Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Sâmbătă, 5 iunie, ne întâlnim cu medicul Cosmin Librimir la „Prietenul de la 20:20”!

Frecvenţele radioului reşiţean semnifică 24 de ore din 24 ACASĂ pentru toţi ascultătorii, indiferent că sunt din ţară sau din afara graniţelor. Împreună suntem o familie ce ţine candela cuvântului aprinsă cu bucurie.

[FOTO] Sâmbătă, 5 iunie, ne întâlnim cu medicul Cosmin Librimir la „Prietenul de la 20:20”!

Articol editat de Radio Resita, 5 iunie 2021, 17:05

În fiecare sâmbătă aducem în casele voastre oameni şi idealurile lor, astfel încât sub semnul prieteniei să putem spera la o viaţă mai bună şi mai frumoasă, pentru a depă şi împreună toate încercările la care ne-a supus pandemia.

În această seară de sâmbătă, la emisiunea „Prietenul de la 20:20”, ne întâlnim cu omul şi  medicul  primar de  la UPU-Smurd Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa, Cosmin Librimir.

Este Omul care ne acordă primul ajutor, care ne îndrumă şi ne ajută să trecem cu bine peste boală, este Omul care îşi respectă profesia şi pacienţii, este Omul care îşi pune viaţa în slujba profesiei.

Medicul Cosmin Librimir a fost şi a rămas în linia întâi a acestor vremuri, iar în această seară prin domnia sa aducem respectul şi admiraţia noastră tuturor cadrelor medicale care au luptat împotriva Covid -19, dar şi, care în timpuri normale ne sunt alături.

Împreună cu soţia sa, Maria Librimir, a construit o familie în halate albe, amândoi făcând parte din colectivul medical din oraşul de pe Bârzava, o familie care ne acordă empatia şi profesionalismul în fiecare clipă când se află la datorie, dar şi atunci când i se cere ajutorul.

„Viaţa e o artă, dacă te prinzi la timp, iar dacă nu te prinzi, atunci e doar o grijă-n plus”, afirmă invitatul nostru, care se mărturiseşte cu sinceritate şi altruism, dezvăluindu-ne cele mai frumoase amintiri, speranţe şi mai ales credinţe din care şi-a construit şi continuă să îşi construiască o personalitate puternică admirată de cei care-l merită şi poate judecată de cei care nu îl înţeleg.

Emisiunea se difuzează LIVE pe facebook!

Rămâneţi pe https://www.radioresita.ro/ ACASĂ pe frecvenţele 105.6 FM şi 91,9 FM – 92,8 FM pentru ascultătorii din Clisura Dunării, sau pe radioresita.ro, ori pe telefon, indiferent că este fix sau mobil, sunând la numărul 031.504.04.34, apel cu tarif normal, puteţi asculta oricând şi de oriunde Radio Reşiţa.

Anca Bica Bălălău

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Un monument legat de istoria Gărâna Jazz Festival În anul 2016, când festivalul își sărbătorea cea de-a 20-a ediție, Fundația Culturală...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:10

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, vijelii și instabilitate...

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:30

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR

Gradul de siguranță în orașul Buziaș crește odată cu finalizarea unei noi investiții realizate cu fonduri europene. Autoritățile locale au...

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 10:31

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin îi așteaptă pe absolvenții instituțiilor de învățământ, promoția...

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 09:40

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș

Aquatim S.A. anunță modificarea tarifelor pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă și canalizare, începând cu data de 1 iulie 2026....

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 05:50

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane   Agenția...

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane
Actualitate sâmbătă, 13 iunie 2026, 11:39

Timiș: Explozie urmată de incendiu într-un apartament; 43 de persoane din bloc au fost evacuate

Pompierii ISU Timiș au evacuat, sâmbătă dimineața, 43 de persoane dintr-un bloc din municipiul Timișoara, iar trei persoane au primit...

Timiș: Explozie urmată de incendiu într-un apartament; 43 de persoane din bloc au fost evacuate