Ascultă Radio România Reșița Live

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.942 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 9 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 896.573 de pacienți au fost declarați vindecați. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi se regăseşte în tabelul de mai jos.

Grupul de Comunicare Strategică: 4942 cazuri noi de coronavirus la ultima raportare

Articol editat de Vali Hora, 9 aprilie 2021, 15:31

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942 

În intervalul 08.04.2021 (10:00) – 09.04.2021 (10:00) au fost raportate 134 de decese (53 bărbați și 81 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.748. Dintre acestea, 1.496 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.936.614 teste RT-PCR și 694.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.066 la cerere) și 10.724 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 64.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.675 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.965 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 573 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 aprilie, 5.290 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
UCMH Reșița livrează ultima componentă pentru Porțile de Fier I
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 15:00

UCMH Reșița livrează ultima componentă pentru Porțile de Fier I

UCMH Reșița livrează ultima componentă pentru Porțile de Fier I. Un rotor de turbină, cu o greutate de aproximativ 300 de tone, a fost...

UCMH Reșița livrează ultima componentă pentru Porțile de Fier I
Vremea în Banat în următoarele două săptămâni. Când scad temperaturile și în ce perioadă sunt anunțate ploi
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 13:56

Vremea în Banat în următoarele două săptămâni. Când scad temperaturile și în ce perioadă sunt anunțate ploi

Vremea va fi, în general, apropiată de normalul perioadei, în următoarele două săptămâni. Însă, temperaturile vor avea variații de la o zi...

Vremea în Banat în următoarele două săptămâni. Când scad temperaturile și în ce perioadă sunt anunțate ploi
Exercițiu de simulare pe râul Bega: autoritățile testează intervenția în cazul unei poluări care ar putea afecta alimentarea cu apă a Timișoarei
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 13:48

Exercițiu de simulare pe râul Bega: autoritățile testează intervenția în cazul unei poluări care ar putea afecta alimentarea cu apă a Timișoarei

Administrația Bazinală de Apă (ABA) Banat organizează miercuri, 21 octombrie 2026, un amplu exercițiu de simulare pe râul Bega. Exerciţiul...

Exercițiu de simulare pe râul Bega: autoritățile testează intervenția în cazul unei poluări care ar putea afecta alimentarea cu apă a Timișoarei
Îngrijire, recuperare și sprijin pentru adulții cu dizabilități. Situația centrului din Caransebeș
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 13:35

Îngrijire, recuperare și sprijin pentru adulții cu dizabilități. Situația centrului din Caransebeș

27 de persoane sunt găzduite în centrul „Sfinții Constantin și Elena”, iar aproximativ 90% dintre beneficiari au dizabilități grave....

Îngrijire, recuperare și sprijin pentru adulții cu dizabilități. Situația centrului din Caransebeș
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 12:15

Moldova Nouă: campanie de colectare a electrocasnicelor vechi pe 22 octombrie. Premii pentru participanți

Locuitorii orașului Moldova Nouă sunt invitați să participe, joi, 22 octombrie 2026, la o nouă campanie de colectare a deșeurilor electrice și...

Moldova Nouă: campanie de colectare a electrocasnicelor vechi pe 22 octombrie. Premii pentru participanți
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 12:15

170 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Șase incendii de vegetație uscată

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș au intervenit la 170 de situații de urgență...

170 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Șase incendii de vegetație uscată
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 11:15

48 de candidați din Caraș-Severin continuă concursul pentru funcțiile de director și director adjunct

48 de candidați din județul Caraș-Severin continuă concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct în unitățile de...

48 de candidați din Caraș-Severin continuă concursul pentru funcțiile de director și director adjunct
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 10:28

Natalitatea în România continuă să scadă. Caraș-Severin a pierdut aproape 1.500 de locuitori prin sporul natural negativ în primele opt luni din 2026

România se confruntă cu o problemă demografică tot mai accentuată: se nasc mai puțini copii decât numărul persoanelor care mor, iar județul...

Natalitatea în România continuă să scadă. Caraș-Severin a pierdut aproape 1.500 de locuitori prin sporul natural negativ în primele opt luni din 2026