Ascultă Radio România Reșița Live

Demisie la Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa. Cristina Bacer a fost un manager care nu cunoaşte noţiunea de management?

După ce a ocupat mai bine de un an funcţia de manager în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Reşiţa, Cristina Bacer şi-a dat demisia din motive personale. Ea nu a fost demisă conform unor zvonuri, explică purtătorul de cuvânt al spitalului Adina Miloş.

Demisie la Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa. Cristina Bacer a fost un manager care nu cunoaşte noţiunea de management?

Articol editat de Daiana Rosca, 22 august 2018, 16:21

Doamna manager Cristina Bacer şi-a dat demisia în data de 12 august, nu a fost demisă, ea şi-a dat demisia din motive personale. În data de 30 august, doamna manager va prezenta demisia şi în cadrul Consiliului de Administraţie al spitalului, acum aflându-se în perioada de preaviz”, ne-a declarat Adina Miloş.

Corpul de control al Consiliului Judeţean Caraş-Severin a verificat ieri activitatea managerului aflat acum în preaviz. Vicepreşedintele forului judeţean, Ionuţ Popovici susţine că va apărea şi un raport în urma acestor verificări. Din punctul lui de vedere, Cristina Bacer a fost un manager care nu cunoaşte noţiunea de management.

Am avut ieri un control tematic la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Reşiţa, alături de Direcţia Sanitar Veterinară şi Direcţia de Sănătate Publică. Pur şi simplu am considerat că după un an şi două luni de mandat este potrivit să vedem realitatea, depăşind momentul informărilor pe care le-am primit în ultima perioadă de la doamna manager, Cristina Bacer. Dacă mă întrebaţi pe mine, personal, eu categoric aş schimba managerul spitalului pentru că s-a dovedit a fi un manager care nu cunoaşte noţiunea de management dar decizia finală o va lua domnul Silviu Hurduzeu care în perioada următoare va primi acest raport şi va decide ce se va întâmpla la Spitalul Judeţean din Reşiţa”, a declarat astăzi vicepreşedintele forului judeţean, Ionuţ Popovici.

În următoarea perioadă, Consiliul Judeţean Caraş-Severin, în subordinea căruia se află Spitalul Judeţean va decide cine va ocupa funcţia de manager interimar pentru o perioadă de 6 luni, până la organizarea unui nou concurs. Din surse, am aflat că favorit pentru acest post de conducere este şi Waldemar Murgu, fostul manager al Companiei Meggle România.

Daiana Roşca

Etichete:
Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor