Dezbatere publică la Lugoj pe tema noului pod rutier din centrul oraşului
O firmă austriacă de proiectare a finalizat studiile de fezabilitate pentru propunerea de construcţie a unui nou pod rutier, în centrul oraşului, lângă Podul de Fier.
![Dezbatere publică la Lugoj pe tema noului pod rutier din centrul oraşului Dezbatere publică la Lugoj pe tema noului pod rutier din centrul oraşului](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/05/podul-lui-boldea-balustrade-futuriste-foto-lugojeanul-2014-1.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol editat de Radio Resita, 1 noiembrie 2017, 07:00
Primăriei i-au fost prezentate două variante de urcare şi coborâre pe pod în Lugojul Român. Noul pod este prevăzut a fi ridicat la 15 metri distanţă, în amonte de podul de fier.
Construcţia noului pod, cu tot cu partea de proiectare şi toate aprobările necesare, este prognozată a fi finalizată la sfârşitul lui 2019. Primăria Lugoj a anunţat că va consulta mai mulţi arhitecţi pentru a se decide cu privire la soluţia optimă de construire a podului.
Ion Moldovan