Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: Peste o mie de cazuri noi și 107 decese. În Caraș Severin doar 20 de persoane infectate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.096 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19). În intervalul 28.11.2021 (10:00) – 29.11.2021 (10:00) au fost raportate 107 decese. De asemenea, 1.203 persoane bolnave de COVID-19 sunt internate la ATI.

GCS: Peste o mie de cazuri noi și 107 decese. În Caraș Severin doar 20 de persoane infectate în ultimele 24 de ore

Articol editat de Valentina Adam, 29 noiembrie 2021, 19:09

În Caras Severin in acelasi interval de timp au fost raportate 20 de persoane infectate. In spitalele din judet sunt internati 116 pacienti, dintre care 16 in sectiile ATI din Resita si Caransebes.

Până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.778.045 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.292 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.096 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 15 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 176 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 56.382 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.11.2021 (10:00) – 29.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 107 decese (47 bărbați și 60 femei), din care 15 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 107 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 ani.

99 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 15 decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Arad, Bacău, Iași, Neamț, 1 în luna septembrie 2021, 12 în octombrie 2021 și 2 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 92 de decese.

Din totalul de 107 pacienți decedați, 92 erau nevaccinați și 15 vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.569. Dintre acestea, 1.203 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.203 pacienți internați la ATI, 117 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 132 sunt minori, 122 fiind internați în secții și 10 la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.712.405 teste RT-PCR și 5.278.269 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.468 de teste RT-PCR (2.801 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.667 la cerere) și 10.057 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 34.777 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.336 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.396 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.582 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:32

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt așteptați luni, 22 iunie 2026, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și...

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor