Ascultă Radio România Reșița Live

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Oravița: amendă de 50.000 de lei pentru depozitare ilegală de deșeuri

Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Caraș-Severin a efectuat un control în zona Oravița, la un operator economic autorizat pentru colectarea și transportul deșeurilor municipale și nepericuloase. Verificările au scos la iveală nereguli grave privind nerespectarea autorizației de mediu.

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Oravița: amendă de 50.000 de lei pentru depozitare ilegală de deșeuri

Articol editat de Gerhard Chwoika, 16 aprilie 2026, 15:43

Depozitare ilegală de deșeuri și risc de poluare a solului

În urma inspecției, comisarii au constatat că deșeuri municipale, reciclabile și voluminoase erau depozitate direct pe sol, în afara spațiilor autorizate și în afara fluxului tehnologic aprobat. Materialele erau stocate într-o zonă neautorizată, existând suspiciuni de poluare a solului prin scurgeri de levigat.

Zona afectată se află în imediata apropiere a fostului depozit de deșeuri Oravița, obiectiv închis și ecologizat prin proiectul SMID – Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor, finanțat din fonduri publice.

Dovezi documentate cu dronă și imagini video

Situația din teren a fost documentată prin fotografii, filmări video și imagini aeriene realizate cu drona, care au evidențiat amploarea neconformităților și modul necorespunzător de gestionare a deșeurilor.

Sancțiune și măsuri obligatorii

Pentru încălcarea prevederilor din OUG nr. 195/2005 privind protecția mediului, operatorul economic a fost sancționat cu amendă de 50.000 lei (art. 94 alin. (1) lit. b).

De asemenea, au fost dispuse măsuri obligatorii:

  • eliminarea completă a deșeurilor depozitate neconform;
  • salubrizarea zonei afectate;
  • transportul deșeurilor către Centrul de Management Integrat al Deșeurilor Lupac;
  • interzicerea depozitării în afara spațiilor autorizate.

Extinderea verificărilor la nivelul întregului UAT Oravița

Având în vedere cantitățile semnificative de deșeuri descoperite în apropiere, inclusiv depozitări amestecate și îngropate, controalele au fost extinse la nivelul Unității Administrativ-Teritoriale Oravița, pentru a verifica modul de gestionare a deșeurilor la nivel local.

Comisarul şef Remus Blujdea pentru Radio Reşiţa:

Monitorizare continuă

Garda Națională de Mediu – CJ Caraș-Severin va monitoriza implementarea măsurilor dispuse. Nerespectarea acestora va atrage sancțiuni suplimentare, conform legislației de mediu în vigoare.

Urmărește-ne și pe Google News

Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro

14 intervenții gestionate de pompierii cărășeni în ultimele 24 de ore. Incendii, misiune pirotehnică și accident feroviar la Mehadia
Actualitate marți, 16 iunie 2026, 09:48

14 intervenții gestionate de pompierii cărășeni în ultimele 24 de ore. Incendii, misiune pirotehnică și accident feroviar la Mehadia

Pompierii militari din județul Caraș-Severin au intervenit în ultimele 24 de ore pentru gestionarea a 14 situații de urgență, dintre care două...

14 intervenții gestionate de pompierii cărășeni în ultimele 24 de ore. Incendii, misiune pirotehnică și accident feroviar la Mehadia
Centrul de zi pentru persoane cu dizabilități din Lugoj, inaugurat cu investiție de peste 6,2 milioane de lei. Alfred Simonis: „Alocăm bugete record pentru aceste persoane”
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 18:01

Centrul de zi pentru persoane cu dizabilități din Lugoj, inaugurat cu investiție de peste 6,2 milioane de lei. Alfred Simonis: „Alocăm bugete record pentru aceste persoane”

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș a inaugurat Centrul de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilități din...

Centrul de zi pentru persoane cu dizabilități din Lugoj, inaugurat cu investiție de peste 6,2 milioane de lei. Alfred Simonis: „Alocăm bugete record pentru aceste persoane”
Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 18:00

Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi

Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi   Municipiul Timişoara, prin Administrația...

Timișoara investește peste 11,6 milioane lei într-o grădiniță modernă în cartierul Plopi
Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local

  Programul organizat în municipiu a inclus expoziții tematice, lansări de carte, momente artistice și concursuri dedicate copiilor, toate...

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 11:29

Aproape 50 de intervenții ale pompierilor din Caraș-Severin în doar trei zile. Incendii, accidente rutiere și copaci căzuți pe carosabil

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Caraș-Severin au gestionat aproximativ 50 de situații de urgență în...

Aproape 50 de intervenții ale pompierilor din Caraș-Severin în doar trei zile. Incendii, accidente rutiere și copaci căzuți pe carosabil
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 11:00

Ziua Banatului Montan, sărbătorită la Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” din Reșița prin lectură și tradiție

  Evenimentul a reunit elevii claselor a II-a, a III-a, a IV-a, a VI-a și a VII-a de la secția cu predare în limba germană, într-o...

Ziua Banatului Montan, sărbătorită la Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” din Reșița prin lectură și tradiție
Actualitate luni, 15 iunie 2026, 10:10

Aproape 200 de amenzi și 11 permise reținute în urma acțiunilor desfășurate de polițiștii cărășeni în weekend

Aproape 200 de amenzi și 11 permise reținute în urma acțiunilor desfășurate de polițiștii cărășeni în weekend   Polițiștii...

Aproape 200 de amenzi și 11 permise reținute în urma acțiunilor desfășurate de polițiștii cărășeni în weekend
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 14:54

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat duminică faptul că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat. În locul acestuia,...

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„