Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 şi 30 de decese în ultimele 24 de ore, în România

Până astăzi, 13 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.726 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.237 de pacienți au fost declarați vindecați. 

GCS: 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 şi 30 de decese în ultimele 24 de ore, în România

Articol editat de Daiana Rosca, 13 iunie 2021, 14:58

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125770,22
2.Arad2365200,13
3.Argeș2741050,17
4.Bacău2604810,06
5.Bihor2926410,17
6.Bistrița-Năsăud1186810,05
7.Botoșani1416730,07
8.Brașov4366900,12
9.Brăila1328300,1
10.Buzău1257700,07
11.Caraș-Severin1147100,17
12.Călărași1005130,05
13.Cluj5751460,14
14.Constanța4292820,09
15.Covasna854920,11
16.Dâmbovița2248630,1
17.Dolj2661420,08
18.Galați2762600,14
19.Giurgiu1101500,07
20.Gorj9206-1**0,02
21.Harghita827620,08
22.Hunedoara2286300,06
23.Ialomița1077810,11
24.Iași4238230,08
25.Ilfov4507850,12
26.Maramureș2038220,06
27.Mehedinți833200,07
28.Mureș2394410,11
29.Neamț1895310,13
30.Olt1459610,09
31.Prahova3532050,25
32.Satu Mare1297800,05
33.Sălaj1094120,08
34.Sibiu2649300,15
35.Suceava2420110,07
36.Teleorman1370810,11
37.Timiș5430950,11
38.Tulcea843100,05
39.Vaslui1597400,08
40.Vâlcea1642750,12
41.Vrancea1068510,07
42.Mun. București18356640,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe              454*-6 
 TOTAL1.079.72669 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Gorj a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 15 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total15

Până astăzi, 31.834 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.06.2021 (10:00) – 13.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese (14 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brăila, Constanța, Iași, Mehedinți, Olt și Municipiul București.

21 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna octombrie 2020, 8 în noiembrie 2020, 4 în decembrie 2020, 1 în ianuarie 2021, 4 în martie 2021 și 3 în aprilie 2021, în județele Argeș, Bihor, Olt și Iași.

Dintre cele 30 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria 50-59 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.172. Dintre acestea, 229 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.109.383 de teste RT-PCR și 1.283.203 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.543 de teste RT-PCR (3.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.182 la cerere) și 6.311 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 2.842 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.459 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.515 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 74 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 241 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 iunie, 790 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 132.750 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Etichete:
SAJ Caraș-Severin a transmis Ministerului Sănătății necesarul de finanțare până la finalul anului. 16 ambulanțe noi în parcul auto cărăşean
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 14:14

SAJ Caraș-Severin a transmis Ministerului Sănătății necesarul de finanțare până la finalul anului. 16 ambulanțe noi în parcul auto cărăşean

Serviciul de Ambulanță Județean Caraș-Severin nu se confruntă, în prezent, cu probleme financiare grave care să blocheze activitatea, însă a...

SAJ Caraș-Severin a transmis Ministerului Sănătății necesarul de finanțare până la finalul anului. 16 ambulanțe noi în parcul auto cărăşean
Caravana cu Medici ajunge în Vrani, Caraș-Severin. Analize și consultații gratuite pentru adulți și copii
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 13:11

Caravana cu Medici ajunge în Vrani, Caraș-Severin. Analize și consultații gratuite pentru adulți și copii

Locuitorii comunei Vrani și ai satelor aparţinătoare Ciortea și Iertof vor putea beneficia de analize de sânge și consultații medicale...

Caravana cu Medici ajunge în Vrani, Caraș-Severin. Analize și consultații gratuite pentru adulți și copii
Muniție neexplodată, distrusă controlat în poligonul Arsenal Reșița. Recomandări pentru populație
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 11:52

Muniție neexplodată, distrusă controlat în poligonul Arsenal Reșița. Recomandări pentru populație

Muniție neexplodată, distrusă controlat în poligonul Arsenal Reșița. Recomandări pentru populație Inspectoratul pentru Situații de Urgență...

Muniție neexplodată, distrusă controlat în poligonul Arsenal Reșița. Recomandări pentru populație
Prestatorul casnic, o oportunitate pentru venituri suplimentare și protecție socială
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 11:00

Prestatorul casnic, o oportunitate pentru venituri suplimentare și protecție socială

Activitățile casnice pot deveni o sursă legală de venit pentru persoanele care își doresc un program flexibil, dar și acces la beneficii de...

Prestatorul casnic, o oportunitate pentru venituri suplimentare și protecție socială
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 08:54

Alertă în Caraș-Severin: polițiștii caută o persoană bănuită că a furat o armă de vânătoare și 10 cartușe

Polițiștii din Caraș-Severin desfășoară acțiuni de căutare pentru depistarea unei persoane bănuite că ar fi sustras o armă de vânătoare...

Alertă în Caraș-Severin: polițiștii caută o persoană bănuită că a furat o armă de vânătoare și 10 cartușe
Actualitate miercuri, 28 octombrie 2026, 05:30

Studiu de trafic pe drumurile din vestul țării, pe 28 octombrie 2026

Ultima etapă de colectare a datelor privind circulația rutieră are loc miercuri, 28 octombrie 2026, pe mai multe drumuri naționale din vestul...

Studiu de trafic pe drumurile din vestul țării, pe 28 octombrie 2026
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 21:14

Peste 200 de amenzi pe DN 6, în Timiș: un şofer a fost prins cu 141 km/h în localitate

Polițiștii rutieri din Timiș au aplicat 203 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 87.706 lei, în urma unei acțiuni desfășurate...

Peste 200 de amenzi pe DN 6, în Timiș: un şofer a fost prins cu 141 km/h în localitate
Actualitate marți, 27 octombrie 2026, 20:38

Fosta manageră interimară şi două şefe de servicii de la Spitalul Municipal Timişoara au fost trimise în judecată

Fosta manageră interimară, șefa Biroului Resurse Umane și șefa Serviciului Juridic din cadrul Spitalului Municipal Timișoara au fost trimise...

Fosta manageră interimară şi două şefe de servicii de la Spitalul Municipal Timişoara au fost trimise în judecată