„Enzian”-ul reşiţean la Neumarkt, în Austria
![„Enzian”-ul reşiţean la Neumarkt, în Austria „Enzian”-ul reşiţean la Neumarkt, în Austria](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2015/08/ECHO-10-2015-2015.08.16.-NEUMARKT-ENZIAN-111.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 20 august 2015, 21:00 / actualizat: 21 august 2015, 9:32
Deşi se află în plină vacanţă estivală, formaţiile Forumului Democratic al Germanilor din judeţul Caraş-Severin desfăşoară o bogată activitate culturală. Chiar în această săptămână, coregrafii Marianne şi Nelu Florea se află împreună cu o parte a formaţiei de dansuri populare germane „Enzian” din Reşiţa la Casa Europei „Karl Brunner” din Neumarkt / Stiria, unde participă la o tabără internaţională alături de alţi tineri din Austria, Ungaria şi România. Ei au fost primiţi printre alţii de primarul localităţii Neumarkt, Josef Maier, căruia i-au prezentat o suită de dansuri germane specifice Banatului de Munte, a informat Erwin Josef Ţigla – preşedintele Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin. (Hardy Cvoica)