Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] GEC Nera se implică activ în rezolvarea problemei poluării din zona Moldova-Nouă printr-un nou proiect transfrontalier

Grupul Ecologic de Colaborare Nera (GEC Nera) implementează în perioada 10 septembrie 2019 – 9 septembrie 2021 proiectul RORS 337 „Reţea ROmânia – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră”  finanțat prin Programul Interreg – IPA CBC Romania – Serbia.

[AUDIO] GEC Nera se implică activ în rezolvarea problemei poluării din zona Moldova-Nouă printr-un nou proiect transfrontalier

Articol editat de Gerhard Chwoika, 5 mai 2020, 12:00 / actualizat: 5 mai 2020, 15:38

Preşedintele executiv al GEC Nera, Cornel Sturza – Popovici pentru Radio Reşiţa:

Cornel Sturza-Popovici

Partenerul leader al proiectului este Universitatea de Vest Timișoara iar parteneriatul îi mai include pe Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor (Institutului pentru Minerit și Metalurgie Bor) și Grupul Ecologic de Colaborare NERA (GEC NERA).

Principalul rezultat al proiectului va fi un studiu asupra calității apelor de suprafață și subterane afectate de minerit, în special de depozitele de deșeuri miniere rezultate în urma acestei activități și va viza zonele de exploatare a minereului de cupru din Moldova Nouă și Bor.

GEC NERA realizează în cadrul proiectului o monitorizare prin activități de voluntariat a factorilor de mediu și a biodiversității din zona minieră Moldova Nouă și diseminează rapoartele de monitorizare precum și celelalte rezultate ale proiectului la nivelul grupurilor țintă și a populației.

În perioada noiembrie 2019 – martie 2020, au fost realizate 3 misiuni de monitorizare alternativă a mediului dintre care 2 în Romănia, în zonele Moldova Veche și Pojejena, și una în Serbia în zonele Vinci (comuna Golubac) și Veliko Gradište.

În cadrul monitorizării alternativea mediuluiinformațiile au fost percepute la nivelul simțurilor umane de bază iar pe baza lor a fost întocmit primul raport de monitorizare în cadrul proiectului.

Rapoartele de monitorizare alternativă a mediului furnizeză informații din zona societății civile și contribuie la fundamentarea deciziilor de prevenire și stopare a poluării cu deșeuri miniere conținând  metale grele care se manifestă ca o agresiune permanentă împotriva mediului natural și a așezărilor umane.

Recomandările primului raport de monitorizare elaborat de GEC Nera includ următoarele direcții de acțiune:

– Elaborarea de către Universitatea de Vest din Timișoara și Institutul de Minerit și Metalurgie și Bor a unui studiu privind procedura de îndepărtare / neutralizare a cuprului și a altor metale grele din apele uzate și din fluxurile de drenare a apelor acide de mină. Măsura a fost asumată de UVT și IMM Bor prin implementarea proiectului RoRS 337.

– Implementarea de măsuri pentru eliminarea / neutralizarea cuprului și a altor metale grele din apele uzate și din fluxurile de drenare a apelor de mină acide.

– Implementarea măsurilor de reconstrucție ecologică a suprafețelor poluate cu deșeuri miniere de metale grele.

– Oprirea deflației materialului de pe suprafața depozitului Tăușani – Boșneag.

– Reintroducerea în circuitul agricol a terenurilor reabilitate. Detalii privind conținutul primului raport de monitorizare alternativă a mediuui pot fi accesate pe http://www.gecnera.ro/rapoarte_monitorizare/Raportul%20nr.%201%20de%20monitorizare%20alternativa%20a%20mediului.pdf

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor