Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
UCMH Reșița angajează 107 persoane. Ce posturi sunt disponibile în 2026
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 11:15

UCMH Reșița angajează 107 persoane. Ce posturi sunt disponibile în 2026

Uzina de Construcții de Mașini Hidroenergetice (UCMH) Reșița anunță 107 oportunități de angajare pentru anul 2026. Compania caută atât...

UCMH Reșița angajează 107 persoane. Ce posturi sunt disponibile în 2026
Restricții de trafic pe DN 7, între Pecica și Nădlac. Șoferii vor circula pe o rută ocolitoare
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 11:00

Restricții de trafic pe DN 7, între Pecica și Nădlac. Șoferii vor circula pe o rută ocolitoare

Restricții de trafic pe DN 7, între Pecica și Nădlac. Șoferii vor circula pe o rută ocolitoare Circulația rutieră pe DN 7, între Pecica și...

Restricții de trafic pe DN 7, între Pecica și Nădlac. Șoferii vor circula pe o rută ocolitoare
Lucrările la acumularea Lățunaș din Timiș avansează. 30% din lac a fost decolmatat
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 10:15

Lucrările la acumularea Lățunaș din Timiș avansează. 30% din lac a fost decolmatat

Lucrările de întreținere și reabilitare a acumulării Lățunaș, din județul Timiș, sunt în plină desfășurare. Intervențiile urmăresc...

Lucrările la acumularea Lățunaș din Timiș avansează. 30% din lac a fost decolmatat
Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 08:00

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă

Ziua Armatei României va fi marcată la Lugoj duminică, 25 octombrie 2026, printr-o ceremonie militară și religioasă organizată la monumentul...

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 20:00

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei

Instituția dispune de un stoc de 11.600 de metri cubi de lemn de foc, disponibil în depozitele și la drumurile auto ale celor 17 ocoale...

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 17:15

Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv

Echipele din teren au continuat lucrările de întreținere și amenajare în mai multe zone ale municipiului Reșița. Intervențiile din această...

Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 15:15

Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%

Lucrările de consolidare a Variantei de Ocolire Caransebeș au ajuns la un stadiu de realizare de 24%, anunță Direcția Regională de Drumuri și...

Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 14:15

Două investiții majore în infrastructura de apă din Lugoj. Stația de epurare ar putea costa 60 de milioane de euro

Municipiul Lugoj se pregătește pentru două investiții importante în infrastructura de apă și canalizare. Aquatim lucrează la proiectul unei...

Două investiții majore în infrastructura de apă din Lugoj. Stația de epurare ar putea costa 60 de milioane de euro