Ascultă Radio România Reșița Live

Doi administratori din Arad, trimiși în judecată pentru exploatarea ilegală a peste 630.000 de tone de agregate minerale

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad au trimis în judecată doi administratori ai unei firme locale, acuzați că ar fi exploatat ilegal peste 630.000 de tone de agregate minerale, producând un prejudiciu de peste 5,4 milioane de lei.

Doi administratori din Arad, trimiși în judecată pentru exploatarea ilegală a peste 630.000 de tone de agregate minerale

Articol editat de Valentina Adam, 26 august 2025, 13:23

Exploatare fără autorizație la Sofronea

Potrivit anchetatorilor, cei doi, în calitate de asociați și administratori ai unei societăți comerciale, ar fi extras 639.675 de tone de agregate minerale (echivalentul a 402.059 mc), de pe un teren de 94.332 mp din extravilanul localității Sofronea.

Exploatarea s-a făcut fără permis de exploatare și fără autorizație de mediu, iar materialele au fost ulterior comercializate, fără a fi înregistrate în contabilitate.

Prejudiciu uriaș pentru stat

Conform procurorilor, prejudiciul total este de 5.499.817 lei, reprezentând taxe de exploatare, redevență minieră, TVA, impozite și alte obligații fiscale neachitate.

Mai mult, după exploatare, terenul nu a fost readus la starea inițială, încălcându-se obligațiile prevăzute de legislația minieră și de mediu.

Acuzații multiple

Dosarul vizează atât firma, cât și pe cei doi administratori, aceștia fiind acuzați de:

  • evaziune fiscală,
  • executarea de activități miniere fără permis sau licență,
  • nerespectarea obligațiilor privind readucerea terenului la starea inițială.

Procesul va continua pe rolul instanțelor din Arad.

Agerpres

Urmărește-ne și pe Google News

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara