[FOTO] Pompierii au tot mai puţini prieteni

prietenii pompierilor (4)

Faza judeţeană a concursului „PRIETENII POMPIERILOR a avut loc astăzi pe pista de atletism a stadionului „Mircea Chivu” din Reşiţa. Competiţia are caracter educativ, tehnico-aplicativ şi sportiv în domeniul apărării împotriva incendiilor.
În acest an, în concurs au intrat doar 6 echipaje de la şcolile generale din Târnova, Ramna, Berzovia, Slatina Timiş, de la Liceul Baptist din Reşiţa şi de la Liceul bilingv din Caraşova. În ciuda vremii ploioase, copiii au fost dornici de întrecere, spune locotenent colonel Corina Braje. „ Elevii cu vârsta cuprinsă între 11 şi 15 ani, au susţinut o probă teoretică şi două probe practice – pista cu obstacole şi ştafeta de 400 m cu obstacole. Dincolo de competiţie, adolescenţii sunt încurajaţi să-şi dezvolte spiritul de echipă, curajul, disciplina şi de ce nu, spiritul de fair-play”, a precizat şeful Serviciului protecţie, pregătire şi educaţie preventivă a populaţiei din ISU Semenic.

Imediat după cursa de pe pista cu obstacole am stat de vorbă cu doi dintre membrii echipajului din Târnova:

Concursul a fost organizat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „SEMENIC” al Judeţului Caraş-Severin în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin, cu sprijinul filialei judeţene de Cruce Roşie şi al Serviciului Judeţean de Ambulanţă.

Concursul a fost câştigat şi în acest an de echipajul din Târnova, locul 2 a fost ocupat de copiii din Slatina Timiş, iar pe locul 3 s-au clasat elevii Liceului Baptist din Reşiţa.