordinea de zi sunt înscrise 25 de...

Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi
Spitalul Orășenesc Oravița, premiat la Romanian Healthcare Awards pentru investițiile în infrastructura medicală
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 13:42

Spitalul Orășenesc Oravița, premiat la Romanian Healthcare Awards pentru investițiile în infrastructura medicală

Spitalul Orășenesc Oravița a ajuns în finala Romanian Healthcare Awards, la categoria „Investiții și Infrastructură Medicală”, și a...

Spitalul Orășenesc Oravița, premiat la Romanian Healthcare Awards pentru investițiile în infrastructura medicală
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 12:55

Controale rutiere cu sprijin aerian în Caraș-Severin. Polițiștii monitorizează din aer drumurile cu risc ridicat de accidente

Polițiștii rutieri din Caraș-Severin intensifică acțiunile de prevenire a accidentelor de circulație, cu sprijinul Inspectoratului General de...

Controale rutiere cu sprijin aerian în Caraș-Severin. Polițiștii monitorizează din aer drumurile cu risc ridicat de accidente
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 08:58

Incendiile din Parcul Național Domogled – Valea Cernei și zona Topleț au fost stinse complet. ISU Semenic a încheiat intervenția pe 25 octombrie 2026

Incendiile din Parcul Național Domogled – Valea Cernei și din apropierea localității Topleț au fost lichidate complet. Inspectoratul pentru...

Incendiile din Parcul Național Domogled – Valea Cernei și zona Topleț au fost stinse complet. ISU Semenic a încheiat intervenția pe 25 octombrie 2026
Actualitate luni, 26 octombrie 2026, 08:15

Timișoara, selectată într-un program pilot pentru tratarea dependențelor la copii și adolescenți. Finanțare de 120.000 de franci elvețieni

Timișoara va beneficia de o finanțare de 120.000 de franci elvețieni. Banii vor fi folosiţi pentru dezvoltarea serviciilor de sănătate mintală...

Timișoara, selectată într-un program pilot pentru tratarea dependențelor la copii și adolescenți. Finanțare de 120.000 de franci elvețieni
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 20:15

Timișoara organizează o dezbatere publică privind Planul de calitate a aerului. Până când se pot înscrie cetățenii

Primăria Municipiului Timișoara organizează luni, 7 decembrie 2026, o dezbatere publică privind propunerea de elaborare a Planului de calitate a...

Timișoara organizează o dezbatere publică privind Planul de calitate a aerului. Până când se pot înscrie cetățenii