Ascultă Radio România Reșița Live

De la APIA la APM: Adrian Dorobanţ este noul director al Agenţiei de Protecţie a Mediului Caraş-Severin

Adrian Dorobanţ este de vineri, 6 septembrie noul director al Agenţiei Judeţene de Protecţie a Mediului Caraş-Severin. La instalarea în funcţie, pe lângă prefectul Ioan Dragomir a fost prezent şi preşedintele APM la nivel naţional, Alexandru Păştinaru:

De la APIA la APM: Adrian Dorobanţ este noul director al Agenţiei de Protecţie a Mediului Caraş-Severin

Articol editat de Gerhard Chwoika, 6 septembrie 2024, 17:26

L-am numit pe domnul Dorobanț Adrian după două numiri, în perioada de când sunt președinte al APM, numiri făcute de mine pentru director executiv al Agenției de Protecție a Mediului Caraș-Severin. Am numit în perioada trecută persoane din interiorul agenției, iar în continuare s-a menținut o atmosferă nu foarte bună în cadrul acesteia, aşa că pentru această chestie am hotărât să aduc o persoană din afara agenției pentru a calma spiritele și a avea un potențial mult mai bun al instituţiei, să echilibrăm relațiile dintre servicii, să putem să ducem oameni noi pe funcții prin transferuri sau să eliberăm chiar concursuri. Se ştie foarte bine că avem un personal minim în cadrul agenției, avem 37 de posturi și sunt ocupate 22; ar trebui să mai aducem oameni pentru că avem un deficit în zona de autorizații.

Ştim foarte bine că județul prosperă și crește și avem tot mai multe solicitări din partea agenților economici, iar acest lucru m-a făcut să iau decizia şi să aduc pe cineva din afara instituției. Este vorba de Adrian Dorobanţ pentru care am primit recomandări din zona Ministerului Agriculturii pentru că a lucrat la APIA în funcţia de consilier principal, a fost timp de patru sau cinci ani în cadrul APIA Caransebeș la nivelul județului, iar înainte a avut o perioadă în subordinea Ministerului Apărării Naționale unde a fost la audit și din această structură am primit anumite referințe la adresa lui. Eu zic că este o persoană care va echilibra Agenția de Protecție a Mediului Caraş-Severin și o va aduce așa cum mi-a promis în ședința comună cu prefectura și cu angajații printre primele 5 APM-uri din țară„.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu, Alexandru Păştinaru a pus în vederea noii conduceri principalele probleme de mediu care se înregistrează în Caraş-Severin, în vederea indentificării unor soluţii de remediere. Printre acestea se numără: situaţia perimetrelor miniere Ciudanoviţa şi Lişava, poluarea accidentală generată de deponeul de la Lupac, halda de steril a Moldomin de la Moldova Nouă şi poluarea aerului în municipiul Reşiţa de către Societatea Artrom Steel Tubes.

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara