Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 şi 30 de decese în ultimele 24 de ore, în România

Până astăzi, 13 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.726 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.237 de pacienți au fost declarați vindecați. 

GCS: 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 şi 30 de decese în ultimele 24 de ore, în România

Articol editat de Daiana Rosca, 13 iunie 2021, 14:58

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125770,22
2.Arad2365200,13
3.Argeș2741050,17
4.Bacău2604810,06
5.Bihor2926410,17
6.Bistrița-Năsăud1186810,05
7.Botoșani1416730,07
8.Brașov4366900,12
9.Brăila1328300,1
10.Buzău1257700,07
11.Caraș-Severin1147100,17
12.Călărași1005130,05
13.Cluj5751460,14
14.Constanța4292820,09
15.Covasna854920,11
16.Dâmbovița2248630,1
17.Dolj2661420,08
18.Galați2762600,14
19.Giurgiu1101500,07
20.Gorj9206-1**0,02
21.Harghita827620,08
22.Hunedoara2286300,06
23.Ialomița1077810,11
24.Iași4238230,08
25.Ilfov4507850,12
26.Maramureș2038220,06
27.Mehedinți833200,07
28.Mureș2394410,11
29.Neamț1895310,13
30.Olt1459610,09
31.Prahova3532050,25
32.Satu Mare1297800,05
33.Sălaj1094120,08
34.Sibiu2649300,15
35.Suceava2420110,07
36.Teleorman1370810,11
37.Timiș5430950,11
38.Tulcea843100,05
39.Vaslui1597400,08
40.Vâlcea1642750,12
41.Vrancea1068510,07
42.Mun. București18356640,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe              454*-6 
 TOTAL1.079.72669 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Gorj a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 15 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total15

Până astăzi, 31.834 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.06.2021 (10:00) – 13.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese (14 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brăila, Constanța, Iași, Mehedinți, Olt și Municipiul București.

21 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna octombrie 2020, 8 în noiembrie 2020, 4 în decembrie 2020, 1 în ianuarie 2021, 4 în martie 2021 și 3 în aprilie 2021, în județele Argeș, Bihor, Olt și Iași.

Dintre cele 30 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria 50-59 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.172. Dintre acestea, 229 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.109.383 de teste RT-PCR și 1.283.203 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.543 de teste RT-PCR (3.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.182 la cerere) și 6.311 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 2.842 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.459 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.515 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 74 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 241 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 iunie, 790 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 132.750 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Etichete:
Centrul pentru persoanele fără adăpost din Caransebeș se pregătește pentru sezonul rece. 22 de beneficiari au fost reintegrați în comunitate
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 14:25

Centrul pentru persoanele fără adăpost din Caransebeș se pregătește pentru sezonul rece. 22 de beneficiari au fost reintegrați în comunitate

Centrul Rezidențial de Asistență și Reintegrare Socială pentru Persoane Fără Adăpost din Caransebeș are o capacitate de 45 de locuri și...

Centrul pentru persoanele fără adăpost din Caransebeș se pregătește pentru sezonul rece. 22 de beneficiari au fost reintegrați în comunitate
Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 14:07

Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD

SMURD Caraș-Severin organizează sâmbătă, 24 octombrie 2026, un nou curs gratuit de prim ajutor, destinat tuturor celor care vor să învețe cum...

Cărăşenii sunt invitați la un nou curs gratuit de prim ajutor organizat de SMURD
Cinci persoane, cercetate pentru trafic de droguri în Timișoara. Anchetatorii au găsit substanțe interzise și sume de bani în mai multe valute
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:50

Cinci persoane, cercetate pentru trafic de droguri în Timișoara. Anchetatorii au găsit substanțe interzise și sume de bani în mai multe valute

Cinci persoane, cu vârste cuprinse între 26 și 37 de ani, sunt cercetate pentru trafic de droguri de risc și mare risc, precum și pentru...

Cinci persoane, cercetate pentru trafic de droguri în Timișoara. Anchetatorii au găsit substanțe interzise și sume de bani în mai multe valute
Lemn de foc 2026: Romsilva pune la dispoziția populației 2 milioane de metri cubi. Prețurile pornesc de la 200 de lei
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:20

Lemn de foc 2026: Romsilva pune la dispoziția populației 2 milioane de metri cubi. Prețurile pornesc de la 200 de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva estimează că va pune la dispoziția populației aproximativ 2 milioane de metri cubi de lemn de foc în...

Lemn de foc 2026: Romsilva pune la dispoziția populației 2 milioane de metri cubi. Prețurile pornesc de la 200 de lei
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:15

Colectare gratuită a deșeurilor electrice și electronice la Timișoara. Cum pot solicita timișorenii ridicarea de la domiciliu

O nouă campanie de colectare gratuită a deșeurilor de echipamente electrice și electronice va avea loc la Timișoara, în perioada 15 octombrie...

Colectare gratuită a deșeurilor electrice și electronice la Timișoara. Cum pot solicita timișorenii ridicarea de la domiciliu
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 13:08

Campanie de colectare a deșeurilor electrice și electronice în comuna Ticvaniu Mare

Locuitorii comunei Ticvaniu Mare vor putea preda aparatele electrice și electronice uzate în cadrul unei campanii de reciclare. Campania este...

Campanie de colectare a deșeurilor electrice și electronice în comuna Ticvaniu Mare
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 10:58

Restricții de circulație pe autostrada A1, în Timiș. Lucrări de asfaltare între Traian Vuia și nodul rutier Balinț

Circulația pe autostrada A1, între Traian Vuia și nodul rutier Balinț, va fi restricționată începând de joi, 15 octombrie. Măsura este...

Restricții de circulație pe autostrada A1, în Timiș. Lucrări de asfaltare între Traian Vuia și nodul rutier Balinț
Actualitate miercuri, 14 octombrie 2026, 08:15

Timișoara începe identificarea și protejarea arborilor remarcabili. Un Ginkgo biloba de peste 120 de ani, legat de familia Mühle, se află pe listă

Primăria Municipiului Timișoara, în parteneriat cu Asociația Peisagiștilor din România (AsoP) – Filiala Teritorială Vest, a început...

Timișoara începe identificarea și protejarea arborilor remarcabili. Un Ginkgo biloba de peste 120 de ani, legat de familia Mühle, se află pe listă