Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 şi 30 de decese în ultimele 24 de ore, în România

Până astăzi, 13 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.726 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.237 de pacienți au fost declarați vindecați. 

GCS: 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 şi 30 de decese în ultimele 24 de ore, în România

Articol editat de Daiana Rosca, 13 iunie 2021, 14:58

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125770,22
2.Arad2365200,13
3.Argeș2741050,17
4.Bacău2604810,06
5.Bihor2926410,17
6.Bistrița-Năsăud1186810,05
7.Botoșani1416730,07
8.Brașov4366900,12
9.Brăila1328300,1
10.Buzău1257700,07
11.Caraș-Severin1147100,17
12.Călărași1005130,05
13.Cluj5751460,14
14.Constanța4292820,09
15.Covasna854920,11
16.Dâmbovița2248630,1
17.Dolj2661420,08
18.Galați2762600,14
19.Giurgiu1101500,07
20.Gorj9206-1**0,02
21.Harghita827620,08
22.Hunedoara2286300,06
23.Ialomița1077810,11
24.Iași4238230,08
25.Ilfov4507850,12
26.Maramureș2038220,06
27.Mehedinți833200,07
28.Mureș2394410,11
29.Neamț1895310,13
30.Olt1459610,09
31.Prahova3532050,25
32.Satu Mare1297800,05
33.Sălaj1094120,08
34.Sibiu2649300,15
35.Suceava2420110,07
36.Teleorman1370810,11
37.Timiș5430950,11
38.Tulcea843100,05
39.Vaslui1597400,08
40.Vâlcea1642750,12
41.Vrancea1068510,07
42.Mun. București18356640,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe              454*-6 
 TOTAL1.079.72669 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Gorj a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 15 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total15

Până astăzi, 31.834 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.06.2021 (10:00) – 13.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese (14 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brăila, Constanța, Iași, Mehedinți, Olt și Municipiul București.

21 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna octombrie 2020, 8 în noiembrie 2020, 4 în decembrie 2020, 1 în ianuarie 2021, 4 în martie 2021 și 3 în aprilie 2021, în județele Argeș, Bihor, Olt și Iași.

Dintre cele 30 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria 50-59 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.172. Dintre acestea, 229 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.109.383 de teste RT-PCR și 1.283.203 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.543 de teste RT-PCR (3.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.182 la cerere) și 6.311 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 2.842 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.459 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.515 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 74 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 241 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 iunie, 790 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 132.750 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Etichete:
Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Actualitate duminică, 25 octombrie 2026, 08:00

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă

Ziua Armatei României va fi marcată la Lugoj duminică, 25 octombrie 2026, printr-o ceremonie militară și religioasă organizată la monumentul...

Ziua Armatei României, marcată la Lugoj printr-o ceremonie militară și religioasă
Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 20:00

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei

Instituția dispune de un stoc de 11.600 de metri cubi de lemn de foc, disponibil în depozitele și la drumurile auto ale celor 17 ocoale...

Lemne de foc suficiente în Caraș-Severin, în toamna 2026: stoc de 11.600 de metri cubi și prețuri de la 244 de lei
Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 17:15

Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv

Echipele din teren au continuat lucrările de întreținere și amenajare în mai multe zone ale municipiului Reșița. Intervențiile din această...

Lucrări de asfaltare, reparații și curățenie în mai multe zone din Reșița. Au început și pregătirile pentru iluminatul festiv
Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 15:15

Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%

Lucrările de consolidare a Variantei de Ocolire Caransebeș au ajuns la un stadiu de realizare de 24%, anunță Direcția Regională de Drumuri și...

Lucrările de consolidare pe Varianta de Ocolire Caransebeș au ajuns la 24%
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 14:15

Două investiții majore în infrastructura de apă din Lugoj. Stația de epurare ar putea costa 60 de milioane de euro

Municipiul Lugoj se pregătește pentru două investiții importante în infrastructura de apă și canalizare. Aquatim lucrează la proiectul unei...

Două investiții majore în infrastructura de apă din Lugoj. Stația de epurare ar putea costa 60 de milioane de euro
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 13:15

Primăria Carașova avertizează proprietarii construcțiilor fără autorizație: termenul anunțat pentru regularizare este 25 august 2027

Primăria comunei Carașova îi informează pe cetățeni cu privire la schimbările legislative referitoare la construcțiile realizate fără...

Primăria Carașova avertizează proprietarii construcțiilor fără autorizație: termenul anunțat pentru regularizare este 25 august 2027
Actualitate sâmbătă, 24 octombrie 2026, 08:30

UCMH Reșița investește în utilaje industriale de ultimă generație. Noi echipamente pentru platforma Câlnicel și proiecte hidroenergetice în derulare

Uzina de Construcții de Mașini Hidroenergetice Reșița a demarat un amplu proces de modernizare a capacităților de producție, prin achiziția...

UCMH Reșița investește în utilaje industriale de ultimă generație. Noi echipamente pentru platforma Câlnicel și proiecte hidroenergetice în derulare
Actualitate vineri, 23 octombrie 2026, 21:41

Locuințele sociale din Mociur, Reșița, premiate la Anuala de Arhitectură București 2026

Proiectul de locuințe sociale din Mociur, Reșița, a câștigat premiul pentru arhitectura locuinței colective la Anuala de Arhitectură...

Locuințele sociale din Mociur, Reșița, premiate la Anuala de Arhitectură București 2026