Cozi la sediul BEJ din Reşiţa! Procesele-verbale de la secţiile de votare au fost completate greşit
În Caraş-Severin, la aproape 40 de ore de la închiderea urnelor, încă sunt cozi la sediul Biroului Electoral Judeţean, aflat la sala Polivalentă din Reşiţa. Şi asta pentru că 90% dintre procesele-verbale de la secţiile de votare au fost completate cu erori. Din această cauză, a crescut volumul de lucru, iar procedura de predare a sacilor cu voturi a fost întârziată, după cum a declarat pentru Radio Reşiţa, preşedintele BEJ-judecătorul Ion-Cristinel Ungureanu:
![Cozi la sediul BEJ din Reşiţa! Procesele-verbale de la secţiile de votare au fost completate greşit Cozi la sediul BEJ din Reşiţa! Procesele-verbale de la secţiile de votare au fost completate greşit](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2024/06/447796779_485732340695606_4679812614300063895_n.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Daiana Rosca, 11 iunie 2024, 13:45
„În acest moment situația este sub control au fost probleme din cauză că a fost necesară refacerea proceselor verbale încheiate de secțiile de votare, aproape 90 % din cazuri fiind completate în mod greșit. Da! Au încurcat activitatea deoarece a trebuit să lucrăm noi suplimentar să facem munca celor de la secțiile de votare și a trebuit refăcute majoritatea proceselor verbale și lumea a fost nemulțumită dar asta e, situația actuală nu a fost generată de atitudinea sau comportamentul biroul electoral județean.
Sperăm să terminăm în această seară cel târziu la orele 22.00-23.00. La ora actuală mai sunt să zicem în jur de 50 de secții și 20 și ceva de circumscripții.”
În Caraş-Severin, procesul electoral nu a fost suspendat aşa cum s-a întâmplat în alte 22 de judeţe , unde buletinele de vot au fost puse sub paza jandarmilor pe timpul nopţii.