Exercițiu comun SMURD – IGAV – Salvamont
Pe Aeroportul din Caransebeș a avut loc marți, un antrenament, constând în aplicații practice și teoretice, la care au participat reprezentanți ai structurilor SMURD – IGAV și salvatori montani de la Serviciile Salvamont din Caraș-Severin, Timiș și Hunedoara.
![Exercițiu comun SMURD – IGAV – Salvamont Exercițiu comun SMURD – IGAV – Salvamont](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2023/10/exercitiu-aeroport-4.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Sebastian Dragomir, 24 octombrie 2023, 16:50
![](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2023/10/exercitiu-aeroport-1.jpeg?resize=1024%2C768&ssl=1)
S-a pus accent pe procedurile de intervenție în zona montană, stabilindu-se foarte clar rolul fiecărui servici în parte. Totodată, s-a avut în vedere crearea unor scenarii ce vizează intervenții reale, a declarat șeful Serviciului Salvamont Caraș-Severin Cornel Galescu.
Elicopterul SMURD de la Caransebeș deservește o arie ce acoperă patru județe, iar formațiile Salvamont acționează uneori împreună la granițele județene aflate în zona montană.