Gaz metan la Ezeriş, Fîrliug şi Zorlenţul Mare
Lucrările la o serie de proiecte, din comuna cărăşeană Fîrliug, vor fi reluate în această primăvară.
![Gaz metan la Ezeriş, Fîrliug şi Zorlenţul Mare Gaz metan la Ezeriş, Fîrliug şi Zorlenţul Mare](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2018/07/flacara-gaz-1068x712.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Caruntu Marius, 28 ianuarie 2021, 09:50
Pentru o parte dintre ele există finanţare, iar la altele urmează a fi finalizate documentaţiile necesare. În parteneriat cu comunele învecinate, Ezeriş respectiv Zorlenţul Mare, a fost depus din decembrie 2020, un proiect pe POIM – infrastructură mare, pentru construirea unei reţele de alimentare cu gaz.
În prezent a fost redeschisă sesiunea de finanţare pentru acest gen de proiecte şi şansa de a intra la finanţare este mare, a declarat pentru Radio Reşiţa primarul comunei, Elena Sărăor.